Ultimele subiecte
» Topicul de barfe fara frontiere
Scris de elenita 16/06/17, 05:49 am

» Sarbatori Religioase si Nationale
Scris de Casiana 21/05/17, 04:22 pm

» Blue Caffee!!...
Scris de elenita 14/05/17, 03:46 pm

» Omul din oglinda
Scris de elenita 11/05/17, 06:22 am

» Ton-Tu
Scris de elenita 04/05/17, 08:52 am

» Poezia , hrana pentru suflet
Scris de Quanchi 03/05/17, 01:45 am

» Ce palaria mea !?
Scris de Quanchi 02/05/17, 01:17 am

» Memories ....
Scris de Enola 01/05/17, 01:19 pm

» Papusi...papusi...
Scris de elenita 30/04/17, 07:04 am

» Ciocolata pentru Vlavi !
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:24 am

» Look into my eyes
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:10 am

» cum rezistati fara masina(autoturism)
Scris de Vlavi 29/04/17, 06:08 pm

» De ce NU m-am lasat de fumat?!
Scris de Vlavi 29/04/17, 07:42 am

» Fereastra deschisa spre lume...
Scris de elenita 24/04/17, 06:27 am

» Pe aripile vantului ....
Scris de Enola 19/04/17, 07:13 pm

» Bancuri misto
Scris de Geta 11/04/17, 04:17 pm

» Arta de sub foarfeca
Scris de elenita 09/04/17, 08:37 am

» Love and Pearls
Scris de Vlavi 07/04/17, 06:31 am

» Scrisori pentru un necunoscut
Scris de Quanchi 31/03/17, 07:23 pm

» Raze de luna...
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:37 pm

» Unde eşti, primăvara mea?
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:05 pm

» Nu tranti usa cand pleci !
Scris de Enola 31/03/17, 01:35 pm

» Despre prietenie
Scris de Quanchi 30/03/17, 02:48 am

» Sunt în vârstă şi nu mi-e ruşine de asta
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:59 am

» Ce ganduri ne colindă...
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:42 am

» Creatii proprii ..proza, poezie,eseuri.....
Scris de Enola 29/03/17, 12:26 pm

» Si eu vreau sa slabesc!
Scris de elenita 27/03/17, 07:35 am

» Tatici pentru copii
Scris de elenita 27/03/17, 06:08 am

» Anotimpul povestilor
Scris de elenita 27/03/17, 06:04 am

» Do you need a hug ?
Scris de elenita 25/03/17, 02:12 pm

» Dedicatii muzicale !!
Scris de Quanchi 25/03/17, 04:24 am

» Joacă-te cu mine, rază de soare!
Scris de elenita 21/03/17, 06:36 am

» Viata, pur si simplu !
Scris de TAVI 20/03/17, 10:28 pm

» Politica ???....O curva !
Scris de Geta 19/03/17, 11:21 pm

» Zambetul ...acest Super Glue al sufletelor ....
Scris de Quanchi 15/03/17, 01:22 am

Curs Valutar

Broderia de cuvinte

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Broderia de cuvinte

Mesaj Scris de Vizitato la data de 29/03/10, 07:53 am

A, asta e uşooor! Prea uşor!
Sunt Anida şi R. în luna de miere în Bahamas.

Precis că ea îi spune:
- Vezi ce frumos e?
Bine că m-ai ascultat şi ai luat bilete aşa cum am zis eu!
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 29/03/10, 07:31 pm

-Mergem ?
-Mergem ! am spus eu si m-am ridicat repede din pat ...mi-am tras pantalonii scurti si un tricou , iar peste el , mi-am luat un pull-over pentru ca seara era intotdeauna mai rece pe malul marii ...
Am plecat inlantuiti intr-o imbratisare din care nu as fi vrut sa ma mai rup vreodata .
Soarele statea sa apuna si ultimele lui raze ne mangaiau obrajii, alaturi de briza usoara de vara tarzie .
Nici unul dintre noi nu a spus vreun cuvant de cand iesisem din casa ....ne plimbam si ne tinem strans lipiti unul de altul ...stiam ca e ultima seara pe care o petreceam in acest loc minunat si incarcat , acum , de amintirile noastre ..amintirile noptilor fierbinti si ale zilelor de lancezeala tandra sub soarele torid ....
Imi dorisem aceasta mini vacanta din tot sufletul si in fiecare seara imi promiteam ca a doua zi am sa-i spun ....si urmau noptile de iubire sub clar de luna , pe mal de mare , in nisipul cald ...si urmau mangaierile pline de pasiune si sarutarile fierbinti ...si diminetile cand ma trezeam in mirosul de cafea proaspata si imi pierea curajul ....o secunda imi trece prin cap gandul :" nici azi nu ii spun ..."...si apoi ii zambeam fericita ....
Ultima seara ...ultima noapte de dragoste ...ultima data langa el .....
Acasa , ma astepta un salon rece de spital , un medic pregatit sa inceapa tratamentul meu si lungi zile de suferinta la capatul carora poate ca ma astepta cealalta dimensiune ...necunoscutul .....
Nu ...nici aceasta seara nu va fi cea in care am sa deschid gura , decat ca sa-i spun ca il iubesc .....

Enola
"Cio-Cio San"

Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 55
Localizare : somewhere in time

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 29/03/10, 07:37 pm

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 29/03/10, 07:49 pm

Mereu m-am considerat o femeie de succes .
Intotdeauna am stiut sa ma impun in fata tuturor si mai ales in fata barbatilor .De fapt, cred ca asta a fost cea mai mare satisfactie a mea , ca femeie : sa fiu cu un pas inaintea barbatilor ! Sa concuram si eu sa ies invingatoare !
Mereu impecabila ca prezenta , ca stil si atitudine ...mereu atenta la detalii si constienta de importanta lor ....M-am casatorit repede , imediat dupa terminarea facultatii si partenerul meu nu era un tip plin de mushchi sau bani , ci era job-ul meu ..imi iubeam meseria si nu regretam alegerea facuta ...stiam ca am renuntat la viata de familie in favoarea carierei , dar nu regretam nimic ..
"Non, je ne regrete rien ...".....imi veneau in mine cuvintele cantecului si asteptand sa sune telefonul, m-am trezit fredonand ....

Ultima editare efectuata de catre Enola in 30/03/10, 07:40 pm, editata de 2 ori

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 29/03/10, 08:18 pm

Sună! Sună continuu şi el tot nu răspunde!
Unde naiba umblă?
Mi-a zis că azi stă la birou şi când colo...
M-am săturat să-l tot aştept!
Îmi promisese că azi mergem să ne plimbăm, că îşi va face timp să stăm împreună.
Îmi doresc de atâta timp să pot pleca de la birou şi, pofim, tocmai când în sfârşit am eu timp, nu e el de găsit!
Doamne, ce sucită-i viaţa asta!
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 29/03/10, 08:58 pm

Cate amintiri imi trezeste poza asta .....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 29/03/10, 09:03 pm

Pentru că era într-o zi de iunie, era cald, tu de-abia te despărţiseşi de el şi, obosită, ori poate numai dornică de a mai întârzia, te-ai aşezat pe marginea rondului cu flori. Simţeai încă atingerea mâinii lui pe umerii tăi, ai fi sărutat locul pe care degetele lui catifelate odihniseră o vreme...
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 30/03/10, 05:51 am

...mereu mi-a placut coltul asta de gradina ...imi lipseste iarna , cand totul este acoperit de zapada si cand florile sunt doar o amintire ...abia astept primavara si vara , ca sa ma refugiez aici , in singuratate ...doar eu si gandurile mele ...ma imbat de parfumul delicat si las soarele sa-mi mangaie umerii goi , pielea fina si bronzata , deja ...
Ma eliberez de griji si temeri si nu fac altceva decat sa ma bucur de caldura ce atat de mult am asteptat-o ....
Traiesc o poveste de iubire ...cea dintre mine si astrul zilei ....ma daruiesc lui cu gingasia si pasiunea unei flori ....aici, ma simt ca o floare a soarelui ....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 30/03/10, 05:53 am

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 30/03/10, 06:30 pm

- Te iubesc, mama!
Zi de zi ţi-aş spune asta, clipă de clipă. Iar acum, după boala asta lungă, mamă dragă, parcă te iubesc şi mai mult.
- Ştiu, fiica mea, ştiu că mă iubeşti pentru că sufletul meu s-a dărut ţie de pe vremea când lumea încă nu te cunoscuse iar tu nu aflaseşi că există.
Cât timp voi citi DRAGOSTE în ochii tăi eu mă voi simţi bine oricât de bolnavă aş fi.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 30/03/10, 08:37 pm

Adormisem seara cu gandul la ea ....pana m-am lasat purtata de aripile somnului , ma gandeam ce o mai fi facand ?...daca este sanatoasa ...daca ii este bine ....
Si m-am trezit dis de dimineata hotarata sa o vizitez ....m-am oprit in piata de flori si am cumparat un buchet de orhidee , pentru ca stiam ca sunt florile ei preferate .....m-am indreptat apoi spre locul unde stiam ca ar trebui sa fie la ora asta ....mi-era dor de ea si ma simteam vinovata pentru toate acele amanari de ultim moment cand ar fi trebuit sa o vizitez si mereu intervenea ceva " mai important"....retraiam acum zilele cand cresteam , ma transformam , deveneam din copil , adolescent , sub privirile ei atente ....ii auzem deopotriva dojenile , dar si laudele cand ceva faceam bine ....
Parca ii simteam parfumul delicat si proaspat cand se apleca asupra mea sa ma ajute sa invat sa-mi tin degetele corect ....
Am intrat in cladirea impunatoare si o clipa , m-am simtit din nou copil ...mi-am indreptat pasii spre sala mica din fundul cladirii si cu teama , strangand buchetul de flori la piept , am deschis usa ....
In fata mea , tolanita pe un scaun si cu picioarele lungi si frumoase , imbracate intr-un pantalon negru,sprijinite de un alt scaun , statea EA .....
Ne-am privit o clipa , s-a ridicat , iar eu am luat-o pe dupa umerii drepti si zambind , i-am spus :
-Am venit ....
Mi-a luat florile din mana iar eu nu ma saturam sa o privesc ....o revedeam cu ochii mintii : tanara , frumoasa , gratioasa .....buna si delicata mea , antrenoare de gimnastica .....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 31/03/10, 08:28 am

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 31/03/10, 08:34 am

Enola a scris:....o revedeam cu ochii mintii : tanara , frumoasa , gratioasa .....buna si delicata mea , antrenoare de gimnastica .....

Aia de te ciufulise la concurs?
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 31/03/10, 08:35 am

Aşa cum stau cei doi mă gândesc la o frumoasă zi de iarnă, undeva, la munte, într-o cabană.
Scriu textul după ce pap.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 31/03/10, 09:06 am

Da, mah...aia de ma ciufulise ...era frumoasa si am invatat multe de la ea ...iar episoade ca cel cu ciufulitul , erau inevitabile .....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 31/03/10, 02:09 pm

N-as mai pleca de aici niciodata ...sa stau cu capul pe genunchiul lui si sa ascult muzica asta in surdina , incalzita de parfumul lui si de flacarile semineului , este tot ce poate fi mai frumos ...
Cand ma gandesc ca va trebui sa ma duc iar acasa ...Acasa .....ce straniu imi suna acest cuvant , acum , dupa cele trei zile petrecute doar cu el ....sa ma intorc la rutina zilnica ....la tacerile fara sfarsit sau la certurile fara capat si substanta ....sa ii vad iar fata posomorata si sa-i ascult lamentarile cotidiene ....
NU !
Nu mai pot si nici nu mai vreau !
Vreau sa fie asa cum este acum ...vreau sa ma simt iubita si femeie , nu doar o amarata de gospodina si bucatareasa !
Ma uit in ochii lui verzi si ii privesc zambetul care ma invaluie si stiu ca aici, langa el, este pentru mine ACASA ...
Au fost trei zile de magie ...ma simt ca o Cenusareasa care la miezul noptii va trebui sa se furiseze, iar, in hainele ei saracacioase ....va trebui sa-mi las aici rochia de bal si condurii auriti si sa incalt sabotii de lemn si shortul cenusiu si murdar .....
Cum va fi viata de dupa VIATA , de acum inainte ?

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 31/03/10, 02:54 pm

Clipe magice!
Aşa le-aş numi. Au fost câteva momente în care ne-am simţit nu un cuplu ci o singură fiinţă. A fost minunat să descopăr atâta căldură, atâta bunătate şi tandreţe la un bărbat.
Parcă aş vrea să nu rup vraja. Deşi aşa aş vrea să-i spun vestea cea mare...
Oare cum va reacţiona când îi voi spune că sunt gravidă?
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 31/03/10, 03:23 pm

Oh, da ...e tot ce vrea sa auda un barbat dupa trei zile de iubire in fortza !

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 31/03/10, 04:50 pm

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 01/04/10, 06:57 am

Nu ştiu ce-a fost în capul meu să beau atât. Poate că mă durea prea tare despărţirea de el, poate că nu mai vroiam să trăiesc...
Nu-mi mai amintesc mare lucru din tot ce-a fost azi-noapte.
Ţin minte că am venit amândoi aici, pe plajă, locul primei noastre întâlniri, ca să discutăm, să vedem cum putem salva relaţia noastră pentru că ştiam amândoi, ne aflam într-un impas.
Şi-am ajuns să ne reproşăm una-alta, să ne certăm.

El a plecat. Eu am rămas plângând.

Eram atât de necăjită încât am vrut să mor. M-am aruncat în valuri în timp ce lacrimile-mi împăienjăniseră ochii...
Poate că Dumnezeu m-a văzut şi m-a ocrotit căci un val puternic m-a întors înapoi pe mal.
Şi-atunci mi-am dat seama că el, bărbatul pe care-l iubeam, nu merita sacrificiul meu.
I-am mulţumit Domnului pentru mesajul pe care mi l-a transmis.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 01/04/10, 07:40 am

Sa-mi bag picioarele !!! ...asta nu mai termina odata !?!?!?..stau nemiscata aici de cateva ore si deja am amortit ....alt loc nu gasea si el ?....mi-e frig si mi-e sete si as fuma o tigara si cu ochii ....offff...el si ideile lui traznite !!!
Parca era mai bine daca vroiam in casa , pe divanul acela moale , decat aici, pe stanca asta care mi-a intrat in fund , cu vantul care-mi ravaseste parul si ma gadila pe la nari ...offff....nu mai pot !!!
Vreau acasa cu un pahar de vin si o tigara mentolata !.....daca nu termina in cinci minute incep sa urlu !!!...in pustietatea asta nu ma aude nimeni, dar macar defulez ......gata ! ...incep numaratoarea inversa si-mi bag picioarele in tabloul lui !!!

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 02/04/10, 12:45 pm

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 06/04/10, 08:16 am

Azi trebuie sa fiu frumoasa pentru cand va veni el ...m-am trezit de dimineata si am alergat in parc sa culeg flori proaspete ....mi-am prins in par cateva si restul le strang in buchete mari sa -mi impodobesc fiecare colt de camera ...stiu ca va veni , pentru ca mi-am incercuit ziua asta in calendarul de pe perete ....
Cat timp a trecut ?...nu mai stiu ...cred ca ani ....sau zile ???...nu stiu ...stiu doar ca azi o sa-l vad si abia astept sa-i simt privirea plina de iubire ....
Numar minutele pana va veni .....

-Uita-te la ea cum priveste cu disperare pe geam ....
- Da....s-a impodobit cu flori de la prima ora si asteapta , saraca , sa vina cineva la ea ...
-De cati ani este aici ?
-Pai ...cred ca sunt deja zece ani de cand au adus-o .....la inceput era la sectia celor periculosi ...nu te puteai intelege cu ea , dar in timp , am reusit s-o mai calmam ....acum , o data pe an , sta si asteapta sa-i vina iubitul ...saraca de ea ...nu stie ca el a murit in accidentul pe care l-au avut ...
-Ce trist .....si cat de frumoasa este asa cu parul ei minunat, plin de florile albe .....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 06/04/10, 05:06 pm

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 07/04/10, 08:19 am

4 Iulie.
Boston.
Prima mea zi pe tărâm american.
Am nimerit-o cum era mai prost: Deşi e zi de sărbătoare, a plouat mult, extrem de mult, după o lungă perioadă de secetă.
Îmi doream atât de mult să văd manifestaţiile acelea pline de exuberanţă pe care le văzusem de atâtea ori la tv.!
Şi acum staaau cu nasul lipit de sticla rece, înlăcrimată, a ferestrei din camera de hotel şi privesc la bieţii muzicanţi care cântă încă, parcă dorind să înduplece ploaia să se oprească.
Şi cât se străduiseră!...
Şi cât mi-am dorit!...
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: