Ultimele subiecte
» Noapte buna!
Scris de Casiana 04/08/17, 10:43 pm

» Blue Caffee!!...
Scris de Casiana 04/08/17, 10:35 pm

» La multi ani, Leo!!....La multi ani, Trident !!
Scris de Casiana 04/08/17, 10:30 pm

» Topicul de barfe fara frontiere
Scris de Casiana 04/08/17, 10:21 pm

» Pentru oaia ratacitoare .....
Scris de Enola 02/08/17, 02:29 pm

» Sarbatori Religioase si Nationale
Scris de Casiana 21/05/17, 04:22 pm

» Omul din oglinda
Scris de elenita 11/05/17, 06:22 am

» Ton-Tu
Scris de elenita 04/05/17, 08:52 am

» Poezia , hrana pentru suflet
Scris de Quanchi 03/05/17, 01:45 am

» Ce palaria mea !?
Scris de Quanchi 02/05/17, 01:17 am

» Memories ....
Scris de Enola 01/05/17, 01:19 pm

» Papusi...papusi...
Scris de elenita 30/04/17, 07:04 am

» Ciocolata pentru Vlavi !
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:24 am

» Look into my eyes
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:10 am

» cum rezistati fara masina(autoturism)
Scris de Vlavi 29/04/17, 06:08 pm

» De ce NU m-am lasat de fumat?!
Scris de Vlavi 29/04/17, 07:42 am

» Fereastra deschisa spre lume...
Scris de elenita 24/04/17, 06:27 am

» Pe aripile vantului ....
Scris de Enola 19/04/17, 07:13 pm

» Bancuri misto
Scris de Geta 11/04/17, 04:17 pm

» Arta de sub foarfeca
Scris de elenita 09/04/17, 08:37 am

» Love and Pearls
Scris de Vlavi 07/04/17, 06:31 am

» Scrisori pentru un necunoscut
Scris de Quanchi 31/03/17, 07:23 pm

» Raze de luna...
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:37 pm

» Unde eşti, primăvara mea?
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:05 pm

» Nu tranti usa cand pleci !
Scris de Enola 31/03/17, 01:35 pm

» Despre prietenie
Scris de Quanchi 30/03/17, 02:48 am

» Sunt în vârstă şi nu mi-e ruşine de asta
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:59 am

» Ce ganduri ne colindă...
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:42 am

» Creatii proprii ..proza, poezie,eseuri.....
Scris de Enola 29/03/17, 12:26 pm

» Si eu vreau sa slabesc!
Scris de elenita 27/03/17, 07:35 am

» Tatici pentru copii
Scris de elenita 27/03/17, 06:08 am

» Anotimpul povestilor
Scris de elenita 27/03/17, 06:04 am

» Do you need a hug ?
Scris de elenita 25/03/17, 02:12 pm

» Dedicatii muzicale !!
Scris de Quanchi 25/03/17, 04:24 am

» Joacă-te cu mine, rază de soare!
Scris de elenita 21/03/17, 06:36 am

Curs Valutar

Intamplari din viata noastra

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Intamplari din viata noastra

Mesaj Scris de Andi la data de 14/03/10, 10:04 pm

Doamna Bertha avea 80 ani dar cu placere, metoda si cunoastere a lucrurilor, ca o nemtoaica, isi cultiva 3 mp gradina de legume... Fusese frumoasa la viata ei si se vedea ca si finuta , dupa cum copilea la rosii. Se pare ca ii placeau, in fiecare an punea rosiile cu grija si cu un fel de gratie de oraseanca, trecuta prin multe, mari si marunte griji; femeie singura totdeauna, la gradinarit ...
Probabil pensie mica si renuntari multe de voie, de nevoie... Si la gradinarit in curtea ei comuna care fusese a parintilor ei , iesea la lucru in rochie neagra cu bluza putin brodata, dar tot neagra... Nu purta batic si buclele albe o aratau cum se pastra, cocheta...

Intr-o zi mi-am facut curaj si dupa un salut ca de obicei i-am zis ,,va rog sa primiti pomana ... Niste piept de pui... "

S-a mirat si s-a bucurat foarte frumos... In clipa aceea, a fost ceva intre noi, scurt dar intens: Un zambet de undeva, candva... Un zambet sincer , rezistent la ani...

De-acu... in strechini , de-a pururea si in vecii vecilor, ... Amin ! (tastat ura = muscat ura)
Andi

Data de inscriere : 26/02/2010
Varsta : 47
Localizare : Dealul tare

Sus In jos

Re: Intamplari din viata noastra

Mesaj Scris de Gicu la data de 27/11/10, 12:38 pm

te-ai dus cu zambet cu tot Andy :chris:

Gicu
"Boss"

Data de inscriere : 18/02/2010
Varsta : 39
Localizare : unde nu te astepti

http://forum-family.forumfamilly.com/profile.forum?mode=editprof

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 27/11/10, 12:40 pm

Măăăă, iar m-apucă dorul de Andy! Andy, măi nepoate, de ce nu mai vii la noi?
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Gicu la data de 27/11/10, 12:41 pm

vine uneori, dar nu se logheaza jumping0044

Gicu
"Boss"

Data de inscriere : 18/02/2010
Varsta : 39
Localizare : unde nu te astepti

http://forum-family.forumfamilly.com/profile.forum?mode=editprof

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 27/11/10, 03:04 pm

Inca din adolescenta am afost atras de parapsihologie,reincarnare,misticism,astrologie...
Am citit o carte despre persoane care s-au intors "de pe lumea cealalta". I-am povestit anumite cazuri femeii care la momentul respectiv imi era sotie.Ea nu credea in astfel de lucruri si chiar facea haz pe seama mea ca pot sa cred asemenea "baliverne".
Ei bine,stiti cine mi-a confirmat ca astfel de lucruri chiar se intampla? Sotia mea. Dupa nastere,datorita unor complicatii despre nu vreau sa vorbesc,sotia mea a intrat in coma profunda pentru 24 de zile. Dupa ce s-a trezit,mi-a povestit TOT. Atunci mi-a dat dreptate. Nu are rost sa povestesc ,deoarece astfel de povesti sunt cunoscute. S-a scris mult despre ele.

Sile
" Latin lover ! "

Data de inscriere : 16/10/2010
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Adry la data de 27/11/10, 09:00 pm

De mica am incercat sa vad care a fost rostul meu pe acest pamant... Intr-o perioada m-am gandit ca atunci cand mare voi fi medic chirurg voi deveni... In familia mea sunt vreo 3 medici, eu ma gandeam sa le calc pe urme pana ce intr-o zi patania se rostogoli in viata mea...:
La varsta de 5 ani, la bunici imi petreceam timpul, undeva la tara, la campie, deja stiam ce este anestezia si ce anume trebuie facut in timpul operatiei.
Linistita dadeam la un manz cu stea in frunte malai amestecat cu zahar, era cel mai frumos animalut ce in viata il intalnisem, cand deodata Nikita-pisica- rasare in orizontul meu micut.In minte o ideea imi patrunde... sa operez... nu aveam cele necesare unei operatii, nu stiam de unde sa fac rost de trusa medicala asa ca merg in beciul bunicii unde la loc de onoare era tuica facuta din prune... minunat lichid anestezic... foarfeca de unde sa iau? la masina de cusut stiam ca exista o foarfeca subtire, ace si ite ce imi trebuiau pentru operatie.
Lipa...lipa... merg sa le caut, intr-un final am reusit sa le obtin....acum era momentul cel mai dificil-in opinia mea- sa prind pisica... dupa momente de chin am reusit sa o fac sa stea la mine in brate.Am utilizat tuica in loc de anestezic, astfel am "adormit" pisica, am taiat burtica si dupa studierea organelor interne am hotarat ca nu are nimic, dupa "mica" operatie nu stiam cum sa inchid blanita... stau ma gandesc si decid ca trebuie cusuta, iau un ac mare cu ata tare in el si incep si cos la blanita...
Mica fiind( nebuna si prostuta) am stat langa ea inca 30 minute rugandu-ma sa se trezeasca din "anestezie"... la un moment dat vand toata zona acoperita de pete rosii, pisica ce nu se mai trezea am inceput sa plang... unchiul meu,chirurg fiind, a venit la bunici si m-a gasit langa sarmana pisicuta,plangand cu umerii tremurand, ingrozit de sangele ce era pe jos se gandea ca eu m-am taiat, m-a luat in brate si cu glas mic am inceput a povesti ce operatia am realizat, eu ingrijorata ca pisica nu se mai trezeste din anestezie, unchiul meu intr-un tarziu s-a dezmeticit si in casa m-a dus... pisicuta a fost inmormantata ... dar de mine nu a fost uitata...
Nu stiu nici acum cum de m-am gandit sa operez sarmana pisicuta stiu doar :
In viata o greseala se plateste!

Ma indoiesc deci gandesc. Gandesc deci exist. Exist deci exista Dumnezeu!

Adry
" Cinderella "

Data de inscriere : 21/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 27/11/10, 09:16 pm

Brrr! Şi te-ai lecuit de medicină, bag seamă!...
Nu a fost o greşeală pentru care trebuia să plăteşti cu visul tău, Ady.
Poate că altceva te-a împiedicat să îţi urmezi calea. Nu Nikita, pisi ăla mic şi nevinovat...
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Adry la data de 27/11/10, 09:23 pm

Nici sange nu mai suport sa vad... medicina... mai dificil am inteles ca nu sunt pentru ea si nici ea pentru mine so407tfz3b0

Adry
" Cinderella "

Sus In jos

Mesaj Scris de DL.CROCODILU' la data de 27/11/10, 09:30 pm

aoleu forecast da ce sadica ai fost :nbn:

ULTIMUL OM DE STIINTA IN VIATA ...PE FORUM LA CEREREA FANILOR
DL.CROCODILU'
Ultimul OM de stiinta in viata

Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 27/11/10, 09:37 pm

Asta cu sângele, o înţeleg.
Nici eu nu suport să văd sânge, fizic resimt durerea altcuiva, mă impresionează boala, nu suport mirosul de spital.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Adry la data de 27/11/10, 09:48 pm

CROCODILU' a scris:aoleu forecast da ce sadica ai fost :nbn:
stiu am plans 3 zile dupa ce am facut asta...

Adry
" Cinderella "

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 27/11/10, 10:12 pm

Pe data de 18 decembrie se implinesc 19 ani de la accident.Ce accident? De masina.Al cui accident? Al meu.
Eram in Cehia.Acolo traiam,acolo munceam.
Era ora 5.45. Ma indreptam spre serviciu.In acea dimineata m-am decis sa merg cu autobuzul,cu toate ca niciodata nu o faceam.Aveam doar doua statii pana la firma,asa ca mergeam pe jos.Imi placea sa respir aerul rece al diminetii.
M-am indreptat spre trecerea de pietoni.M-am uitat in stanga,m-am uitat in dreapta,si vazand ca nu vine nicio masina,m-am angajat in traversarea strazii.
La un moment dat am apucat sa vad farurile unei masini care venea in viteza spre mine.M-am blocat. Mai aveam doar 2-3 metri pana la trotuar,dar....nu am mai ajuns niciodata acolo.Masina m-a lovit in partea dreapta a corpului. M-a luat pe capota,iar in momentul cand a pus frana m-a aruncat cat colo.
M-am trezit pe asfaltul rece al carosabilului.Mi-era rece la spate. Am inceput sa tremur.Am inceput sa ma pipai ca sa vad ce am rupt.Am pus mana la cap.Ma durea dar nu curgea sange. M-am linistit.Am continuat cu sternul,abdomenul.....dar nimic.Nu ma durea nimic. Daca nu ar fi fost durerea de la cap as fi putut crede ca sunt mort.Nu era cazul. Inca nu imi terminasem misiunea pe acest pamant.
Am continuat sa ma controlez. Cand am pus mana pe coapsa dreapta am simtit o durere atroce.Osul femural a sarit in momentul atingerii mele. Nu mai simteam niciun fel de frig.Ma luase cu transpiratii.Durea al naibii. Mi-am pus cu mare strangere de inima osul in pozitia lui initiala. Asa nu mai durea atat de tare.
Am auzit venind din departare ambulanta.De-atunci ori de cate ori aud sirenele,ma trec fiori pe sira spinarii.
Am aflat ca din momentul in care s-a sunat la politie si ambulanta,si pana la venirea acestora,au trecut 5-6 minute. Mie insa mi s-a parut ca au trecut 5-6 ani.
Au fost cele mai grele momente din viata mea.
Am simtit ca cineva imi ridica putin capul si imi baga o geanta sub el.Era soferita care ma accidentase.O femeie tanara,frumoasa.Am iertat-o instantaneu.Mi-a spus ca i-am spart parbrizul masinii.Am zambit cat am putut de cuceritor si i-am promis ca ii voi plati paguba. Mi-a zambit si ea.Frumoasa femeie. Dar...urat caracter. Fusese pentru prima dar si ultima data cand o vedeam. Nu a venit nici macar o singura data sa vada cum ma simt.
Nu am dat-o in judecata. Era mama a doi copii minori. Ei nu erau vinovati cu nimic. Nu am vrut sa-i privez de prezenta mamei lor. Am iertat-o,spre marea surprindere a politistilor si procurorilor.
Mai erau doar cateva zile pana la Craciun. Am considerat gestul meu ca pe un cadou pentru acei copii. Stiam cum este sa fi singur de sarbatori.
Eram singur intr-o tara straina. Aveam prietene,prieteni,dar eram singur.Atat de singur,incat mi-a fost mila de acei copilasi.Nu voiam sa fie singuri de sarbatori.
Am stiut ca Dumnezeu a fost multumit de gestul meu.

Ultima editare efectuata de catre elis_udar in 27/11/10, 10:39 pm, editata de 2 ori

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Buna seara

Mesaj Scris de Adry la data de 27/11/10, 10:24 pm

Uffff... dificil ... Imi pare nespus de rau pentru ceea ce ti s-a intamplat...

Adry
" Cinderella "

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 27/11/10, 10:32 pm

Da, e greu să treci printr-un accident şi să te simţi singur...
Acum mai ai vreo problemă, elis? Te doare vreun pic la frig sau la efort?
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 27/11/10, 10:35 pm

Nu Vlavi,nu am nimic.Sunt sanatos tun,merci!

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 27/11/10, 10:36 pm

Asta-i bine.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de DL.CROCODILU' la data de 27/11/10, 11:27 pm

elis impresionanta intamplare sincer, totusi sa stii ca eu sunt mai curisos ce s-a intamplat cu sotia ta in moarte clinica si eu sunt pasionat de acest taram pentru ca povesti sunt multe dar mie imi place sa le stiu pe toate si in final sa fac comparatii, daca ai placerea sa ne povestesti si noua chiar te rog sa o faci daca nu vrei nu e nici o problema cu toate ca eu mor de curiozitate dar inteleg ca "chestiile" personale raman personale :fds:

DL.CROCODILU'

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 28/11/10, 09:23 pm

Croco,iti voi satisface aceasta curiozitate.
Sotia mea a simtit la un moment dat ca se prabuseste intr-un hau,o groapa. Nu ii era teama. Simtea doar ca o adiere rece dar,surpriza,nu ii era frig.Avea un sentiment straniu,un sentiment de bine,o liniste sufleteasca,cu toate ca stia ca murise. Ati citit bine,exact,stia ca murise.
S-a lasat prada gravitatiei fara a se opune deloc. Simtea ca se indreapta spre un taram unde va fi mai bine. Dar....a aterizat pe ceva moale,cald,ceva care i-a umplut inima de fericire...o fericire pe care nu o simtise niciodata pana in acel moment.
Si-a dat seama ca aterizase pe o palma,o palma uriasa. A stiut ca este palma Lui.In acel moment s-a auzit o voce cum nu mai auzise pana atunci,o voce blanda dar in acelasi timp puternica :
-Mergi inapoi ca fiul tau are nevoie de tine!
In acel moment,sotia mea a simtit cum palma se ridica afara din groapa,iar in secunda urmatoare era inapoi pe patul de spital.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Adry la data de 28/11/10, 10:09 pm

Acum 13 ani, tatal meu a venit de la munca a baut o bere si a mers la somn deoarece era foarte obosit.La nici 4 ore a fost chemat sa ia lemnele de care bunicii mei aveau nevoie.
Eu si tatal meu eram in drum spre bunici... duceam busteni pentru foc, la o intersectie in apropiere de ei am avut accident, un barbat cu o masina mica a intrat in roata din fata a masinii imense pe care tatal meu o conducea.
Printr-o lege a fizicii, nici acum inteleasa de mine, tata a fost scos din masina si bagat sub rotile din fata ale propriei masini...
La bunici din pacate nu am mai ajuns...

Adry
" Cinderella "

Sus In jos

Mesaj Scris de DL.CROCODILU' la data de 28/11/10, 10:31 pm

ms. elis stii de ce adun eu toate povestile astea? pt ca vreau s avad daca in final este doar imaginea subconstientului pt ca si anume creerul inca este viu iar el intr-o fractiune de secunda iti poate rula un film de peste cateva ore chiar am stat o data si m-am intrebat care este realitatea pana la urma pt ca avand in vedere ca in viata reala timpul e mai lent fata de viata in care dormim daca am tine minte tot ce visam nu am avea timp sa povestim plus ca la inceputul inceputului Biblia spune la" la inceput a fost cuvantul" inaintea cuvantului a fost gandul noi percem realitatea dupa profunzimea simturilor dar daca visele le-am tine minte ca pe niste amintiri in care noi am fost oare am mai stii sa deosebim realitatea? in fine deci creerul poate genera x imagini chestia care ma obsedeaza pe mine e ca multe din povesti seamna si in acelasi timp sunt diferite sunt amanunte mici care difera alea ma pasioneaza pe mine

forecast mama da ce viata zbuciumata ai mai avut mai ai sa ne uimesti? bnmc

DL.CROCODILU'

Sus In jos

Mesaj Scris de Adry la data de 28/11/10, 10:34 pm

daca povestesc chiar tot ... ar trebui sa ajungi la psiholog... eu nu am avut timp sa merg...

Adry
" Cinderella "

Sus In jos

Mesaj Scris de DL.CROCODILU' la data de 28/11/10, 10:41 pm

eu nu ma duc de frica sa nu inebunesc psihologul asa ca baga tot fara remuscari bnmc

DL.CROCODILU'

Sus In jos

Mesaj Scris de Adry la data de 28/11/10, 10:45 pm

cand voi putea voi spune... rand pe rand...

Adry
" Cinderella "

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 29/11/10, 09:10 pm

Sa va relatez o poveste "frumoasa" care mi s-a intamplat dupa accidentul de masina.
In acea perioada aveam o gasca de prieteni cu care (credeam eu) ma intelegeam bine.Unul dintre ei,pe nume Chytry(in limba ceha inseamna destept),un baiat inalt de 1.90m,frumos ca un zeu,dar contrar numelui sau,prost cu "p" mare.
Aveam o iubita,Sharka,foarte frumoasa, cu care ma intelegeam foarte bine,mai ales pe plan sexual.
Cand eram in spital l-am rugat pe prietenul meu Chytry sa ii spuna iubitei mele la ce salon sunt. Doream sa vina sa ma vada si totodata sa imi aduca de acasa cele trebuitoare pentru igiena corporala.
Am asteptat-o o saptamana,doua,dar...nu a venit.
L-am intrebat pe Chytry daca a vorbit cu iubita mea. M-a asigurat ca da,a vorbit.
Mi-am luat gandul ca o voi mai vedea.Nu,nu am suferit,daca asta va intrebati in sinea voastra.Deloc! Mi-am dat seama ca nu ma merita.Asa am facut mereu si a mers de minune.
Au trecut 2-3 ani.Ma simteam excelent.Iesisem la plimbare cu sotia si copilul.Am vazut-o pe Sharka de la mare distanta.Niciodata nu puteam confunda o asa frumusete.Parul ei blond natural era cel mai frumos. Pe moment am simtit ca o sageata in inima,dar mi-a trecut tot atat de repede. Cand m-a vazut a facut ochii mari. Ma privea intr-un mod straniu,de parca nu se astepta sa ma vada in viata,de parca vedea o naluca.
Sotia mea era o femeie foarte geloasa. Asa am avut eu "noroc" in viata numai de astfel de specimene.A vazut ca domnisoara aceea blonda se uita la mine foarte insistent.Sharca nu a tinut cont de faptul ca nu sunt singur,s-a apropiat de mine si m-a intrebat:
-Mergi?
Nu am inteles sensul acelei intrebari asa ca m-am uitat intrebator la ea.
-Pai stiam de la Chytry ca ai avut accident de masina in urma caruia ai ramas paralizat de la mijloc in jos.
Stiti ce am facut? Am inceput sa rad.Un ras nervos dar venit din adancul sufletului meu. Prietenul meu Chytry ii spusese ca am ramas paralizat nu pentru a o atrage pentru el, ci pentru a o testa.Acest lucru mi l-a spus chiar el dupa cateva luni de la intalnirea mea cu Sharka.
Asadar,iubita mea Sharka nu mai voise sa ma vada deoarece a crezut ca sunt paralizat.De-aia era atat de uimita vazandu-ma mergand.
Am plecat bucuros ca nu mai eram cu acea femeie. Daca ma casatoream cu ea? Tot asa ar fi procedat?

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Adry la data de 29/11/10, 11:05 pm

iubire pot spune ca nu simtea...
acest sentiment era exclus!
cand iubesti nu poti sa faci asa ceva, dimpotriva ti-ai da si viata ca persoana iubita sa fie bine!

Adry
" Cinderella "

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare