Ultimele subiecte
» Sa ne amuzam un pic!
Scris de Geta 09/12/17, 04:29 pm

» Topicul de barfe fara frontiere
Scris de TAVI 09/12/17, 11:56 am

» Bancuri misto
Scris de Geta 06/12/17, 03:45 pm

» Blue Caffee!!...
Scris de Enola 22/11/17, 08:58 am

» Raze de luna...
Scris de Casiana 08/11/17, 06:50 pm

» Spala-ma de pacate,ploaie!
Scris de Casiana 08/11/17, 06:42 pm

» Ton-Tu
Scris de Casiana 08/11/17, 06:39 pm

» Noapte buna!
Scris de Casiana 08/11/17, 06:34 pm

» Fereastra deschisa spre lume...
Scris de Casiana 08/11/17, 06:31 pm

» Sarbatori Religioase si Nationale
Scris de Enola 08/11/17, 10:05 am

» Sa ne traiasca Vlavi !
Scris de Enola 31/10/17, 07:00 am

» La mulţi ani, tata lui Forum Family!
Scris de TAVI 24/10/17, 12:03 pm

» Vorbe înţelepte
Scris de TAVI 14/10/17, 02:49 am

» Despre prietenie
Scris de Enola 13/10/17, 11:27 am

» Enola, azi ești sărbătorită!
Scris de Enola 02/10/17, 12:37 pm

» De ce NU m-am lasat de fumat?!
Scris de Casiana 17/09/17, 06:20 pm

» Libertatea florilor
Scris de Casiana 17/09/17, 06:12 pm

» Toamna din noi
Scris de Casiana 17/09/17, 06:02 pm

» La multi ani, Leo!!....La multi ani, Trident !!
Scris de Casiana 04/08/17, 10:30 pm

» Pentru oaia ratacitoare .....
Scris de Enola 02/08/17, 02:29 pm

» Omul din oglinda
Scris de elenita 11/05/17, 06:22 am

» Poezia , hrana pentru suflet
Scris de Quanchi 03/05/17, 01:45 am

» Ce palaria mea !?
Scris de Quanchi 02/05/17, 01:17 am

» Memories ....
Scris de Enola 01/05/17, 01:19 pm

» Papusi...papusi...
Scris de elenita 30/04/17, 07:04 am

» Ciocolata pentru Vlavi !
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:24 am

» Look into my eyes
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:10 am

» cum rezistati fara masina(autoturism)
Scris de Vlavi 29/04/17, 06:08 pm

» Pe aripile vantului ....
Scris de Enola 19/04/17, 07:13 pm

» Arta de sub foarfeca
Scris de elenita 09/04/17, 08:37 am

» Love and Pearls
Scris de Vlavi 07/04/17, 06:31 am

» Scrisori pentru un necunoscut
Scris de Quanchi 31/03/17, 07:23 pm

» Unde eşti, primăvara mea?
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:05 pm

» Nu tranti usa cand pleci !
Scris de Enola 31/03/17, 01:35 pm

» Sunt în vârstă şi nu mi-e ruşine de asta
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:59 am

Curs Valutar

Despartirile sau viata pe segmente

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Despartirile sau viata pe segmente

Mesaj Scris de Enola la data de 31/03/10, 01:24 pm

Am stat de multe ori si m-am gandit: viata unui om este un sir lung de despartiri...
Incepand cu gradinita, ne despartim de micii prieteni de acolo, apoi urmeaza scoala generala, liceul, facultatea unde ne despartim de invatatoare, prieteni, colegi, profesori, mereu altii...ne petrecem nenumarate ore si zile impreuna, ne cunoastem unii pe altii cu bune si rele, ne toleram defectele, ne impartasim preocuparile comune, strangem un numar impresionant de fotografii si amintiri, cultivam cu grija relatii de prietenie cu cativa, iubim si poate uram deopotriva...
Dupa fiecare despartire, rupem mereu cate o bucata din inima noastra, adaugam cateva riduri pe frunte, mai imbatranim cu 2- 3 ani...
Sunt despartiri dureroase, despartiri nostalgice, despartiri patetice, despartiri jalnice, despartiri dramatice...
Suntem despartiti la un moment dat de cei dragi ,de moarte, de distanta, de timp, de uitare, de neputinta, de cuvinte,de taceri, de gesturi...
Sigur, din fericire mai sunt in unele cazuri (doar in unele!) si reintalnirile, regasirile...dar nimic, niciodata, nu va mai fi ca-nainte...

Despartirile au loc in aeroporturi, in gari, la marginea gropii din cimitir, in casele noastre sau ale prietenilor, in sali de tribunal, in statiile de taxi, in sali de clasa si amfiteatre, intr- un restaurant, la un colt de strada, aiurea in lume...

Haideti sa discutam impreuna despre despartirile din viata noastra, cum le facem fata, cat de mult ne este dor de frati, surori, parinti, copii, prieteni...cat de mult sau cat de putin ne gandim la ei...cat de mult ii inlocuiesc pe cei dragi "surogatele" ca telefonul, fotografiile, e-mailurile, webcam-ul, mesajele...
In cateva cuvinte sa discutam despre parinti, frati, surori, copii, prieteni aflati dincolo de hotarele pamantesti sau ceresti...sa vorbim despre despartirile noastre .......

Enola
"Cio-Cio San"

Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 56
Localizare : somewhere in time

Sus In jos

Re: Despartirile sau viata pe segmente

Mesaj Scris de Vizitato la data de 31/03/10, 01:48 pm

nu ma omoara despartirile
de scoli m-am bucurat ca am scapat
hihi
naspa cu despartirile celealte
cand pers dragi trec in nefiinta
surogatele ma enerveaza ca nu pot vedea omul in realitate
eu vreau realitatea

hihi
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosie la data de 31/03/10, 09:10 pm

pe mine ma dor toate despartirile de cei la care tin sau mai mult,ii iubesc

Toate necazurile oamenilor vin din incapacitatea lor de a sta singuri si tacuti intr-o camera goala.B.Pascal
Rosie
"Mami de Sabin"

Data de inscriere : 24/02/2010
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 31/03/10, 09:16 pm

Eu m-am despărţit de multe persoane, unele mai apropiate, altele simple amiciţii conjuncturale. Şi mi-a părut rău mai mult sau mai puţin.
De părinţii mei m-am despărţit de curănd. Cum a fost?
Cred că anii lungi de boală dusă pe picioare de cei doi buni părinţi ai mei m-au obişnuit cu gândul că-i voi pierde într-o zi.
Şi cu toate astea mă bucuram că sunt, că-i am, că încă mai am cui spune tată şi mamă.
Şi iată că a fost să fie ca fiecare dintre ei să se stingă avându-mă alături...
Nu pot să vă spun cum a fost în acele momente.
Când a murit tata a trebuit să fiu tare ca să nu se prăbuşească mama, apoi, când mama s-a hotărât să plece eram prea singură încât să mă las doborâtă de jale. Ştiţi ce am simţit după ce am terminat cu cele creştineşti, cu înmormântarea?
Îmi lipsea mama că nu aveam cu cine vorbi, n-aveam cui să spun sincer ce mi-a plăcut şi ce nu la înmormântare.
De fapt cred că multă vreme încercam să-mi închipui că încă mai sunt, că mai am părinţii mei care mi-au fost mai degrabă prieteni.
Zilele trecute mă întreba o amică pe mes: Ce ai simţit după ce a murit mama ta?
Şi eu i-am răspuns: Am fost fericită. Mama nu mai suferea.
Exact asta simt şi acum. O mare bucurie că doi oameni buni, dragi mie, nu mai suferă...
Îi simt însă zilnic alături de mine şi, poate nu o să mă înţelegeţi, dar tocmai când sunt cu Irina îi simt acolo cel mai mult.
Of, fir-aţi ai norocului să fiţi, iar m-aţi făcut să plâng!
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 08/05/11, 01:57 pm

"Este posibil ca in viata asta sa nu ne intalnim niciodata , asa ca inainte sa ne despartim , lasa-ma sa-ti spun despre mine ca o mare parte din ceea ce sunt este facuta din ceea ce am invatat de la tine , vei fi cu mine ca o amprenta pe inima mea si acum , indiferent cum povestile noastre se vor termina , stiu ca tu ai rescris-o pe a mea , doar fiind-mi prieten ...."

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 08/05/11, 02:03 pm

E adevărat că fiecare om care trece prin viaţa noastră îşi lasă semnătura în cartea sufletului nostru, fie că o recunoaştem, fie că nu.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 08/05/11, 03:50 pm

Eu cred ca ne traim viata pe segmente, ca acele segmente trec prin noi, stiti? cand"ma uit" inapoi in viata mea, simt ca am trait o istorie, o istorie este copilaria , adolescenta si restul celor prin care mi-a fost dat sa trec.
De mama m-am despartit cand inca mai eram o copila si aveam mare nevoie de ea, imi doream sa fie acolo la nunta mea, sa ma vada mireasa..dar n-a fost!
Am simtit lacrimile unuia dintre fratii mei in oglinda cand ma aranjam in acea zi si tare m-a durut stiind la ce se gandea..
Despartirea de mama a fost nedreapta..tare nedreapta!
Acum sunt clipe in care simt ca ea este la mine in casa, ca este aproape de fiul meu..sunt clipe in care ma gandesc:'ce-o face baiatul? " insa imi vine alt gand in care zic" e mama cu el"..pt ca asta simt !

...cat despre "despartirea" de sotul meu ce sa va spun? atat de simplu mi-au zis in acea dimineata la spital..."aa,sotul dv a decedat azi noapte" ca si cand ar fi plecat sa cumpere un pachet de tigari..
cand se lasa seara inca astept sa vina de unde e plecat..dar nu va mai veni niciodata!

Sunt despartiri si despartiri ,insa nici unele nu sunt vesele !
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 08/05/11, 04:00 pm

Un topic foarte trist,exact cum este vremea de afara. Trist,cenusiu,morbid.
Am urat visceral despartirile. M-am despartit de doua persoane dragi mie destul de recent,acum 4-5 ani,doi veri ai mei. Tineri care s-au intalnit cu boli necrutatoare care nu intreaba pe nimeni de varsta,sex,religie. Unul din ei avea 35 de ani. Niciodata nu am simtit mai multa durere ca atunci cand l-am vazut in sicriu. Au ramas in urma lui doua fetite dintre care una mi-e fină.
Trist,dureros. Nu vreau sa ma mai despart in acest mod de nimeni,dar...e inevitabil. viata isi urmeaza cursul firesc.

Sile
" Latin lover ! "

Data de inscriere : 16/10/2010
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 08/05/11, 10:04 pm

Cum ne despărţim de oamenii din jurul nostru?
Uneori certându-ne, alteori doar îndepărtându-ne pas cu pas, zi după zi.
Ştiţi care despărţiri mă dor cel mai tare? Cele în care eu nu ştiu să fi greşit cu ceva. Răceala care simt că lăţeşte spaţiul dintre mine şi cealaltă persoană.
Prefer despărţirile certate.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de dtrandafir la data de 08/05/11, 11:49 pm

Mimi.

A aparut in viata mea brusc,cineva din cercul meu de prieteni isi dorea un catel.am dat cateva telefoane,si am gasit un pui de teckel.am mers l apersoana respectiva, am platit si am plecat cu mogaldeata ciudata cu urechiuse mari,ochi vioi si o limba cum nu am mai vazut.
am dus vietatea acasa,si i-am amenajat un culcus,pisica ,cum e ea, curioasa;a inspectat imediat cuculus ,ba i-a si aratat catelului cine-i sef.in prima noapte nu a scancit,am avut grija sa-i pun in culcus, o sticla cu apa fiebinte si un ceas.a doua seara ,insa si-a cerut drepturile,si asa a dormit cu noi in pat.
nu aveam mult de asteptat pana s-o ducem noilor stapani( ziua de nastere a tipului era peste vreo 2 saptamani).
zilnic,se trezea inaintea mea, si astepta sa m atrezesc,sa ma linga pe fata, de cele mai multe ori saream direct din pat, fara sa ma mai intind si sa lenevesc.ca sa nu se plictiseasca si ca sa evit intalnirile de gr.0 intre catel si pisica, luam catelul cu mine la servici.
incet incet, s-a insurubat in sufletele noastre,si a ramas acolo.ne gandeam cu groaza ca va veni momentul despartirii.insa acel moment a venit ceva mai tarziu, dupa 14 ani , ce au trecut ca o clipa.a fost pentru noi cea care aducea soarele, cea care cu privirea ei ne umplea sufletele de bucurie, dragostea ei se simtea de cum intram in casa.
cand avea 3 ani, si-a intalnit alesul ,Tref,un tecckel atat de mic cum nu am mai vazut.inainte sa-i vina sorocul, pe Mimi au apucat-o durerile, si singurul loc unde vroia sa stea era in sifonier , acolo am dormit, eu,Mimi si Cornel(un motanel cu care Mimi se impaca f f bine) .a doua zi ne-a fericit cu 4 Mimisori mici ,si tare caraghiosi.
au trecut 4 ani de cand Mimi nu mai este, insa o vad si acum in casa, in dormitor venind din bucatarie,i-i aud si acum pasii cum lipaie pe perchet, vad pe scaunul din dreapta in masina. i-i aud vocea care ma intampina cand ajungeam acasa.i-i vad ochisorii cand venea la mine in brate .dar ce nu pot uita ,lacrima ce i-a curs pe obraz inainte sa plece .

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

dtrandafir
"Rose-Man"

Data de inscriere : 29/04/2011
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 09/05/11, 07:32 am

Si eu m-am despartit de doua pisicute ....prima a murit in noaptea de Anul Nou acum 22 de ani , iar de cea de-a doaua m-am despartit in urma cu 11 ani ...cand am divortat , am lasat-o la el ....mereu ma gandesc la ele ca la niste buni prieteni ....erau adorbile amandoua ....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 09/05/11, 07:37 am

frumoase amandoua povestile, dar si triste
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de dtrandafir la data de 09/05/11, 07:38 am

de ce oare in marea lor majoritate,povestile triste,sunt cele mai frumoase?

dtrandafir
"Rose-Man"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 09/05/11, 07:40 am

eu cred ca in acest caz tristetea vine din iubire
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de dtrandafir la data de 09/05/11, 07:41 am

Enola a scris:Si eu m-am despartit de doua pisicute ....prima a murit in noaptea de Anul Nou acum 22 de ani , iar de cea de-a doaua m-am despartit in urma cu 11 ani ...cand am divortat , am lasat-o la el ....mereu ma gandesc la ele ca la niste buni prieteni ....erau adorbile amandoua ....
eeeei , daca vrei, stiu eu multe multe pisicute care-si asteapta stapanul, tu doar sa spui culoarea si sexul vietatii.

dtrandafir
"Rose-Man"

Sus In jos

Mesaj Scris de dtrandafir la data de 09/05/11, 07:42 am

DeMeLza a scris:eu cred ca in acest caz tristetea vine din iubire
atunci de ce Mimi ma intampina cu veselie si eu ma bucuram cand imi sarea in brate?

dtrandafir
"Rose-Man"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 09/05/11, 07:44 am

Mah ...ca sa fiu foarte sincera , eu sunt trista si daca ma despart de un obiect drag mie ...iar in cazul fiintelor la care tin , tristetea este cu atat mai mare ....cand te desparti de ceva sau cineva , ai senzatia unui lucru ireversibil ...ai senzatia ca nimic nu va mai fi ca inainte .....chiar daca nu moartea este cea care te desparte de cineva , oricum stii ca niciodata , dupa o reintalnire , nu va mai fi la fel ca inainte ....
As fi curioasa sa-l intreb pe sile daca acum , dupa a 'nshpea revenire , este totul ca inainte ...daca va fi sincer , va recunoaste ca , nu ....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 09/05/11, 08:15 am

Din pacate , va trebui sa ma despart de voi ca sa ma apuc de treaba ....asa ca va pupacesc si va doresc zi faina !!!

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 09/05/11, 12:01 pm

Enola a scris:Mah ...ca sa fiu foarte sincera , eu sunt trista si daca ma despart de un obiect drag mie ...iar in cazul fiintelor la care tin , tristetea este cu atat mai mare ....cand te desparti de ceva sau cineva , ai senzatia unui lucru ireversibil ...ai senzatia ca nimic nu va mai fi ca inainte .....chiar daca nu moartea este cea care te desparte de cineva , oricum stii ca niciodata , dupa o reintalnire , nu va mai fi la fel ca inainte ....
As fi curioasa sa-l intreb pe sile daca acum , dupa a 'nshpea revenire , este totul ca inainte ...daca va fi sincer , va recunoaste ca , nu ....
Iti jur ca este mai bine ca inainte!

Sile
" Latin lover ! "

Data de inscriere : 16/10/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosie la data de 09/05/11, 01:48 pm

Astazi m-am despartit si eu de cineva,dupa ce acum o saptamana ne-am regasit...
Ne-am despartit c-a plecat departe,insa a fost o despartire sub umbrela regasirii....ne vom revedea..cu certitudinea asta ne-am despartit....

Toate necazurile oamenilor vin din incapacitatea lor de a sta singuri si tacuti intr-o camera goala.B.Pascal
Rosie
"Mami de Sabin"

Data de inscriere : 24/02/2010
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 09/05/11, 07:42 pm

Asa arata si Nano al meu , de care am " divortat "....era un persan ....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 11/04/12, 06:46 pm

AStazi bantuiam pe net cautand ceva anume ....si din link in lunk , am ajuns pe un forum ...un forum al unor prieteni ca si noi ...din curiozitate am inceput sa citesc pe acolo si sa ma uit sa vad cum au impartit ei sectiunile forumului ...mai citeam cate o postare , mai ma uitam la poze ....ma amuzam si chiar ma gandeam ca si in alte locuri oamenii care au considerat ca se aseamna , s-au adunat la un loc ....ma gandeam ca si ele beau cafele impreuna , in virtual ...barfesc , glumesc si se sprijina unii pe altii ...
Chiar cand vroiam sa ies si sa le las in liniste , pentru ca eram singurul vizitator , am gasit un topic ce purta numele de : "Pentru Soni "......L-am deschis curioasa si am inceput sa citesc ....Mai bine nu o faceam, ....Topicul acela era in memoria unei forumiste , cam de varsta mea ....o doamna foarte frumoasa si eleganta , din ce am vazut in poze .....murise ...erau comentarii din chiar ziua in care au aflat despre decesul ei ...regrete , amintiri , lacrimi ......din postare in postare , am vazut ca in fiecare an scriau despre ea ...in fiecare an cele care au cunoscut-o ii aduceau un omagiu si rememorau clipele petrecute alaturi de ea .....
Mi s-a parut extrem de frumos si de trist ....m-a impresionat asa de mult si m-a dat peste cap pe ziua de azi .....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vlavi la data de 11/04/12, 06:51 pm

OF! E trist şi îmbucurător.
Trist că un om a murit, îmbucurător că încă mai sunt oameni care-şi amintesc de cel ce a fost.

Vlavi
" Buni de Irina "

Varsta : 60
Localizare : Brăila

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 11/04/12, 07:00 pm

Stiti la ce ma gandeam ???

Ce ati scrie voi in urma mea , de exemplu ????
In afara de cuvintele frumoase si urarile de somn linistit ....ce ati scrie ????

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de 11/04/12, 07:01 pm

STF!!!!!!!!!!
Vizitator
Vizitator

Sus In jos