Ultimele subiecte
» Topicul de barfe fara frontiere
Scris de TAVI 13/07/17, 11:23 am

» Sarbatori Religioase si Nationale
Scris de Casiana 21/05/17, 04:22 pm

» Blue Caffee!!...
Scris de elenita 14/05/17, 03:46 pm

» Omul din oglinda
Scris de elenita 11/05/17, 06:22 am

» Ton-Tu
Scris de elenita 04/05/17, 08:52 am

» Poezia , hrana pentru suflet
Scris de Quanchi 03/05/17, 01:45 am

» Ce palaria mea !?
Scris de Quanchi 02/05/17, 01:17 am

» Memories ....
Scris de Enola 01/05/17, 01:19 pm

» Papusi...papusi...
Scris de elenita 30/04/17, 07:04 am

» Ciocolata pentru Vlavi !
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:24 am

» Look into my eyes
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:10 am

» cum rezistati fara masina(autoturism)
Scris de Vlavi 29/04/17, 06:08 pm

» De ce NU m-am lasat de fumat?!
Scris de Vlavi 29/04/17, 07:42 am

» Fereastra deschisa spre lume...
Scris de elenita 24/04/17, 06:27 am

» Pe aripile vantului ....
Scris de Enola 19/04/17, 07:13 pm

» Bancuri misto
Scris de Geta 11/04/17, 04:17 pm

» Arta de sub foarfeca
Scris de elenita 09/04/17, 08:37 am

» Love and Pearls
Scris de Vlavi 07/04/17, 06:31 am

» Scrisori pentru un necunoscut
Scris de Quanchi 31/03/17, 07:23 pm

» Raze de luna...
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:37 pm

» Unde eşti, primăvara mea?
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:05 pm

» Nu tranti usa cand pleci !
Scris de Enola 31/03/17, 01:35 pm

» Despre prietenie
Scris de Quanchi 30/03/17, 02:48 am

» Sunt în vârstă şi nu mi-e ruşine de asta
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:59 am

» Ce ganduri ne colindă...
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:42 am

» Creatii proprii ..proza, poezie,eseuri.....
Scris de Enola 29/03/17, 12:26 pm

» Si eu vreau sa slabesc!
Scris de elenita 27/03/17, 07:35 am

» Tatici pentru copii
Scris de elenita 27/03/17, 06:08 am

» Anotimpul povestilor
Scris de elenita 27/03/17, 06:04 am

» Do you need a hug ?
Scris de elenita 25/03/17, 02:12 pm

» Dedicatii muzicale !!
Scris de Quanchi 25/03/17, 04:24 am

» Joacă-te cu mine, rază de soare!
Scris de elenita 21/03/17, 06:36 am

» Viata, pur si simplu !
Scris de TAVI 20/03/17, 10:28 pm

» Politica ???....O curva !
Scris de Geta 19/03/17, 11:21 pm

» Zambetul ...acest Super Glue al sufletelor ....
Scris de Quanchi 15/03/17, 01:22 am

Curs Valutar

Omul din oglinda

Pagina 2 din 14 Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Omul din oglinda

Mesaj Scris de Vizitato la data de 04/09/10, 05:19 pm

OF!
Oglinda e adesea o perfidă deformatoare a realităţii.
Ce văd eu? Ce văd ei? Cum îi văd eu pe ei privindu-i în oglindă?
Cât de des apucăm să ne înfăţişăm oglinzii goi, fără masca de care pomeneam în alt topic?

Fiecare din noi este pictorul propriei sale vieţi. Sufletul este ca
o pânză, virtuţile sunt culorile, Hristos este modelul pe care trebuie
să-l pictăm”

- Sf.Grigorie de Nissa
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 05/09/10, 09:14 am

Privitul in oglinda este un bun exercitiu de sinceritate ...sa ai puterea sa te privesti despuiat de resentimente,de prejudecati si micimi, poate fi benefic psihicului tau ...
Am obiceiul de a ma contempla din afara , pentru a putea intelege unde gresesc si cum ma opercep cei din jur ...Nu e usor , pentru ca niciodata nu putem fi in pielea celuilalt , dar putem incerca sa patrundem in labirintul mintii celor din jur ....
Cand primesc o lauda , ma analizez si incerc sa-mi dau seama daca am meritat-o sau daca a fost spusa din inima ...
Cand primesc o critica , sunt prima care si-o insuseste , desi in aparenta par a nu o baga in seama ....
Pana la urma , omul din oglinda , este ceea ce vrem sa vedem ....

Enola
"Cio-Cio San"

Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 55
Localizare : somewhere in time

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 05/09/10, 11:44 am

Michael Jackson - Man in the mirror(Omul din oglinda) (romana)

O sa fac o schimbare
Pentru prima data in viata
O sa ma simt bine
O sa fac diferenta
O sa fac ce e corect

In timp ce-mi ridig gulerul
Paltonului preferat
Vantul imi sufla prin minte
Vad copii in strada
Care nu au destul sa manance
Cine sunt, sa fiu orb?
Pretinzand ca nu vad
Nevoile lor
O vara indiferenta
Gatul unei sticle sparte
Si sufletul unui om
Merg unul dupa altul prin vant
Stii
Pentru ca nu au unde sa se duca
De asta vreau sa stii

Incep cu omul din oglinda
Ii cer sa-si schimbe caile
Si nici un mesaj nu ar fi putut fi mai clar
Daca vrei sa faci lumea un loc mai bun
Uite-te la tine si apoi fa schimbarea

Am fost victima unui
Fel egoist de a iubi
Esti timpul sa-mi dau seama
Sunt unii fara casa
Nu au cinci centi sa imprumute
Pot fi chiar eu cel care
Pretinde ca nu vede ca sunt singuri?

O vointa zguduita
Inima cuiva franta
Si un vis sfaramat
Urmeaza modeul vantului
Vezi
Pentru ca nu au nici un alt loc unde ar putea fi
De aceea incep cu mine

Incep cu omul din oglinda
Ii cer sa-si schimbe caïle

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 14/10/10, 10:45 pm

Ochii- oglizi ale sufletului...
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 29/01/11, 05:08 pm

Makeup

There is a face in the mirror intently staring back at you
Attempting to recognize the one it views
You are spellbound for one quick moment, in such wonderment
As your eyes meet, and you both realize that it is you

Was it not just yesterday that you were young and naive
Without the wisdom you now hold in your eyes
Now a stranger is boldly looking back with an unflinching gaze
Brazenly daring you to try her on for size

You briefly pause in sheer amazement at these eyes you see
Beaming back at you with a strength unknown
You smile in appreciation and accept yourself as your own
Sit up proudly and put your makeup on

Copyright *Neva Flores

Cine traduce?????
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Silviu la data de 01/02/11, 11:18 am

Orice am face ramanem legati de trecut si asa cum spui tu,Enola,totul este relativ si nu ne putem caracteriza obiectiv prin proprii nostri ochi...cert este ca toti purtam o masca si dincolo de aceasta putini vad ce se afla dincolo de ea,in sufletul nostru sunt si sentimente care nu se manifesta si in exterior pentru ca de multe ori reusim sa ne cenzuram foarte bine astfel incat ramanem inchisi in propriul nostru eu poate din dorinta de a nu deranja pe cei din jur,de fapt sunt foarte multe motive pentru care se intampla acest lucru...

Daca dragoste nu e,nimic nu e!
Silviu
"Pictorul Familiei"

Data de inscriere : 20/01/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 01/02/11, 12:59 pm

Silviu, te invit pe topicul "Măştile arlechinului" să ne spui părerea ta despre măşti şi modul lor de utilizare.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 01/02/11, 01:35 pm

Ochii sunt oglinzile sufletului? Gresit. Am vazut criminali in serie cu o privire de inger de jurai ca justitia a gresit autorul.

Sile
" Latin lover ! "

Data de inscriere : 16/10/2010
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 30/03/11, 12:09 pm

Daca m-as fi privit in oglinda acum ceva vreme as fi spus ca vad un OM intreg. Acum,azi,este de ajuns sa imi vad fața nerasă ca sa imi dau seama prin ce stare trec. Singurul gand care ma imbuneaza,care ma impiedica sa-mi pierd mintile,este ca acesta imi este destinul. Ca tot ce se intamplă este scris demult si exact asta trebuie sa se intample.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Silviu la data de 30/03/11, 12:46 pm

Hmmm...Sile...oare cum se face ca sunt de acord cu tine?...bineinteles,toate acestea raportandu-se si la mine,te inteleg prin ce treci.

Daca dragoste nu e,nimic nu e!
Silviu
"Pictorul Familiei"

Data de inscriere : 20/01/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 30/03/11, 02:43 pm

In a fi de acord cu mine inseamna a fi fost macar odata in postura in care sunt eu. Ma uit in oglinda si ma intreb retoric DE CE. Incerc sa imi raspund in asa fel incat sa ma gasesc vinovat de tot ce s-a intamplat,dar...nu merge. Sunt prea onest,prea curat,sunt prea bun ca sa ma gasesc vinovat,si asta ma doare cel mai tare.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de DL.CROCODILU' la data de 30/03/11, 03:23 pm

ma copii eu cand ma uit in oglinda vad un perfect sincer acum depinde pentru fiecare ce inseamna perfectiunea
pentru mine unul e un om care a trait anumite experiente a invatat din ele cat a putut restul le invata pe parcurs a avut momentele care si le-a dorit si pe cele care nu si le-a dorit deci asta cel putin e fabuloasa sa ai chiar si ce nu iti doresti nu credeti? sunt un om ca oricare, 2 maini 2 picioare etc, nu vad ce ar trebuii sa fie in neregula cu mine, am momente cand sunt foarte bine dispus si momente cand cad moral ca fiecare, am facut si lucruri bune si lucruri rele, acum nush exact unde se inclina balanta, nu sunt un monstru dar nici un superman deci de ce nu as fii fericit asa cum sunt pt ca uitandu-ma in trecut azi sunt ceea ce sunt datorita faptelor mele din trecut, intodeauna ne dorim mai mult e ceva firesc sa isi doresti ceea ce nu ai dar ar trebuii sa fie la fel de firesc sa apreciezi si ceea ce ai, deci in concluzie nu cred ca am o problema anume nu ies cu nimic in evidenta fatza de restul celorlalti ca sa fiu pus intr-o rezervatie ceva sau exilat, deci sunt perfect asa cum sunt
sile inainte sa iubesti calitatile si la tine si la cine vrei tu incearca sa te indragostesti de defectele tale sau acelei persoane si totul se schimba

ULTIMUL OM DE STIINTA IN VIATA ...PE FORUM LA CEREREA FANILOR
DL.CROCODILU'
Ultimul OM de stiinta in viata

Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 30/03/11, 03:33 pm

DL.CROCODILU' a scris:
sile inainte sa iubesti calitatile si la tine si la cine vrei tu incearca sa te indragostesti de defectele tale sau acelei persoane si totul se schimba
Mai Teo,eu stiu un lucru. Cand te indragostesti de cineva te indragostesti pentru tot cee ce este si cum este acel cineva. Cea mai mare greseala este sa incerci sa-l schimbi,sa-l faci perfect. Nu am avut niciodata pretentia sa schimb ceva la persoana de langa mine. Dar nu aceasta este problema iubirii dintre doua persoane. Problema cea mai mare este neincrederea in viitorul langa persoana iubita. Nu spun mai multe ca ...se sparge oglinda :krasni_433:

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de DL.CROCODILU' la data de 30/03/11, 03:42 pm

Ma cineva mi-a spus o data ca noi incercam sa justificam uneori ceea ce simtim pentru cineva dar nu avem nici o dovada concreta si a zis un mare adevar zice" te gasesti langa o persoana pur si simplu, incerci sa vezi daca este inteligent/a, daca are un suflet mare, daca te simti foarte bine in pat daca, daca , daca,... si in final nu gasesti nimic din toate astea ci esti pur si simplu "
exact cum ziceai tu "te indragostesti pentru tot ce este acel cineva"
bine eu nu ziceam sa te indragostesti de tine Laughing
eu ziceam mai sus ca ar trebuii sa te accepti mai intai de restul tu pe tine ca "ocserv" ca mai tot impul ai ceva sa iti reprosezi
vis-a-vis de intrebarea aia mareata "DE CE?" numai cauta raaspunsul pentru ca oricare ar fii el nu te va multumii absolut deloc ba din contra ti se va parea si ilogic si banal si vei cauta asa la infit i vei face presupuneri fanteziste ia lucrurile asa cum sunt ca pe ceva firesc, facand parte din firea lucrurilor

DL.CROCODILU'

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 30/03/11, 03:48 pm

DL.CROCODILU' a scris:
exact cum ziceai tu "te indragostesti pentru tot ce este acel cineva"
bine eu nu ziceam sa te indragostesti de tine Laughing
eu ziceam mai sus ca ar trebuii sa te accepti mai intai de restul tu pe tine ca "ocserv" ca mai tot impul ai ceva sa iti reprosezi
Mai Teo,mie nu imi reprosez absolut nimic,frate,deoarece eu sunt perfect asa cum sunt. M-ai inteles gresit. Eu sunt luat de etalon,daca nu stiai. :eb4f3: Mie nu imi convine ca si ceilalti din jurul meu,mai ales cei de la care am pretentii,nu vad lucrurile asa cum le vad eu...adica normal.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de DL.CROCODILU' la data de 30/03/11, 03:57 pm

deci pe un alt forum am dat definitia normalitatii universale, mama masii sunt om de stiinta doar, asa ca tot ce pot sa iti zic ca normalul tau dupa cum stii nu este normalul persoanei cu care tu intrii in contact asa ca trebuie sa va raportati impreuna la un numitor comun de aceea am si incercat sa dau acea definitie
in concluzie daca nu reusesti sa te raportezi cu acea persoana la un numitor comun abandoneaza totul pt ca inseamna timp pierdut pe banii statului Laughing

DL.CROCODILU'

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 30/03/11, 04:04 pm

Ok,dar daca nu vedem ACUM lucrurile normal amandoi,cum se face ca ATUNCI le vedeam amandoi la fel? Se spune ca fiecare om cauta la persoana iubita eul sau interior. Firea omului este atat de perversa si egoista fara sa-si dea seama incat si atunci cand ne indragostim vrem sa ne iubim tot pe noi insine. Cam greu de inteles dar pana la urma cam asa este. De ce se spune ca iti cauti jumatatea,sau sufletul pereche? Inseamna ca asa stau lucrurile. Cautam sa iubim o persoana care sa ne semene.Punct.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de DL.CROCODILU' la data de 30/03/11, 04:13 pm

sau care sa ne completeze cu ce ne lipseste deci daca ne lipseste mai intai tre sa intelegem ce ne lipseste
inainte poate va intelegeati pt ca 1ori erati intr-o faza de cunoastere reciproca sa zicem exploratori ori aveati un numitor comun care cu timpul sa dezintegrat din cauza nush cui conform teoriei mele ca nu o mai stiu exact cum am scris asa ca iti zic esentialul "majoritatea care ocupa acelasi spatiu si acelasi timp duce la normalitatea universala spatiul si timpul se modifica constant asta inseamna ca si majoritatea are in functie de aceste modivicari alte valente deci numuitorul comun se schimba la fiecare secunda,
daca ramai in urma cateva statii de autobuz ma anunti

DL.CROCODILU'

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 30/03/11, 04:27 pm

M-ai bagat in ceata de tot,nu numai ca am ramas in urma. Se pare ca vorbim discutii,ca sa zic asa. Spatiul...timpul...se modifica,se foote. Treaba ta. Pe mine ma intereseaza de ce oare doua persoane care se iubesc neconditionat ajung la despartire chiar daca simt ca acest lucru le va face numai rau amandurora? Adica,ne iubim mult,nu putem trai unul departe de celalalt,vrem sa ne legam destinele impreuna,si totusi ajungem la despartire din motive puerile,zic eu.
Canjd am privit-o cu alti ochi mi-am dat seama ca este ceea ce mi-am dorit. Exact cum zice la definitie. cauti in persoana iubita eul tau interior. Pai cum as putea sa-i fac rau(voit) daca in ea ma vad pe mine? Sunt cumva masochist si nu stiu?Probably.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 30/03/11, 04:29 pm

M-ai bagat in ceata de tot,nu numai ca am ramas in urma. Se pare ca vorbim discutii,ca sa zic asa. Spatiul...timpul...se modifica,se foote. Treaba ta. Pe mine ma intereseaza de ce oare doua persoane care se iubesc neconditionat ajung la despartire chiar daca simt ca acest lucru le va face numai rau amandurora? Adica,ne iubim mult,nu putem trai unul departe de celalalt,vrem sa ne legam destinele impreuna,si totusi ajungem la despartire din motive puerile,zic eu.
Canjd am privit-o cu alti ochi mi-am dat seama ca este ceea ce mi-am dorit. Exact cum zice la definitie. cauti in persoana iubita eul tau interior. Pai cum as putea sa-i fac rau(voit) daca in ea ma vad pe mine? Sunt cumva masochist si nu stiu?Probably.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de DL.CROCODILU' la data de 30/03/11, 04:40 pm

ma incerc sa fiu mai la obiect cu ce am mentionat mai sus asta nu insemna ca am si dreptate in ceea ce zic motivele pot fii altele care nici nu le banuiesc pt ca nu am toate datele problemei deci sa zicem ca ea si-a schimbat prioritatile acum intelegi? cel putin asa crede faptul ca tu vezi ceva nu e valabil si pentru ea poate ea vede ceea ce tu nu vezi asta inseamna ca tu nu vezi ce vedea ea, deci presupunand ca si-a schimbat prioritatile tu numai ai prioritate presupunand ca ea isi va da seama intr-un final ca prioritatea ei ar trebuii sa fii tu pt ca tu ai avzut ca sunteti facuti unul pentru altul se va intoarce la tine tu devenind prima prioritate deci mai devreme sau mai atrziu ve-ti fii din nou impreuna ideea e ca ea daca are nevoie de niste raspunsuri tre sa le gaseasca singura nu sa i le dai tu pentru ca nu te va crede pe cuvant nimeni din lumea asta pana nu le traieste pe pielea lui nici chiar tu nu crezi pe nimeni pe cuvant pt ca asta ar inseamna ca nu ai personalitate si incerci sa judeci si sa propezi asta face si ea daca sustii ca tu ai ajuns la un nivel sa zicem "superior"fatza de ea si ai vazut ca sunteti facuti unul pentru altul daca sustii atat de tare ca este parte din tine ai RABDARE SI CU EA ca deea o iubeste si numai face mofturi de copil alintat ca vrei papa acum intelegi ce zic? ajuto numai daca iti cere ea pt ca avzand singura niste chestii le va intelege perfect, daca tot tu sustii ca sunteti facuti unul pt altul si ea ti se pare complicata inseamna ca la fel de complicat esti si tu si asta inseamna ca daca ai rabdare cu ea ai rabdare si cu tine acu ai inteles?

DL.CROCODILU'

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 30/03/11, 04:51 pm

Inteles,sa traiti! zuza

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 13/06/11, 02:46 pm

De când n-ai mai stat de vorbă cu tine însăţi/însuţi?
De când nu ai mai încercat să îţi mângâi simţămintele, să îţi alinti tristeţile, să îţi feliciţi zâmbetul?
Când ai sărit într-un picior alături de copilul din tine? Acum cât timp?
Când ai plâns de bucurie? Mai ţii minte?
Acum te priveşti în oglindă şi parcă nu te recunoşti.
Nu, nu mai pierde timp cu remuşcările, ia-te pe după umeri şi alină-te cu o amintire frumoasă, zâmbeşte un pic şi mergi mai departe.
Oglinda e doar un popas în drumul tău spre mâine.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 18/06/11, 07:38 pm

- Uite, încă o stea s-a stins în ochii tăi,
Încă un rid s-a-ntipărit adânc,
Nici buzele-ţi azi, nu mai sunt văpăi
Obrazul nu-ţi mai e ca măru-n părg...
- Ciudată eşti, oglindă, nu glumesc!
Cum de mai zici că-mi eşti aproape?
Mă chemi ades să mă privesc
Şi mă îneci în unduiri de ape.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 20/06/11, 08:04 pm

M-am uitat azi in oglinda si mi-am dat seama, din nou, ca nu stiu cine sunt ...nu stiu de ce sunt ...nu stiu unde sunt ....si iar am simtit nevoia aia, cumplita , de a ma intoarce acasa ....nevoia de a pleca si de a ajunge acolo unde mi-ar fi bine si as fi in siguranta ....
Acasa......

Enola
"Cio-Cio San"

Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 55
Localizare : somewhere in time

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 14 Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul