Ultimele subiecte
» Noapte buna!
Scris de Casiana 04/08/17, 10:43 pm

» Blue Caffee!!...
Scris de Casiana 04/08/17, 10:35 pm

» La multi ani, Leo!!....La multi ani, Trident !!
Scris de Casiana 04/08/17, 10:30 pm

» Topicul de barfe fara frontiere
Scris de Casiana 04/08/17, 10:21 pm

» Pentru oaia ratacitoare .....
Scris de Enola 02/08/17, 02:29 pm

» Sarbatori Religioase si Nationale
Scris de Casiana 21/05/17, 04:22 pm

» Omul din oglinda
Scris de elenita 11/05/17, 06:22 am

» Ton-Tu
Scris de elenita 04/05/17, 08:52 am

» Poezia , hrana pentru suflet
Scris de Quanchi 03/05/17, 01:45 am

» Ce palaria mea !?
Scris de Quanchi 02/05/17, 01:17 am

» Memories ....
Scris de Enola 01/05/17, 01:19 pm

» Papusi...papusi...
Scris de elenita 30/04/17, 07:04 am

» Ciocolata pentru Vlavi !
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:24 am

» Look into my eyes
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:10 am

» cum rezistati fara masina(autoturism)
Scris de Vlavi 29/04/17, 06:08 pm

» De ce NU m-am lasat de fumat?!
Scris de Vlavi 29/04/17, 07:42 am

» Fereastra deschisa spre lume...
Scris de elenita 24/04/17, 06:27 am

» Pe aripile vantului ....
Scris de Enola 19/04/17, 07:13 pm

» Bancuri misto
Scris de Geta 11/04/17, 04:17 pm

» Arta de sub foarfeca
Scris de elenita 09/04/17, 08:37 am

» Love and Pearls
Scris de Vlavi 07/04/17, 06:31 am

» Scrisori pentru un necunoscut
Scris de Quanchi 31/03/17, 07:23 pm

» Raze de luna...
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:37 pm

» Unde eşti, primăvara mea?
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:05 pm

» Nu tranti usa cand pleci !
Scris de Enola 31/03/17, 01:35 pm

» Despre prietenie
Scris de Quanchi 30/03/17, 02:48 am

» Sunt în vârstă şi nu mi-e ruşine de asta
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:59 am

» Ce ganduri ne colindă...
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:42 am

» Creatii proprii ..proza, poezie,eseuri.....
Scris de Enola 29/03/17, 12:26 pm

» Si eu vreau sa slabesc!
Scris de elenita 27/03/17, 07:35 am

» Tatici pentru copii
Scris de elenita 27/03/17, 06:08 am

» Anotimpul povestilor
Scris de elenita 27/03/17, 06:04 am

» Do you need a hug ?
Scris de elenita 25/03/17, 02:12 pm

» Dedicatii muzicale !!
Scris de Quanchi 25/03/17, 04:24 am

» Joacă-te cu mine, rază de soare!
Scris de elenita 21/03/17, 06:36 am

Curs Valutar

Caffee -Blog

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Caffee -Blog

Mesaj Scris de Vizitato la data de 21/11/10, 03:39 pm

Caut îmbucurător, exclus sex

Măi, dragă-care-le-organizezi-pe-toate, fă şi tu un efort şi potriveşte bolile amicilor mei altcândva decât atunci când vin eu obosită de la serviciul-de-cere-gillette-la-jugulară! Fă-i bine pe ei iar de al doilea mă ocup io cumva, cumva. Pentru că, măi, dragă-car'le-..., dacă se suprapune depresia lor, peste oboseala mea, risc să zic: da, aşa-i!, când ei singuri se includ în speciile: bou, idiot, ce-am fost şi ce-am ajuns, shit et d'autres.

Ştiu c-o să plusezi cu: pretenii la asta-s buni, da' dacă sunt praf, nici cu mine nu mi-s amabilă.
Sursa: blogul Irinei
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 21/11/10, 04:46 pm

Flacara isi incepe palpairea in adanc, acolo, in miezul pantecelui. Din Matca, din izvorul vietii, de acolo urca. Fara stavila, fara putinta de a fi supusa, ea e vie si isi are felul ei liber de a se misca, de a se arata in lume.
Intr-un trup de femeie, acolo isi face miscarea, acolo ii place sa cante. Sa urce in valuri, in pulsari de inima calda.
Mama Pamant isi uneste lumina cu cea a Tatalui Soare.
De acolo, din creuzetul acesta launtric se descatuseaza o forta ce rupe orice tipar, orice fel de a...
Focul acesta se hraneste prin el insusi. Pe masura ce creste, cucereste trupul femeii, parte cu parte, pana ce tasneste din pantec si piept, prin maini, aruncand zvacnirile viului prin solduri, prin sani, prin umeri, lovind pamantul cu talpile.

Cand urca si misca prin trupul acesta, ceea ce vedem e doar o parte din magie. Misterul ramane ascuns, dar forta lui tine privirile acolo, in fiecare miscare, caci fiecare simte atractia, magia, inexplicabilul vietii insasi.

Femeia care danseaza nu e Cea Care Danseaza. Ea e doar stapanita de Dans, de Spiritul Dansului
Prin jocul de unde, prin rasuciri, mangaieri ale aerului, zvacniri de sold, atingeri de talpa, ceea ce ni se arata, daca stim a vedea, este Viata.
Si uneori, daca indraznim a ne lasa sa alunecam, sa fim luati in stapanire, sa intram in Dans, putem vedea Dansatoarea/Dansatorul. Simtind, mai mult simtind... Vederea ne-ar orbi si nu ne-ar fi de folos, inca...

Lumina prinde lacoma parti din trupul femeii, rasucindu-se odata cu ea... Unduirile lasa sa fie vazute cuceririle astea vremelnice ale luminii. Umbrele cauta locurile calde, intre flacari, intre pulsatii.

Misterul creatiei, Matca, se desface pentru a fi simtit, niciodata vazut pe de-a-ntregul.
Din nefarsite timpuri, spre nesfarsit, Necuprinsul danseaza, respirand intr-un trup de femeie...

(ceai si cafea blog)

Enola
"Cio-Cio San"

Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 55
Localizare : somewhere in time

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 22/11/10, 12:06 pm

Job Description pentru trei Spiridusi de Casa

M-am hotarat. Am nevoie de ajutor. As vrea sa am trei spiridusi de casa (house-elves) si le-am schitat chiar si un job description.

Titlul postului: spiridus personal de casa (SPC)
Titlul superiorului: Danonino, cand e el obosit rau
Departament: cu bulinute si fundite si oboseli si alinturi
Familia de posturi: spiridus
Nivel de cariera: IC2 (adicatelea sa fie putin specializati, nu vreau sa ma chinui cu un spiridus entry-level)
Gradul: X04

Continutul postului

Scopul postului: a oferi activitati de suport lui Danonino in domeniul starii de bine precum si a gestiona independent activitati pe care inainte vreme le facea Danonino dar acum nu prea le-am mai face.

Arii de responsabilitate:
SPC01: alimentatie si pregatirea hranei, incepand de la cumpararea ciudateniilor pe care le mananca Danonino, trecand prin pregatirea meselor si cutiutelor cu mancare transportabila prin alte locuri, pregatirea ceaiurilor si infuziilor, spalarea vaselor si cutiutelor, cugetarea profunda si echilibrat-aromata a meniurilor si, din cand in cand, hranirea per os a respectivului superior ierarhic prabusit de oboseala.

SPC02: imbracarea si dichisirea cu bulinute si fundite a lui Danonino. Spalat si calcat, pregatit meniuri vestimentare :) complete, cu cercei&bratari&stuff, achizitionat haine si accesorii, aranjat hainele frumos, in ordinea culorilor de la deschis la inchis, curatat ghetute, pastrat ordine in cutia cu cercei si oferit laude multe si dese privind aspectul exterior al superiorului ierarhic.

SPC03: asistenta personala de calitate in multele si complicatele probleme pe care le are de gestionat Danonino. Scos bani, platit facturi, impartit bani catre ceilalti spiridusi, citit apa, vorbit cu administratorul, calculat bugete, facut programari la medici, cautat cursuri de dans oriental si alte preocupari diverse ale superiorului ierarhic, investigat si planificat vacante, cautat geanta pentru aparatul foto si reportofon si spray de curatat lentilele canonului si mp3 player nou, realizat compilatii muzicale diverse, cautat mereu rockfm ca il schimba Niciu' de parca vrea sa-mi faca in ciuda, laudat si complimentat frecvent, jucat fazan prin sms cu superiorul ierarhic... This one is gonna be one hell of a busy spiridus!

In plus, alte activitati pe baza de proiect.

Structura de raportare va fi linie directa catre Danonino si cateodata dotted line catre Niciu' :)

Specificatiile postului

Educatie&Experienta:

• studii spiridusesti medii si un spirit autodidact si curios;
  • minim un an experienta pe o pozitie similara;
  • bune cunostinte de psihologia oboselii, rasfatului, femeii si cateodata copilului :P

Abilitati specifice:

• bune abilitati de laudare si complimentare;
  • excelent simt al umorului si capacitate de a rade din orice sau macar a se preface convingator ca glumele superiorului sunt fabulos de amuzante;
  • fabulos time-management;
  • pasiune pentru hrana sanatoasa si cutting-edge si suplimente alimentare pentru SPC01, pasiune pentru pictura si cromatica si cercei musai pentru SPC02, pasiune fulgeratoare si nebuna pentru Danonino pentru SPC03;
  • bun management al informatiei venite pe cai foaaarte diferite;
  • excelente abilitati de a scrie sms-uri adorabile;
  • capacitate de a invata permanent;
  • aplecare catre dezvoltare personala si psihologie si fotografie si Orient si ceaiuri si carti si multe alte domenii, ca sa avem ce povesti.

Abilitati generice:

• limba engleza;
  • folosirea profesionista a www-ului;
  • abilitati numerice mai bune decat ale lui Danonino, adica pana la piciorul broastei :);
  • dragalasenie si putina obsesiv-compulsivitate;
  • sa cunoasca si sa poata operationaliza eficient elemente de astrologie.
Sursa:Blogul danielei naiva.

P.S. Aş vrea şi eu să am posibilitatea să angajez spiriduşi buni-la-toate.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 04/12/10, 07:17 am

Am preluat de pe site-ul Mierea Naturala , al lui Marian , acest articol pe care si el la randul lui l-a luat de pe blog-ul Doriei ....mi s-a parut asa de frumos , incat am zis sa-l postez si la noi .....sper sa nu se supere ....

Scrisoare catre copilul meu ....by Doria

Nici nu te-am nascut ca iti si scriu, iata. O sa pun bine textul acesta si o sa ti-l arat cand vei fi mare, asta ca sa stii cum te vedeam eu, cand tu erai doar vant …
Stiu ca am fi putut sa fim bine mersi acum, tu sa ai doi ani deja, insa n-a fost sa fie. Pentru prima si ultima oara n-a fost sa fie, poate a fost mai bine asa, mereu am spus ca nimic nu e intamplator (cred ca o sa sustin asta pana o sa mor) lucrurile se petrec cu un scop, nimic nu e degeaba, totul are, in cele din urma, un sens. Peste noi.
Imi imaginez de pe acum, cum o sa-mi tin lacrimile inauntrul ochilor, in momentul cand o sa te tin prima oara in brate. De fapt, iarta-ma, nu pot sa promit, nici sa jur, fiindca stii, nu jur stramb ca imi merge rau : ). Dar cred ca o sa fie “acel moment”, momentul care se va aseza fara probleme in varful “momentelor “ din viata mea.
Banuiesc ca o sa ai ochii migdalati si n-o sa fii prea mare, nici prea grasun/a, pentru ca eu sunt micuta. Insa, cred ca o sa fii o dulceata si o sa-mi topesti inima asta pe care atat ma chinuiesc sa o tin in lesa, in secunda in care o sa apari, o sa mergi, o sa vorbesti sau chiar o sa ma dezamagesti.
Nu-i nimic. Sunt pregatita. Sunt pregatita sa fiu in spatele tau intotdeauna, si stiu ca, la un moment dat, va trebui sa ma ascund , fiindca tu nu vei mai dori asta. Vei dori sa pasesti singur/a, fara ca cineva sa te ocroteasca.
Sunt gata sa te las sa cazi de zeci de ori, sa stii, o sa-mi inghit limba si o sa- mi simt picioarele reci, dar de ridicat, nu te voi ridica. Pentru ca la un moment dat, va trebui sa te ridici singur/a, ba mai mult (poate) sa-I ridici si pe altii.
Stiu ca o sa fii un copil (si mai apoi, un adult) cald si afectuos, deschis, generos, prietenos si vesel, pentru ca vei mosteni de la mine toate astea. Ma bazez pe tati sa te atinga el cu niste praf de ratiune, logica si putere, nu ca nu le-as avea si eu, dar pe mine ma doboara emotiile, sunt toata numai o emotie si un viu. Asa ca, o sa-l las pe el sa fie razboinicul, nu de alta, dar imi ajunge cat am vazut-o pe mama “razboinica si lidera” toata copilaria mea. Nu doresc sa repet istoria, multumesc :)
Mai stiu si ca, probabil o sa fii foarte receptiv/a la nou si foarte descurcaret/a, am un feeling ca eu si tati o sa facem o mica intrecere la capitolul acesta – cine te va invata mai mult si mai bine sa fii asa. E ok, o sa-l las pe el sa creada ca e seful’, macar atata minte am pe langa sani (sic).
Tu trebuie doar sa stii ca pe mine, orice s-ar intampla, ma vei avea alaturi. In ochii mei vei gasi toate raspunsurile la intrebarile tale, iar daca vei avea vreun dubiu, eu iti voi spune din ochi daca esti pe drumul cel bun au ba. O sa te invat picatura cu picatura si o sa stiu exact ce, de ce, cand, cum si unde vei avea nevoie.
Orice teama de-a ta o vom infrunta impreuna, orice moment de lasitate il vom starpi impreuna, asa incat, cand vei mare, curajul sa circule deja in tine, precum sangele.
Sa ma ierti de acum daca o sa –ti fortez limitele si o sa te oblig sa citesti mult, o sa te determin sa inveti nu bine, ci cel mai bine. Iarta-ma puiule, dar n-o sa ma multumesc cu nota 9 (pe vremea mea, asa era- nota 10, nota 9, nota 3, cam asa..) ci o sa vreau sa fii mereu cel/cea mai bun/a. Poate la inceput n-o sa ma intelegi, dar, ai sa vezi, la un moment dat, o sa ma suni si o sa-mi spui “ mam’ am reusit, n-as fi reusit daca n-ai fi construit tu ambitia in mine, mam’ te iubescccc”
Si sa ma ierti si daca o sa exagerez cu educatia, si o sa te cicalesc sa fii simtit/a, politicos/a . Poate la inceput o sa ti se para greu, dar, cred, o sa stiu eu cum sa fac in asa fel incat toate sa vina de la sine, iti voi construi eu normalul-normal, nu voi lasa la voia intamplarii inside-ul tau sub nici o forma.
Acum….nu stiu cum o sa ne descurcam cu inima, pentru ca, (iti scriu in acest moment, cand inca nu esti in bratele mele, sau inca nu te astept emotionata sa iesi de la examen) eu sunt cam sensibila si am un suflet cam adanc. Imi e usor sa ma ascund dupa o dunga de tus sau dupa un costum de baie mai decoltat, insa tu vei mosteni si interiorul meu, si, parca n-as vrea sa fii chiar asa.
Nu ca n-ar fi bine, insa n-as vrea sa-ti fie prea greu. As vrea sa fii mai hotarat/a si as vrea sa nu plangi cand emotiile te depasesc, asa cum fac eu. Cred ca o sa-l rog pe tati sa ma ajute aici, cred ca el va fi cel care va echilibra balanta.
In rest, ramane cum am stabilit. Voi fi in spatele tau chiar si atunci cand nu vei stii, daca va trebui sa renunt la mine pentru tine, o voi face fara ezitare (cum probabil va face si tatal tau), daca va trebui sa trec prin foc sa ajung la tine, o sa trec, iar daca va trebui sa ma sterg eu ca sa fii tu, nici n-o sa stau pe ganduri,
N-o sa am nevoie niciodata de nimic de la tine, nici de aprecierea ta, nici de mana ta sa ma sprijine, cand voi ajunge batrana si senila (senila sper sa nu, dar nu se stie niciodata, stiu eu??). Pentru ca sunt mandra si pentru ca voi stii sa stau deoparte mandra. Insa, cred ca daca tu vei fi eu si tati, vei fi exact ca noi, asa ca, sufletul te va indemna sa faci ce e firesc sa faci.
Ti-am scris azi, la miezul noptii, randurile acestea (poate cam ridicole pentru unii) fiindca azi e 1 iunie, E ZIUA TA, chiar daca n-ai venit pe lume inca. Sau n-ai venit in viata mea, pentru ca si daca vei fi nascut/a de alta femeie, eu te voi iubi la fel, imi e indiferent.
Si m-am gandit ca, un cadou frumos ar fi sa-ti scriu despre tine, iar tu sa te vezi peste ani prin ochii mei. Sper ca si tatal tau sa-ti scrie, pentru ca, cred eu, undeva pe lumea asta, cineva scrie inconstient sau constient, inca o astfel de scrisoare. Si mai sper sa-ti arate si el ce-a scris, asa incat tu sa ne intrebi amuzat/a si putin ironic/a (cum cred eu ca o sa fii) “ma’ da…v-a luat mult pana v-ati gasit asa?”
Ps. Mi-e teama doar ca, cu o mama ca mine, daca vei fi baiat, vei ridica stacheta cam sus (dar nu-i nimic, o sa te invat eu cum sa fii fair, cavaler si realist cu femeile, deci si aici te vei putea baza pe mine) iar daca vei fii fata, vei alerga non-stop sa-ti dea “maman” cele mai bune si mai nebune povete, fapt care –l va infuria terbil pe viitorul tau “el” (eh, ne vom descurca noi, il vom pacali noi cumva in sensul bun….ca doar de aceea vei fi fiica mea si nu a alteia)
Pps. Na, ca m-ai facut sa plang si nici macar nu te cunosc. Of, cate lacrimi din astea o sa ma faci tu sa-mi tin in lesa, a? Of , mai iubire mica mai…

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 05/12/10, 12:01 am

Te-am asteptat...

Te-am aşteptat la margine de gând să străbatem cu braţele pline de vise cărările începuturilor noastre... nu ştiam că te-ai strecurat printre clipe tăcute și te-ai ascuns printre flori de mușcate roşii ce au uitat să înflorească la fereastra mea... nu am auzit ecoul paşilor tăi când se îndepărtau și s-au ascuns printre frunze ruginii căzute într-un noiembrie răsturnat peste lume.

Am sa plec...

Te-am pierdut printre aşteptări târzii, în cuvinte nerostite de ieri, printre ploile toamnei ce şterg amintiri din veri cu gust de fericire.
Te-am văzut când te ascundeai în tăcerea dintre noi, așteptând să plec... ştiam că te-ai ascuns printre cuvinte de ieri, dar te iubeam atât de mult încât nu simțeam rănile din palmele sfâșiate ce sfărâmau poduri de tăceri și uitare încercând să oprească distanţa dintre noi.
Am să plec... cu braţele pline de visuri frânte voi trece câmpii fără rod și urme, voi străbate cărări pietruite de munte, voi strivi dimineţi albe între pleoape până când obosită de alergare am să renunţ la vise cu gust de amintire, am să șterg urma paşilor dintre mine și tine, am să strâng cărările de dor sub ploile de toamnă rostogolind uitarea printre gânduri.

Sursa:inalbvorbim-blog-autoare Denisia

Helene
"Purple Lady"

Data de inscriere : 01/03/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 22/01/11, 07:54 am

Ce inseamna sa fii batran?

O intrebare la care multi nu vrem sa ne gandim. Mai e pana atunci… Si
atunci va fii prea tarziu sa ne gandim la asta, asa ca nu ne vom pune
niciodata problema.

In definitiv e simplu… Batran inseamna sa fii bunic sau bunica, sa ai o
casa cu mobile vechi, sa ai carti pe care nu le mai citesti, sa asculti
toata ziua stiri si sa te razvratesti impotriva clasei politice. Sa faci
dulceata, sa te superi pe copii si nepoti ca nu au timp sa vina mai
des, sa iesi in parc unde sa stai pe o banca si sa vorbesti cu oameni pe
care abia i-ai cunoscut. Batran inseamna sa iti placa sa te joci cu
copilasi, sa ai principii in legatura cu orice, sa ai de povestit
intamplari frumoase.

Dar pana acum am spus doar ce face un batran, nu ce este. De aceea e atat de greu sa gandim aceasta problema. Putem vedea cum sunt, dar nu putem intelege cum simt. Putem empatiza cu orice stare de spirit, dar nu cu aceea de a fi batran.
Pentru ca este o stare ce ne cuprinde si pe care nu o putem cuprinde la
randul nostru. Este acea stare pe care o ai dupa ce ai trecut prin
momentele importante ale vietii, prin varstele ei. Ai ars energiile
necesare trecerii fiecarei etape, ai cunoscut, ai experimentat, te-ai
ridicat, ai cazut si te-ai ridicat din nou. Iar acum stai si iti
amintesti… Zambesti la incercarile, framantarile, dramele celor mai
tineri. Tu stii ca toate trec…

Am spus ca a fi batran este o stare de spirit. Iar daca este o stare de
spirit inseamna ca o poti avea oricand, dupa ce treci de un nivel de
maturitate, bineinteles. La fel, si a fi tanar este o stare de spirit.
Conteaza ceea ce ti se intampla, oamenii care te inconjoara si te trag
mai mult spre o stare sau alta, dar conteaza si felul tau de-a fi, de a
vedea viata, de a aborda problemele. Mai conteaza si capacitatea de
revenire. Si cum iti folosesti imaginatia.

Poti fi tanar dar te poti simti batran. Obosit. Ai trecut prin atatea
intamplari, incat nimic nu te mai poate surprinde. Ai cunoscut atatia
oameni, incat nimeni nu ti-ar mai putea spune ceva nou. Ai ars etapele
prea repede. Te-ai consumat, te-ai zbatut si ai ajuns pe cele mai inalte
varfuri, dar acum te lasi incet, in jos.

Nu mai comunici cu adevarat, doar plutesti intre oameni, stai de vorba cu
ei dar ai mai spus aceleasi lucruri de atatea ori, ai auzit acesleasi
raspunsuri. Demonstrezi celorlalti cat de inocenti sunt in comparatie cu
tine. Si te plictisesti…

Si toate astea pentru ca ai ajuns la concluzia ca ai experimentat totul.
Ca ai trecut prin niste experiente devastatoare care te-au maturizat si
acum stii care este ordinea lumii. Parca deja o vezi de sus, in
amplitudinea sa. Detaliile au disparut.

Defapt este frica de a mai avea experiente similare… Te ascunzi in principiile
pe care ti le-ai format. Nu mai vezi la ceilalti decat primele defecte
si calitati care iti apar, iti amintesc de alti oameni similari, ii
etichetezi si astfel crezi ca i-ai cunoscut. Nimic nu te mai surprinde
pentru ca nimic nu mai vrei sa te surprinda. Observi totul cu raceala.
Nu mai vrei sa ai emotii puternice. Imbatranesti. Incetezi sa traiesti
daca incetezi sa te miri. Daca inchizi ochii la detalii.

Dar sunt si oameni tineri, care la orice varsta, chiar cu intelepciunea
acumulata, se pot bucura de lucruri noi. De orice persoana care are o
idee de impartasit. Creativitatea este nelimitata. Se pot bucura ca un
copil in fata unui cadou de Craciun. Se pot bucura de aceeasi mancare
preferata. Au trecut si ei prin lucruri grele, dar au stiut ca ele i-au
si impins inainte. Suferinta stimuleaza inspiratia daca esti deschis.

Sunt oameni care au avut rabdare si nu si-au consumat energia fara nici un
scop, nu s-au zbatut pentru pasiuni trecatoare. Mai intai au construit
fundatia pentru a putea dansa intr-un ring al lor, stralucitor asa cum
l-au vrut. Pasiunea poate veni, chiar mult mai profunda, dupa ce te-ai
construit pe tine si un mediu placut in jur.

Daca ai reusit sa ai cateva lucruri fundamentale in ordine, cum sunt o casa,
o familie, cativa prieteni, apoi orice experienta poate veni, trece si
te poate lasa apoi in continuare tanar, indiferent de varsta.Sa privim lumea in detaliu, sa nu-incetam a ne mira.

Gia Codrescu

despre comunicare, cunoastere, curaj
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 28/01/11, 06:42 pm

Farmec, stil, rafinament, eleganta si mister = FEMINITATE

O femeie elegantă este în mod suveran şi în toată demnitatea cuvantului, o
doamnă ce îşi poartă eleganţa cu graţia şi indiferenţa împlinirii şi a
absolutului.

Cochetăria unei femei este talentul de a-i face pe cei din jur să se simtă bine în
preajma şi în prezenţa ei. A crea o atmosferă plăcută şi destinsă care
să-l scoată pe fiecare din starea de stinghereală şi închidere în sine. A
reuşi să-i dea încredere în faptul că e privit cu bunăvoinţă şi
încurajat să se manifeste.

Femeia, acest mister ce creează Universul. O întalnim peste tot: femeia-mamă,
femeia-soră, femeia-iubită, femeia-soţie, femeia-prietenă, dar şi
femeia-om politic, femeia-director, femeia-dascal, femeia-om de afaceri…

Oare unde se regăseşte femeia contemporană care se plange din ce în ce mai des de nefericire, de neîmplinire, de singuratate?

Unde este însă Femeia? Cea care inspiră poeţii şi pictorii cu misterul ei…
Femeia fascinanta, creativa, cea plină de erotism rafinat, femeia-copil,
femeia-spirituală.

„Femeia este rară, Ea îngenunchează marile personalităţi masculine, Ea
răstoarnă tronurile, Ea opreşte anii. Pielea sa este de marmură, iar
cand apare Una, Ea pune în impas întreaga lume…

Femeia a uitat şi a abandonat astazi adevărata sa putere feminină: seducţia.
Orice femeie are puterea să aibă orice relaţie doreşte, un cuplu
armonios unde fericirea şi iubirea să înflorească. Capacitatea de
seducţie a femeii se naşte din privirea sa profundă, infinită, ceva în
care te poţi pierde cu uşurinţă, în care îţi poţi pierde propria
identitate, pentru a renaşte.

Femeia este considerata un alchimist al Universului, are piatra filosofală…
tot ce trebuie să facă este să-şi trezească sufletul şi să folosească
acea putere ascunsă. Forţa feminină, acea energie colosală, misterioasă o
însoţeşte oriunde s-ar duce şi orice ar face. Are puterea de a încanta,
de a seduce. Fiecare femeie s-a născut cu propriul mister, cu
înfăţişarea şi magnetismul personal şi de aceea o femeie nu trebuie să
înceteze, în nici o împrejurare, să fie Femeie.

Unde se duc fluviile, zăpezile, păsările singuratice? Toate se scufundă în
Femeie… Dar Ea este rară… Va trebui să fugim cînd o întalnim, deoarece
atunci cand iubeşte este implacabilă… Dar Ea este rară.

Adevărata Femeie, cea care vine din noaptea Timpului, Femeia care ne-a fost dată
de divin, aparţine în întregime de un univers diferit de cel al
bărbatului. Ea luminează cealaltă extremitate a Creaţiei. Ea cunoaşte
secretul apelor, al pietrelor, al plantelor şi al animalelor. Ea se uită
fix la soare şi vede clar în noapte. Ea posedă cheile sănătăţii, ale
relaxării, ale armoniilor materiei.

Femeia este magiciana albă, cu ochii transparenţi, cea care aşteaptă bărbatul
pentru a începe Paradisul terestru. Scufundarea în Ea redă castitatea.
Ea readuce bărbatul în copilăria lui. Ea este cea care îl restituie
muncii, îndatoririlor sale. Femeia adevărată este cea care face din
bărbat mai mult decît este. Ea este suficientă pentru ca el să existe în
plenitudine.

"Descoperirea Femeii Adevărate este o graţie. Unirea cu Ea cere bunăvoinţa lui
Dumnezeu… Acele întalniri stranii! Ea apare brusc în trupul falselor
femei, iar bărbatul favorizat care o vede începe să tremure de dorinţă
şi de teamă. Apoi totul se va transforma, iar el va înceta să se mai
joace cu el însuşi” (Louis Pauwels - Conferinţă imaginară: „Femeia este
rară”)

Este nevoie ca bărbatul să treacă prin Femeie pentru a ajunge la fiinţa sa
adevărată. Femeia este adevărata iniţiatoare a bărbatului, calea sa
către Sine. Cea mai graitoare dovada vie a acestui fapt este nasterea
binecuvantata a pruncului barbat din mama sa, femeie.

Femeia trebuie însă să se desăvarşească, deoarece prin desăvarşirea sa, va
produce desăvarşirea acestei lumi. Prin transformarea ei conştientă se
va produce transformarea inconştientă a acestei lumi. Adevărata natură a
femeii este Iubirea, lege fundamentală a Universului. Ea se poate
regăsi astfel, iubind necondiţionat, dăruind lumină şi pe sine. Femeia
naşte universuri cand se lasă purtată de energia ce i-a fost dăruită.

Draga femeie, fii Femeie! Iubeşte, ascultă, iartă, creează, joacă-te, zambeste, lacrimeaza, dar mai ales, dăruieşte dragoste!
Sursa: adriana-dardindar
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 30/01/11, 05:27 pm

PENTRU VOI DRAGI PRIETENE!

te-am intilnit cind nici nu ma gindeam
pe aripi virtuale,nevazute
cind far sa stiu ce caut navigam
pe cai de mine inca nestiute

tu mi-ai adus un zimbet cald pe chip
in suflet cu tandrete ,tu mi-ai trimis speranta
din plai,din virf de munte ori urma pe nisip
cu flori si vorbe dulci, mi-ai colorat viata

caci ce e mai frumos decit sa iti petreci
cu-n suflet cald si nobil de iubire plin
si clipe de rastriste in seri de iarna reci
si-n zilele de vara cu-albastrul cer senin

de aceea in asta clipa ,inchin cu drag paharul
si-un cimp de flori presar in calea ta
prietenia mea e pentru tine darul
ce -n inima pe veci cu drag il voi pastra

(gettyvo- femina )

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 22/02/11, 06:41 pm

System error...

Dimineata te trezesti,iti faci cafeaua,deschizi computerul.Cine te-a cautat,cine ti-a trimis un off-line,ce probleme mai mult sau mai putin urgente au aparut.Cine ti-a raspuns pe forumul pe care il accesezi zilnic.Un mesaj din partea unei vechi cunostinte.Poate.Daca nu,cu atat mai bine.Cu atat mai bine pentru ca ai timp sa golesti casuta postala,sa stergi documentele demodate de pe desktop,sa stergi adrese si sa introduci alte adrese,sa schimbi denumirile documentelor,sa le aranjezi in ordine alfabetica,apoi in ordine cronologica,sa le virusezi si sa le
devirusezi,sa iti improspatezi existenta cum te pricepi mai bine.Dar timpul se scurge repede si iti termini cafeaua.Inchizi computerul,pleci la serviciu.Ajungi la serviciu,iti faci cafeaua,deschizi
computerul.Consulti mesageria,stergi grabit newsletterele.Stergi in continuare newslettere.Raspunzi la telefon si stergi newslettere.Dai telefon inapoi pentru ca uiti despre ce ai vorbit.Si cu cine.Deschizi mesajele importante,iti aranjezi prioritatile,prioritar era tocmai
primul mesaj sters.Iei legatura cu expeditorul si il rogi sa ti-l retrimita.Expeditorul se bucura fiindca nu te-a auzit de mult.Stabiliti o intalnire pentru unul dintre weekend-urile care se apropie.Din pacate ,nu se poate.Pentru o seara oarecare.Nu se poate,Pentru un pranz nenorocit,pentru o clipa.Nu se poate.Schimbati numere de telefon.Se duce semnalul.La revedere.

Buna seara.Mama e in viata si vorbeste la telefon.Ce surpriza.Ai uitat s-o suni.Ce rau iti pare.Inchizi telefonul si stergi newslettere.Iti iei pastila de lecitina la sase fix.Deschizi sapteseri.ro, ziare.ro, cultura.ro, jocuri.ro, mancare.ro, culcare.ro, iubire.ro, sex.ro.Ti se face somn si inchizi computerul.Noapte buna.

Noapte buna nu exista.Trebuie sa ajungi acasa si sa bei o ceasca de cafea.Sa lucrezi,sa creezi.Sa arhivezi,sa extragi,sa scoti in evidenta,sa iei legatura cu,sa iei legatura cu in legatura cu.Sa nu uiti.Sa nu te grabesti,sa te informezi.

Dar exista buna dimineata.Dimineata e stravezie.Oamenii albastri.Masinile roz.Cerul rosu.Pomii violeti.Toamna albastra.Masinile mov.Cerul roz.Pamantul rosu.Inca o data.Dar exista buna dimineata.Care e stravezie.Si oamenii masini.Albastri si roz.Rosu si violet.Albastru si mov.Pomii,pamantul,cerul,oamenii,masinile.Inca o data.Dar exista buna dimineata .Stravezie cu oameni albastri si masini roz.Cu cerul rosu si pomii violeti ....

..............system error.............

(http://sophiearihanne.blogspot.com/2010/09/system-error.html)

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 26/03/11, 05:07 pm

Nu e chiar de pe un blog, dar sunt de la nenea de pe site ...

"Drumurile vietii ni se intersecteaza deseori.Stam ca la un semafor si ne
privim uneori prea pasivi, sau prea adanciti in calatoria noastra
pentru a ne vorbi. Si pierdem ocazia de a ne deschide inima , de a
cunoaste oameni deosebiti, de a comunica, de a rade impreuna , de a ne
bucura de viata, de a iubi. De foarte multe ori ignoram culoarea verde
si insistam intr-un rosu permanent. Niciodata nu e tarziu sa incalcam
regulile de circulatie. Iti doresc o zi superba , un sfarsit de
saptamana plin de soare, cu sarutarea pe care ti-o trimit acum ,
virtuala, dar pasionala in perspectiva, cu mult drag. Sa ai un week end
minunat!!!! {} {} {} "

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 26/03/11, 05:11 pm

....sau ....

"Traim intr-un continuu zbucium cotidian cautand sa gasim raspuns la
intrebari absurde si la realizari vremelnice. Putem cladi ziduri inalte,
cu ferestre mate dupa care nu ne regasim si ne traim viata stingheri.Am
pornit intr-o cursa in care urmarim doar linia discontinua din drumul
nostru , ignorand decorul pe langa care trecem Ajungem la capat
epuizati, cu bratele pline, dar cu sufletul gol, cu o inima seaca si cu
senzatia neimplinirii.Hai sa ne oprim si sa gasim langa noi oamenii care
ne vor, care ofera si langa care poti gasi incarcatura sufleteasca. Ai
sa observi ca viata poate oferi dragoste, placere, zambet si
liniste.Intr-o duminica plina de soare iti trimit un sarut si un
zambet.Pune-le pe buzele tale si vei vedea ca viata este mult mai simpla
dar mult mai primitoare. O zi minunata alaturi de gandul meu cel bun!!!"

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 07/05/11, 07:52 am

FAINĂ TARE ASTA:
despre copaci şi iubirea lor

Unii copaci cresc unul langa altul poate dintr-o frica de
singuratate. o teama fireasca de a nu ajunge arbori batrani si
singuratici. (nu v-ati intrebat niciodata de ce in timpul unei furtuni
de vara fulgerul loveste numai copacii singuri? nu vreau explicatii
stiintifice…)

altii, insa, cresc unul in directia celuilalt pana isi unesc ramurile
in forma de inima…si se iubesc. se intampla, deseori, ca oamenii sa se
simta deranjati, ofensati de aceasta dezordine naturala. atunci, ei taie
crengile pe motiv ca ar fi incomode sau inestetice (ce definitie
ciudata a dragostei!)

si uite-asa, copacilor nu le mai raman decat
radacinile…imbratisate undeva in pamant, infipte adanc, sa nu le vada
nimeni. radacini devenite una singura. sa nu te miri, omule, ca atunci
cand ai taiat un copac, au murit mai multi! sa nu te miri nici daca
pamantul se va ridica, in fiecare an, cu cativa centimetri. este doar
imbratisarea arborilor…
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 01/06/11, 06:58 pm

Am gasit aceste randuri scrise de MIhaela Neacsu si mi-au placut foarte mult ....

"Depozitia unei infractoare

"JUR SA SPUN ADEVARUL SI NUMAI ADEVARUL,ASA SA-MI AJUTE DUMNEZEU!"

Parca asa suna juramantul depus intr-o
sala de tribunal,deci asa voi incepe si eu marturia mea intr-un proces
de constiinta, cu mai multe capete de acuzare. Da,am fost chemata de
mine in judecata pentru ultraj si vatamare, pentru omor prin imprudenta
si favorizarea infractorului.

Vatamarea a fost adusa unui suflet care
daduse dovada de buna credinta si-mi oferise sansa sa castig o seama de
bunuri fara sa le merit. L-am escrocat cu buna stiinta si i-am promis
ca-i pot inlesni trecerea frontierei dintre vis si realitate si
obtinerea unui contract pe termen nelimitat, in cadrul concernului LOVE
FOREVER.

Am omorat prin nepasare si egoism un sentiment de iubire durabil , care ma pazea si ma ocrotea din umbra, ma accepta asa cum sunt, fara sa ma ingradeasca. Am crezut in permanenta ca nici nu exista , pentru ca era sarac in declaratii dar atat de darnic in dovezi pe care, din pacate nici nu le-am luat in seama , nu din rea vointa ci din superficialitate. Mi-am administrat victimizare si cu neintelegerea mea am otravit singura sursa care-mi alimenta forta existentei.

Am inlesnit prin toate mijloacele patrunderea
infractorului, am fost complice la furtul de incredere si deterioare de
sentimente, am adus prejudicii inestimabile unei vieti ce-mi era draga,
ajutand un intrus sa-si insuseasca bunuri de care avea nevoie doar ca sa-si trateze plictiseala.

Nu, nu insistati nu am nevoie de avocat din oficiu, nici de clementa, nici de amanare a procesului.

Insist sa primesc pedeapsa maxima.

.Regret sincer faptele mele si imi recunosc in totalitate vina,fiind gata sa ma supun rigorilor legii nescrise a singuratatii."

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 02/06/11, 06:49 am

O tipă care se pare că a devenit raţională cam târziu...
A gândit o vreme cu fluturaşii din stomac.
Câţi ca ea? Câţi ca ea!
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 20/07/11, 07:20 am

Ecuatia vindecarii

La limita dintre ratiune si sentiment exista un prag al neputintei.

Mintea iti este bombardata cu un
miliard de ganduri, sugestii, ipoteze, solutii si concluzii...iar tot
ce poti sa faci este sa stai.

Corpul iti este imobilizat.

Astepti.

Speri ca altcineva sa gaseasca
rezolvarea pentru problemele tale. Sa te trezesti intr-o dimineata, sa
ai capul limpede si sa stii exact ce ai de facut.

Vrei sa treaca timpul mai repede, sa acopere ranile, ideile, cicatricile si amintirile.

Esti in punctul in care te cuibaresti frumos in palmele altei persoane si astepti ca ea sa stie ce-i mai bine pentru tine.

Totul se intampla in capul tau. Aparent esti bine: respiri, zambesti, mergi, fumezi.

Dar in capul tau se da o
revolutie: fiecare emisfera este guvernata de un juriu care-si prezinta
opiniile. La mijloc e constiinta pe post de judecator.

Trebuie sa iei atitudine!

Te ridici frumos din locul in care
te-ai cuibarit, iti lipesti fericirea de piept, in cele din urma va fi
absorbita iar de organism, si lasi in urma un pic de incredere.

Cine stie? Poate isi va face efectul.

Daca nu, scrii o scrisoare lui
Cronos si-l rogi frumos sa-ti prescrie o reteta in regim de urgenta,
pentru ca vrei sa te faci bine mai repede.

Apoi te rogi sa-l gasesti pe zeu intr-o pasa buna si tu sa fii exceptia care confirma regula.

Nu-i asa ca ar fi grozav?
Sursa: Nepoată-mea!
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 20/07/11, 05:42 pm

Nu stiu cine a scris , dar mi-a placut ....realitatea in cateva cuvinte bine gandite ...

Trăim pe fugă, mâncăm pe fugă, iubim pe fugă, dormim pe fugă.
Între dimineaţă şi seară, e sprintul.
Ne trezim că trec anotimpurile peste noi.
Apropos, e toamnă de mult...
Anii fug şi ei.
Ne ardem viaţa în birouri rigide, în zgomotul tastelor şi al aparatelor
de aer condiţionat, închişi în calculatoare, despre care ne amăgim că
ne-ar fi ferestre spre lume.
Visăm pe google, râdem pe facebook, ne dăm întâlnire pe mess.
Ne trăim iubirile în sms-uri şi ne amăgim c-am fi fericiţi.
Ne culcăm cu ştiri şi talk-showuri, ne trezim la fel, cu iluzia cunoaşterii.
Îi sunăm pe cei dragi în grabă, poate din automatism, ca apoi să-i repezim, aruncându-le în faţă arogantul “n-am timp!”.
Discuţii, telefoane, nervi, resemnare, evadare.
Evadare?
Alergăm în sprint spre vacanţă.
O săptămână, două…
Pauză de respiraţie.
Niciodată detaşare, însă.
Chiar aşa, când ţi-ai închis ultima dată telefonul?
Şi apoi… o luăm de la capăt, mai înverşunat.
Crispaţi, hulpavi, avizi de viteză.
Până la următoarea pauză.
Şi tot aşa.
Roboţi rigizi, prizonieri în propriile vieţi.
De parcă dacă ne-am opri, am pierde TRENUL.
Cărăm după noi - povară grea - glodul prejudecăţilor.
Gândim… cu viteza gândului.
Pierdem esenţa, căci niciodată "n-avem timp".
Citim titluri, dar uităm poveştile.
Ca să faci parte din lumea asta, trebuie să ţii pasul cu ea.
Ăsta e preţul pe care-l plătim cu toţii

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 13/10/11, 07:46 am

"Criticilor mei"

Din orizonturi şi ploi răsar cuvinte ce se aştern pe hârtie. Din amintiri
şi dorinţe se scriu poveşti cu miresme de iubire. Din vise şi ambiţii se
întruchipează metafora. Povestea, ca şi poezia, se nasc din pasiune.
Pasiunea se poate traduce simplu prin talent.

Există oameni cu
talente nemărginite. Oameni pe care nu-i cunoaşte nimeni şi nu au şansa
sau dorinţa de a se face remarcaţi. Despre o formă de talent am mai
vorbit cândva aici.
Vorbind acum despre talentul scriitorilor mă gândesc la toţi aceia
dintre noi care ne înşiruim viaţa şi cuvintele pe bloguri. Sunt mii de
oameni care scriu zilnic pe bloguri. Sunt sute de mii care nu au acces
la internet şi scriu jurnale clasice cu pixul sau creionul pe foaia de
hârtie. Câti dintre aceştia ar putea deveni artişti şi ei nu au habar
despre asta?

Privind în urmă şi luându-mă ca exemplu realizez că îmi place să scriu. Uneori
chiar am poftă să scriu. Mă aşez în faţa foii albe şi creez o poveste
din nimic doar privind la cerul senin sau la vârful muntelui ce-mi
zâmbeşte dincolo de fereastră. Am momente în care merg pe stradă şi îmi
trec prin cap fel de fel de idei care s-ar putea concluziona în nuvele
uriaşe.

M-au intrabat mulţi de ce nu scriu o carte. De ce nu îmi dezvolt micile
povestioare de blog într-un roman adevărat. Răspunzând sincer, vă spun
că nu ştiu. Poate nu cred suficient în mine ca să fac asta. Poate nu am
curajul necesar sau determinarea ce mă poate forţa să continui ce am
început. Poate nu am ambiţia suficient de mare. Cine ştie? Voi ştiţi?

Am
să vă adresez astăzi o rugăminte neobişnuită. Pe principiul “un şut în
fund poate fi un pas inainte”, mă bazez pe voi să lăsaţi deoparte
aprecierile şi să mă criticaţi! Să îmi spuneţi tot ce vă trece prin cap
şi nu aţi avut vreodată curajul să să o faceţi.

Nu vă cer să mă înjuraţi, ci doar să mă certaţi. Cât mai rău posibil. Să
mă luaţi la bani mărunţi şi să îmi cereţi socoteală. Să mă certaţi ca să
îmi plec capul în pământ de ruşine şi apoi să fiu nevoit să mă revanşez
în faţa tuturor. E greu? V-a mai cerut cineva asta?

Astăzi oricare dintre voi are şansa să disece firul în patru. Pentru mine.
Vreau să mă reinventez. Vreau să fiu mai bun! Pot să fiu mai bun. Am nevoie
de un impuls şi acesta poate veni dintr-o critică drastică. Crezi că ai
ceva de spus? Spune tare! Vrei mai mult? Acum e momentul! Sună ciudat?
Exprimă-te! Nu îţi place ce ai citit? Critică-mă!... şi mulţumirile nu
vor întârzia să apară!

Sursa:
http://tu26dor.blogspot.com/2011/07/criticilor-mei.html
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 27/11/11, 12:21 pm

…Ana, inca imbujorata de la joaca, silabiseste cu multa convingere lectia _R_. Ada are mere. Mara are mure. Mira are rame. Rada are rodii.
Riri are rude. Ridi are rorii. Rama are dara. Ada are rime. Rida are rodii. Existenta fiecaruia e si o chestiune de destin. Daca zodiacele iti lasa o sansa chiar si la conjunctia a doua planete potrivnice, abecedarele nu-ti dau niciuna. Cind te cheama Mara sau Rica sau Riri, trebuie sa te resemnezi sa te indopi cu mere si cu mure, sa aduni rame, ca maniacii aia batrini, dupa moartea carora gasesti un pod plin cu rame, sa faci rime si mire, si in general vorbind, sa te multumesti cu putin.

(karina_is_back)

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 28/11/11, 06:34 am

Agitatie difuza

M-am blocat intre Eu-ri!
Nici macar intre mine si tine, indiferent la care
"tine" ma poarta gandul.Si crede-ma, ma poarta des in ultimul
timp.Catre capete de vise si de povesti.

Mi s-a inchis o artera
principala de circulatie si nu-mi dau seama daca e catre inima sau.. mai am si alta posibilitate?

Am ramas pe undeva, intr-un fost necunoscut
dulce, si uite, ca de ceva luni nu mai simt nevoia sa impart nici macar cu mine.

M-am pierdut in ganduri, procese afective,convingeri,
resentimente, dar mai ales.. cuvinte! CuvinteLE!!!

M am ratacit?! eronat, fals, greșit, inexact, neexact, nefondat, neîntemeiat. M-am incurcat.Am facut noduri, astfel incat nu ma mai pot descurca usor.
Agitatie difuza...

Sursa: mirona's web
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 06/12/11, 06:29 pm

Doamne, ce mi-a plăcut! Foarte frumos scrie tipa.
Sursa:sufletdetarfa.blogspot.
OOOOOOOFFFFFFFF

Mi-am petrecut noaptea langa el, facand dragoste;
Defapt, sex de impacare, deoarece , needucata si ne-simtita, in drum
spre casa, scriam mesaje primarului din oras, despre care vorbisem la
inceput. Am adormit spre dimineata; Vreo doua ore de somn bune,
simtindu-l atat de aproape de mine, cum isi prelingea mainile, din cand
in cand pe trupul pacatos.

-Puiuleeeeeeeeeeeeeee
o voce calda de barbat bogat ma trezeste din visare.
-Daaaaaaa
-Haide repede jos sa papi ceva autentic
Zambesc complice, imi iau un trening de-al lui, care-mi dadea un iz de
rapperitza, imi prind parul rapid cu o agrafa si cobor zambitoare si
fericita.
Cand intru in bucatarie..... surpriza!!!!!!!!
-Buna dimineata iubito. Iubito, dansa e mama mea, mama, ea e iubita.
Raman nedumerita, in timp ce mama lui ma priveste cu ochi blanzi si cu un zambet primitor;
Am mancat niste bucate facute de ea, foarte delicioase, foarte bune, am
facut un dus si am dormit pana la 4 dupa masa, in timp ce el se chinuia
de zor cu nu stiu ce documente. M-am trezit cu o p-a zdravana langa
mine, gata sa ma trezeasca si sa ma bage in actiune. M-a luat pe la
spate, stiind ca e cea mai placuta pozitie a mea, in timp ce el imi
explica cum imi simte fiecare muschi al vaginului cum se contracta; M-am
terminat de cateva ori bune, lasandu-l de fiecare data sa -mi guste
fructul unui orgasm bine meritat.

Ne-am facut planuri de vacanta, planuri de viitor, planuri care m-au
speriat atat de tare, incat am renuntat la el, pe ultima suta de metri;
-Ma placi? Macar un pic , asa.... ma intreaba, nestiind de ce sunt atat de tacuta.
-Da, te plac. Insa vreau sa nu mai vorbim de acum inainte....

Isi retrage mana lui din mana mea, si conduce ingandurat. Nu zice nimic. Nu zic nimic. Rabufneste
-Ai pe cineva, nu? Asta era. Ai pe cineva. Ok, daca iti place sa
duci o viata de doi lei, te las. Stii cum au ajuns toate femeile care au
jonglat asa, cu mai multi barbati? Stii cum? Curve, alcoolice,
prostituate...

Pacat ca nu vrei sa ramai langa mine. Ti-as fii putut oferi orice. Orice. Te-as fi putut face fericita.

Ajung in fata blocului.
-Multumesc pt tot si ....imi pare rau daca te-am dezamagit cu ceva.
Se uita trist, nervos, intrebator.
Plec trista, dezamagita , curva.
Nu stiu sa las pe cineva sa ma faca fericita. L-am pierdut si pe el. Telefonul cu siguranta nu o sa mai sune....
Sunt trista. Sunt curva.

''sa nu te-ncrezi in mine''
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 06/02/12, 06:31 am

Mi s-a părut amuzant,muncit, interesant.
Poezia tuturor

Bântuie parfumul gros de primăvară (imprevizibil.com - eugen)
Un piersic roz mă-mbie c-un sărut pe nara(
somnoros.stealthsettings.com)
În iarbă greieraşi şoptesc duios (
ecostin.com)
Mi-e dor să sar şotron într-un picior (
catastif.com)
Şi vei uita că-ncerc să te omor. (
thetudor.blogspot.com)
Mă duc, mai bine, să culeg urzici (
monicaspune.blogspot.com)
De sub mici burtici de-arici pogonici, (
mamabashik.nahturalia.org)
În cimitir străbunii dansează ca şi când (
mahala.ablog.ro)
Nimic n-ar mai veni curand. (
artistu.blogspot.com - Andrei za “Artist”)
Nici sexul oral nu-i ca altădată (
sunhunter.filozofie.ro - Adrian Ciubotaru)
Sperati macar ca va fi fata! (
andreirosca.bookblog.ro)
O veveriţă apare brusc dintr-un tufiş (
andressa.ro)
Un copywriter bun ar pune-o pe-un afis. (
culturavura.fourhooks.com)
Şi-afişu’ pe un stâlp pe care veveriţa (
luciat.wordpress.com)
Serveşte chipsuri cu furculiţa (
www.weblog.ro/maddish)
De pe crucea luminată cu neon am salvat un Isus (
poesis.weblog.ro)
Doua picaturi de sange si o ruga dusa-n sus (
bluedaysblog.weblog.ro)
Dar Postul a trecut si l-au papat pe Iepuras (
ummagumma.weblog.ro)
De jur-imprejur iarba e rosie pe imas (
oama.ablog.ro)
Dupa, am stors lamaia pana am iesit din ea (
permafrost.ablog.ro)
Dar m-am reindulcit citind o “pagina de stare” (
http://rusoaica.weblog.ro/)
Poezia asta nu sta in picioare
N-am citit in viata mea timpenie mai mare
dar e distractiva tare (
Curtezana)
Si am ras cam mult
de s-a suparat
pana si nepotul
lui menumorut (
http://www.bloguluotrava.blogspot.com)
Dar i-am zis o vorba si repede i-a trecut
Pentru ca dintotdeauna m-a placut(
http://notalent369.wordpress.com/)
Cand stateam goala sub nuc

Si el bea cu mine suc(www.nu-sunt-printesa.blogspot.com). Poezia asta minunata va ajunge intr-un submarin aflat printre nori, nu-i asa Stef?:))(www.submarin-printre-nori.blogspot.com)

sursa: http://nu-sunt-printesa.blogspot.com
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 26/02/12, 05:40 pm

răim într-o lume… tristă. Cred. Sau poate oamenii o întristează.Trăim într-o lume în care… oamenii uită. Uneori. Sau se fac că uită. Deseori.Trăim într-o lume în care… oamenii spun ușor ”Nu doare”. Oare ?

Printr-un
oarecare absurd și ridicol trebuie să fii de acord cu mine când spun
că fiecare secundă în plus, înseamnă o secundă mai aproape de moarte.

Doar aceasta este realitatea. Și moartea e de multe feluri… nu doar fizică. Înțelegi tu ce vreau să spun.
Deși sunt om în toată firea în unele momente am încă senzația de
copil naiv. Știi cum vine asta? Ciudat. Mă bulversează, mă agită, mă
sperie,… iar stările astea pe moment mă schimbă…

Am mai zis eu, oamenii pot fi altfel pentru puțin timp… iar apoi revin la vechile obiceiuri.
Falsitatea doare, în primul rând, pe cei care sunt falși. Așa vreau să cred.
Falsitatea înseamnă un ambalaj.
Azi ești tânăr, mâine ești bătrân. Azi ai pielea fină, iar mâine
poți să fii plin de riduri și să ai pielea aspră. Azi ai păr
șaten/brunet/blond în cap… iar mâine poate ai fire albe sau ești chel.

Da. Așa sunt oamenii… aleg alți oameni în funcție de ambalaj de cele mai multe ori.

Trăim într-o lume ciudată… care începe să semene tot mai mult cu…
cu un magazin de cadouri, din care majoritatea pleacă cu ceea ce a
plăcut ochiului sau a costat mai mult… și care ar trebui să fie
altfel.
Trăim într-o lume în care la fiecare pas contează imaginea.
Trăim într-o lume în care (aproape) totul se desfășoară sub deviza
vitezei.

Mă bucură un aspect la timp: timpul elimină cu o perfecțiune și
dibăcie rar întâlnită oameni, din viata ta si absolut toate lucrurile
efemere și care nu contează pentru tine readucându-te cu picioarele pe
pamant.

Asa ca WTF ... cine nu este cu mine este impotriva mea ...
sursa:http://www.rusuovidiu.com
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vlavi la data de 27/12/12, 06:56 pm

Obicei(uri) de iarnă

Obiceiurile de iarnă apar la ţară, în timpul anotimpului cu pricina.
Sunt şi la oraş obiceiuri, dar ele pot fi întîlnite şi-n celelalte
anotimpuri (obiceiul băutului, al fumatului, al bîrfirii colegilor
etc.).
Dar cum zicea şi poetul, obiceiul de iarnă s-a născut la
sat, fiindcă acolo, pînă-n secolul XIX, lumea era mai curată şi
nepoluată de civilizaţie. Plus că uliţele-s largi, nu trec maşini, nu
apar poliţişti,şi totul capătă un aer ireal, de vis (uneori, de coşmar –
că,ce, coşmarul e real?). În secolul XXI, deşi a dispărut diferenţa
dintre sat şi oraş (că e internet şi-n sate uitate pe un vîrf de munte
pleşuv), obiceiul de iarnă Capra a rămas neschimbat, fiindcă e transmis
din tată-n fiică, pe cale (oarecum) orală. Aceste mini-spectacole
diletante, dar vînjos strămoşeşti, au un grad de repetabilitate
subînţeles , de multe ori, agreabil:
Capra-ţăranul se-mbracă-n costum
deşucheat de Brezaie şi păcăne din două beţe pe post de gură , dîrdîind
în pragul gospodarului, şi îngînînd peltic aberaţii de tipul „ţa-ţa-ţa
capriţă, ţa/te-adusei din Africa/te adusei cu avionul/te hrănesc cu
biberonul!” (ce căuta animala tocmai pe-acolo, pe unde-şi fac veacul
dromaderii, rămîne un mister); gazda, neînţelegînd ni’ca din text,
invită cuviincios urătorul în casă şi se pun pe băut, spre disperarea
fomeii care vroia să mai şi vîndă din molan...
Capra treimiistă
–Brezaia se duce la uşa gospodarului, întreabă politicos „primiţi cu
obiceiuri strămoşeşti?”, iar din casă iese...Varza şi rage, disperată
”Sictir, golanilor, că şi anu’ trecut ne-aţi urat, apoi ne-a dispărut
purcelul!”...După calmarea gazdei, paşnici, se pun pe băut.
Capra –
variantă de asemenea treimiistă – Varza vine-n vizită la gospodar şi
n-apucă să-ntrebe nimic, iese Capra şi-o înfulecă,
lacom...Supravieţuitoarea, cu o conştiinţă maculată, se pune pe băut.
Capra-
varianta 2- se duce o Capră să-ntrebe dacă e primită...cu ea însăşi,
iese un ţap şi o cere de soţie ; Capra leşină şi ţapul profită că-i
nubilă...Apoi, satisfăcut, se pune pe băut, stropind , galanton, partea
femeiască, cu zaibăr...
Mai ştiu obiceiuri populare – Colindătorii
zăbăuci, Pluguşorul anacronic , Căluşarii hibernali, Sorcovitorii
ebrietaţi , dar nu vi le mai spun, fiindcă voi fi acuzat de întinarea
memoriei folcloristice a neamului. Oricum, zilele şi nopţile astea, voi
face şi eu, precum eroii mei, în finalul reprezentaţiilor : mă voi pune
pe băut.
Căci, vai!, draci lectori, se pare că ăsta e fondul reprezentaţiei rurale : macheala. Cadrul rămîne un simplu pretext...
Şi-n final, o nevinovată interogaţie : primiţi cu Noul An?...

sursa:http://bogdanulmu-oldsite.blogspot.ro

Vlavi
" Buni de Irina "

Varsta : 59
Localizare : Brăila

Sus In jos

Mesaj Scris de Vlavi la data de 27/12/12, 07:14 pm

Codul bunelor manele: Cum sa dialogam ?

Întrebare dificilă pentru surdo-muţi ; dar şi pentru
opincă, sau pentru vlădică! (deşi, în treacăt fie spus, cine mai ştie
azi ce e una şi ce e alta?) ; oricum, multor conducători de stat li s-a
tras de la neputinţa de-a dialoga. Şi nu ne referim doar la directorii
de teatru , ori liderii de sindicat...

Spre exemplu, în
societate, nu e frumos să taci într-una, chiar dacă dai din cap
derutant; dar nu e indicat nici să intri-n vorbă la fiecare 30 de
secunde, începînd cu „ a, ştiu, că şi eu am fost acolo!” sau „am lucrat
în ecarisaj 25 de ani, nu-mi explicaţi ce e aia!”, ori „am cinci neveste
la activ : cunosc femeia mai bine ca dvs., stricăciunile Aghiuţei!”...
Nu
fiţi nici categoric ; dacă un preot explică , spre exemplu, cum stă
treaba cu Parascheva a Cuvioasă, nu trebuie să replicaţi „numai
papagalii stau la coadă 16 ore să pupe poala... preotesei!” ; de
asemenea, cînd un monarhist aduce aminte că-n România era mai bine în
perioada interbelică, nu-l întrerupeţi cu texte gen „ noroc că nu te-am
întîlnit pînă-n ’ 89, cînd cotonogeam duşmani ai poporului la Secu’!”.
Nici nu întrebaţi gazda, candid, cînd vă pune farfuria-n faţă, „carnea-i
de căţel? Că am auzit că dispar cotarlele în zonă, ceva de speriat!”...
Nu
tăiaţi avîntul povestitorului, cu texte ritoase, gen „Mănînci rahat,
tataie! Se vede că te-ai sclerozat, ghiujul dracului!”. Cînd nu sunteţi
de acord cu ceea ce spune vorbitorul, mai bine încercaţi o genoflexiune
figurat/bizantină de tipul „desigur că aveţi dreptate, distinse domn,
dar am auzit la Sascut, în casa unor intelectuali notorii, un punct de
vedere cu totul diferit . Desigur, aceia se înşelau cumplit!”.
Nici
nu e indicat să conversăm cu oricine, doar pentru că vrem să treacă
timpul : mai bine citim, croşetăm sau dezlegăm integrame, în aşteptarea
trenului, a lefii , a erecţiei sau a căderii Guvernului. Ştiţi ce a
păţit soldatul Svejk, fiindcă în bodega La cîrnatul a observat că s-au
(pardon de expresie!) căcat muştele pe portretul împăratului! Şi mai
ştiţi cum e intitulat primul capitol din altă carte a mea de căpătîi
(Maestrul şi Margareta)? „Nu staţi de vorbă cu necunoscuţi!” Corect!
Partea naşpa’ e că uneori nu e bine să stai de vorbă...nici cu
prea-bine-cunoscuţii...
Apoi, nu mai folosiţi neo-limbajul de lemn :
„compostaţi hîrtia!” în loc de „găuriţi biletul!”, sau „atenţionaţi” –
în loc de „a atrage atenţia” ; „periplu prin crîşme” – periplu e doar pe
mare; „mijloace mass-media” –fără mijloace, bre! ; „concluziona” , în
loc de „a trage concluzia” etc. Dar nici să cădem în păcatul
pudibonderiei inculte şi să ne ferim să rostim termeni & sintagme ca
„premiul Pullitzer”, „futurolog”, „mingeac baban”, „futil”, „munca
cîmpului”, „băşica udului”, „hexoral”, „futac” , „cucule, pasăre sură” ,
„Elena Blonda fraierului” , „Caltaboşul & palinca lui Remeş” etc.
Aş mai
atrage atenţia, involuntarilor mei cursanţi, asupra unor capcane ale
...sincerităţii neţărmurite : este ştiut că majoritatea celor care ies
în lume, sunt realmente valoroşi ; dar nu e cazul să ne umilim convivii
cu destăinuiri creatoare de complexe, precum „o fi Patapievici deştept,
dar nici cu mine nu mi-e ruşine, pasca mamii ei de viaţă!” ; sau :”
Becali mănîncă seară de seară caviar, ca mine, găozarilor?!” ; „Ce
Terente?! S-o vezi p’a mea!” ...
În fine, nici să nu cădem în puseuri
de modestie culpabile, tip „n-oi avea eu multe calităţi, dar defecte
posed cu duiumul! De n-ar fi decît arghirofilia, şi tot ar trebui să mă
detestaţi!”; ori : „sunt incultă, copii, nu proastă!” ; în fine, „nu le
am cu felaţia, dar fac nişte tocăniţe!”...
Bref : dialogul e lucrul
naibii ; monologul te duce la balamuc...Cel mai bine, intraţi pe net.
Acolo găsiţi de toate. Şi nimeni nu vă întreabă ce urmăriţi. Sau de ce
scrieţi incorect gramatical. Vînt din pupa & pupila!...(va urma)

sursa:http://bogdanulmu-oldsite.blogspot.ro

Îmi place cum scrie tipul.

Vlavi
" Buni de Irina "

Sus In jos

Mesaj Scris de Vlavi la data de 06/04/13, 08:37 pm

MERITĂ CITITĂ !
- Scrisoarea lui Mihai BENDEAC

Vineri seara am oprit la o benzinărie ca să alimentez scuterul (folosesc rar în perioada asta "decaportabila" căci
cu motoreta e mai simplă viața în oraș). Pun eu 3 litri fără plumb și
intru să plătesc. In fața mea, o doamnă. Achită. Scot și eu banii din
buzunar și n-apuc să-i întind că în incintă pătrunde val-vartej un
cocalar la vreo 40 de ani.
Tricou Adidas, bermude Adidas, papuci Adidas, șapcă Adidas, creier Adidas.
- Cine p..a mea și-a lăsat motoreta aia la pompă că a încurcat tot acolo ?!
- Eu. Dar de ce am încurcat ?! (Mă recunoaște, dar după 3 secunde de pauză se decide să nu lase garda).
- Păi de ce-ai lăsat-o acolo ?!
- Păi, unde s-o las ? Dacă eram cu mașina, unde o lăsam până achitam benzina ?!
Benzinarul, intervine și el:
- Cu ce a încurcat domnule ?! Plătește și pleacă.
- Păi ce p..a mea baaaaa !!! Am ajuns să stau ca prostu' după o motoretă ?!
Eu zic:
- Păi, cine vă pune ? Stați ca deșteptu' ...
- Mă iei la mișto ?! Ce p..a mea !!!
Ies afară. Mașina ghertoiului, un BMW X6, era parcată la 3 milimetri de scuter.
Zice:
- Poate mi-o zgârii.
Nu i-am zgâriat-o. Am plecat și m-am oprit după 200 de metri. Am tras pe dreapta și am plâns protejat de cască.
Da ! Recunosc ! Am plâns ! Am plâns pentru că mi-am imaginat ce s-ar fi
întâmplat dacă aș fi fost un roman obișnuit și nu "vedeta" de la
televizor. M-ar fi omorât ? Am plans pentru că ăștia vor ajunge atât de
mulți încât ne vor îngropa. Am plans pentru că pe ăla nu-l va întreba
nimeni din ce bani și-a luat BMW-ul. Am plâns de ciudă că ne vor strivi
visele.
Am plâns pentru frate-meu care are neșansa de a crește lângă
ei. Am plâns pentru că am ajuns la decizia de a nu avea copii vreodată
căci nu vreau să trăiască în lumea ăstora. Căci lumea va fi a lor ! Nu
vă mințiți ! Nu vă amăgiți ! Va fi lumea lui Salam și a lui Guță ! Lumea
cămătarilor, șmenarilor, maneliștilor, cocalarilor, burtoșilor,
nesimțitilor.
Pentru că nevestele și gagicile ăstora sunt mereu gravide ! Pentru că fiecare au câte 4-5 copii.
Apoi m-am revoltat ! Și m-am gândit ce mult mi-aș dori să am pistol
legal, cu permis și de câte ori se întâmplă să dau peste un animal ca
ăsta să trec pe lângă el și să-l înjur în șoaptă de mamă. El va lua foc
și mă va lovi. Eu scot pistolul și poc ! Direct în cap ! Legitimă
apărare. Cât despre faptul că aștia fac copii, cu regret vă spun că
ușor-ușor devin extremist în cel mai dur sens al termenului ...
Dragi cocalari, mârlani, mitocani, manelisti,
Ați câștigat. Voi și ai voștri v-ați fu...t nevestele, amantele sau
prietenele prost (căci numai prost puteți, conform aceluiași coeficient
de "inteligență") și iată că sămânța voastră mizerabilă dă rod. Ne
acaparați. Ați reușit să vă "educați" progeniturile hidoase în spiritul
kitch-ului, mitocăniei, nesimțirii, manelismului infect ... Felicitări !
România e pe cale să devină a voastră. Dar, atâta timp cât încă mai
putem și noi respira, vorbi, privi, dați-ne voie să râdem de voi.
Dați-ne voie să vă ironizăm. Nu vă fie teamă. Sunteți pe drumul cel bun
și-n curând veți ajunge atât de puternici încât să-i luați pe ăștia ca
mine și să-i dați la lei.
Până atunci însă ...

1. Cojile
de la semințele scuipate pe asfalt sau beton nu dau rod. Nu încolțesc !
Vă jur ! Știu că voi n-ați prea mers pe la școală, dar credeți-mă pe
cuvânt că am făcut biologie în liceu. N-o să crească niciodată floare
sau bostan din ciment. Așa că folosiți un cornet.

2. Dacă
folosiți cornet (puțin probabil) vă implorăm să rupeți foi din Manele
"almanahe" magazin, ca Marin Preda și Eminescu n-au nicio vină.

3. Tricoul mulat se poartă pe un corp perfect. Știu că în lumea voastră
perfect înseamnă atât mers la sală și înghițit steroizi cu pumnu' ca
ghiolbanu', cât și burta de bere și ceafa plină de slană. Noi însă ne
facem datoria ...

4. Nu ne deranjează că ascultați manele
(unde carte nu e, nici cultură muzicală nu e) atâta timp cât "ascultați"
nu se transformă în "ascultăm". Orice aparat de redat muzică are un
buton pe care scrie volum ...

5. Știu că banii sunt singurul
vostru Dumnezeu și dacă ai bani ești "de valoare", dar există niște
"chestii" de noi le plătim și ele se numesc impozite la stat. Știu că un
manelist de-al vostru i-a facut "prințesei lui" înmormântare de 50 de
mii de euro fără să-l întrebe cineva despre proveniența banilor, dar
dacă reprezentanții voștri conduc finantele, poliția și justiția din
Rromânia, puneți-ne și nouă o vorbă bună ... Mulțumim anticipat. Și am
văzut că mulți sunt alături de voi când, prin lege, se încearcă să fiți
puși să plătiți impozite sau să vă declarați averile. Mai bine ieșiți în
stradă pentru "România săracă". Săraca de ea !
6. Vă rugăm mult să
nu mai filmați videoclipuri la operă. V-am dat televiziunile și presa,
lăsați-ne la schimb opera și teatrele !

7. "De puta madre"
înseamnă "p***a mătii". Ne bucurăm că majoritatea purtați tricouri cu
această sintagmă. Inseamnă că mesajul nostru a răzbătut până la voi.

8. Ne arătăm realmente îngrijorați de această cumplită molimă care a
cuprins întreaga comunitate cocalărească și anume foto fobia. Știm că
medicii nu sunt de-ai voștri că, nah, au făcut școală multă ai dracu'
tocilari, dar puteți apela cu încredere. Probabil e ingrozitor să fii
nevoit să porți ochelarii de soare și-n baie ...

9. Suntem
încântați că ați învățat să folosiți programe gen "Photo shop". Nimic nu
e mai frumos decât să vezi o minune cârlionțată, în rochie de leopard
și 5 kile de aur pe prima pagine din "The sun". Și suntem încântați că
în pozele de Hi5 vă înconjurați de stelute, brizbrizuri ...

10. Faptul că reușiți să manevrați câte 3 telefoane mobile în același
timp este o calitate demnă mai degrabă de un homo decât de un homo
sapiens. Deci, iată că teoria lui Darwin se sustine ...

11. Pantofii cu botul ridicat semnifică ceva religios ? Sau e chestie de potență, temporară și ea ca și tinerețea ?

12. Tunning-ul cu evacuare zgomotoasă și parasolar cu mesaj nu e foarte
indicat. Știm că trebuie și cocalarul sărac să aibă o ocupație, dar ...

13. Apreciem faptul că mergeți toți pe scutere fără cască ! Ne dați
speranțe ... Dar, vă atragem atenția că atunci când pe un motor, o
motoretă, o bicicletă sau pe un scuter se află un el și o ea, "dintre
care" el are cască și ea nu, asta se traduce prin: "Mori, fă, în morții
mă-tii !". Mă rog ... Asta nu le deranjează pe femeile din România
întrucât atitudinea reprezintă o normalitate în relația dintre sexe în
țara noastră.

14. Am eu și familia mea toate motivile să fim
”snobi'' cum ni se spune, să preferăm prieteni și societatea de străini,
unde suntem primiți și apreciați la valoarea noastră și nu după sumele
de bani ascunse în beci sau valoarea mașinii strecurată din Germania.
Ar mai fi multe de spus, dar dacă ai parcurs această "scrisoare"
înseamnă că deja ai citit de două ori mai mult decât toată familia ta în
întreaga ei existență. Nu vreau să te obosesc.
Ne-ați furat țara și pentru asta nu vă iert.
Ne vedem la mall,

Cu drag, Mihai Bendeac

Vlavi
" Buni de Irina "

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos