Ultimele subiecte
» Vorbe înţelepte
Scris de TAVI 14/10/17, 02:49 am

» Topicul de barfe fara frontiere
Scris de TAVI 14/10/17, 02:36 am

» Despre prietenie
Scris de Enola 13/10/17, 11:27 am

» Blue Caffee!!...
Scris de Enola 13/10/17, 10:01 am

» Sa ne amuzam un pic!
Scris de Geta 06/10/17, 01:50 pm

» Enola, azi ești sărbătorită!
Scris de Enola 02/10/17, 12:37 pm

» De ce NU m-am lasat de fumat?!
Scris de Casiana 17/09/17, 06:20 pm

» Libertatea florilor
Scris de Casiana 17/09/17, 06:12 pm

» Toamna din noi
Scris de Casiana 17/09/17, 06:02 pm

» Noapte buna!
Scris de Geta 30/08/17, 09:50 pm

» La multi ani, Leo!!....La multi ani, Trident !!
Scris de Casiana 04/08/17, 10:30 pm

» Pentru oaia ratacitoare .....
Scris de Enola 02/08/17, 02:29 pm

» Sarbatori Religioase si Nationale
Scris de Casiana 21/05/17, 04:22 pm

» Omul din oglinda
Scris de elenita 11/05/17, 06:22 am

» Ton-Tu
Scris de elenita 04/05/17, 08:52 am

» Poezia , hrana pentru suflet
Scris de Quanchi 03/05/17, 01:45 am

» Ce palaria mea !?
Scris de Quanchi 02/05/17, 01:17 am

» Memories ....
Scris de Enola 01/05/17, 01:19 pm

» Papusi...papusi...
Scris de elenita 30/04/17, 07:04 am

» Ciocolata pentru Vlavi !
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:24 am

» Look into my eyes
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:10 am

» cum rezistati fara masina(autoturism)
Scris de Vlavi 29/04/17, 06:08 pm

» Fereastra deschisa spre lume...
Scris de elenita 24/04/17, 06:27 am

» Pe aripile vantului ....
Scris de Enola 19/04/17, 07:13 pm

» Bancuri misto
Scris de Geta 11/04/17, 04:17 pm

» Arta de sub foarfeca
Scris de elenita 09/04/17, 08:37 am

» Love and Pearls
Scris de Vlavi 07/04/17, 06:31 am

» Scrisori pentru un necunoscut
Scris de Quanchi 31/03/17, 07:23 pm

» Raze de luna...
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:37 pm

» Unde eşti, primăvara mea?
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:05 pm

» Nu tranti usa cand pleci !
Scris de Enola 31/03/17, 01:35 pm

» Sunt în vârstă şi nu mi-e ruşine de asta
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:59 am

» Ce ganduri ne colindă...
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:42 am

» Creatii proprii ..proza, poezie,eseuri.....
Scris de Enola 29/03/17, 12:26 pm

» Si eu vreau sa slabesc!
Scris de elenita 27/03/17, 07:35 am

Curs Valutar

Japan , mon amour !

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Japan , mon amour !

Mesaj Scris de Enola la data de 21/11/10, 08:39 pm

Orice aveti de spus despre aceasta lume ( pentru ca Japonia este o lume intreaga ) va poftesc sa postati aici ....

Enola
"Cio-Cio San"

Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 56
Localizare : somewhere in time

Sus In jos

Re: Japan , mon amour !

Mesaj Scris de Enola la data de 21/11/10, 08:43 pm

Sakura si ceremonia ceaiului in Kyoto

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 22/11/10, 08:19 am

E drept, nu mă ispiteşte prea mult o călătorie în Japonia. Ştiu însă că japonezii sunt oameni harnici şi, mai ales, inventivi în multe domenii, că au o răbdare de invidiat în realizarea lucrurilor migăloase şi că ţin foarte mult la tradiţii.
Una dintre cele mai cunoscute nouă e Sărbătoarea cireşilor, SAKURA MATSURI.
Pentru ei sărbătoarea florii de cireş japonez este un prilej de relaxare şi distracţie pe iarbă, pe sub cireşi.
Cireşii îşi etalează splendorile ca la paradă, de la albul pur- virginal, până la rozul diafan; de la floarea simplă, până la uimitoarea floare bătută precum floarea de bujor. Natura surclasează de această dată măiestria creării frumosului de către om. E o frumuseţe divină stropită cu o cromatică uluitoare,ce-ţi picură în suflet emoţie, bucurie, dar şi gândul că viaţa omului este efemeră, precum fragila floare de cireş.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 23/11/10, 11:09 am

Am o nepoata care in fiecare vara merge in Japonia in vizita la mama ei.Am intrebat-o cum este acolo,cum sunt oamenii.Mi-a spus ca nimic din ceea ce stim noi,din ce am vazut in vreo țară,nu se compara cu Japonia.

Sile
" Latin lover ! "

Data de inscriere : 16/10/2010
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 23/11/10, 07:27 pm

Si eu am un prietemn care a fost in Japonia anul trecut si cand s-a intors , imediat ne-am intalnit si i-am zis :
-Ei, cum este acolo ???
Si mi-a zis asa :
-Stii ...eu nu am cuvinte in vocabular , iar tu nu ai atata imaginatie ca sa-ti pot spune cum este acolo ...este ...cu totul altceva ...este ....Japonia !

Si cu asta , m-am lamurit ....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Gicu la data de 23/11/10, 07:28 pm

stiuuuuuu, in alta viata vreau sa ma nasc in japonia

Gicu
"Boss"

Data de inscriere : 18/02/2010
Varsta : 40
Localizare : unde nu te astepti

http://forum-family.forumfamilly.com/profile.forum?mode=editprof

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 23/11/10, 07:33 pm

Daa...si sa fiu un cires , pentru ca in fiecare an sa fiu sarbatorit si omagiat .....sakura .....

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 23/11/10, 07:42 pm

[i]Potrivit legendei, Japonia a fost creata de zei. Se spune ca acestia au infipt o sabie in ocean si, cand au scos-o, din cele patru picaturi de apa care se scurgeau de pe sabie au aparut cele patru insule ale Japoniei: Honshu, Hokkaido, Kyushu si Shikoku. Japonia este o tara cu patru anotimpuri distincte, iar multe sarbatori anuale sunt asociate cu schimbarea anotimpurilor. Sarbatoresc sfarsitul unui an si inceputul urmatorului cu mare fast si pasiune. Perioada se numeste shogatsu, care intr-un sens foarte larg se refera la prima luna a anului. Pe 1 ianuarie, familiile japoneze se reunesc pentru a bea un anume tip de sake, care se presupune ca asigura o viata lunga, si pentru a manca un anume tip de supa cu orez care, dupa obicei, sterge orice amintire rea ce a ramas din anul precedent.
Ikebana, arta japoneza a aranjarii florilor, s-ar putea traduce prin “flori care traiesc” sau “flori care sunt tinute in viata”. Structura unei ikebana se bazeaza pe o linie care uneste trei puncte ce semnifica paradisul, pamantul si omenirea.
Daca vizitati Japonia primavara, ati putea vedea o mare de sakura – ciresi infloriti – perioada in care localnicii participa la hanami (denumirea japoneza), sarbatoarea florilor de ciresi. In Japonia exista peste 400 de specii de ciresi care nu sunt plantati pentru fructe, ci numai pentru flori. Perioada de inflorire incepe cu luna ianuarie in Okinawa si culmineaza cu o adevarata “explozie de flori” spre sfarsitul lui martie si inceputul lui aprilie, in special in regiunea Honshu. In perioada sarbatorii sakura, locurile publice faimoase pentru inflorirea ciresilor (cum ar fi, de exemplu, parcul Ueno din Tokio) sunt intesate de lume si chiar se dau adevarate batalii pentru ocuparea celor mai bune pozitii.

(http://iasi.nights )

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Adry la data de 23/11/10, 08:02 pm

Castelul Matsumoto
Cunoscut pe plan local si sub denumirea de Matsumotojo, constructia care reflecta atat de bine cultura locala, este in acelasi timp si unul dintre cele mai frumoase castele ale Japoniei. Matsumotojo ilustreaza cu succes ceea ce se numeste hirajiro, o constructie ridicata pe o campie, in loc de deal sau munte.

Castelul si doua turnuri au fost ridicate intre 1592 si 1614, beneficiind de un sistem complex de aparare, mai ales ca vremurile pasnice erau inca departe in acea perioada. In 1635, cand amenintarea militara nu mai exista, a mai fost adaugat un al treilea turn, mai mic, utilizat in scopuri astronomice pentru observatiile lunare. Castelul si-a pastrat interioarele din lemn si lucrarile exterioare din piatra in forma lor originala din secolul XVI. In prezent, acesta face parte din patrimoniul tarii, fiind inclus pe lista Comorilor Nationale ale Japoniei.

Ma indoiesc deci gandesc. Gandesc deci exist. Exist deci exista Dumnezeu!

Adry
" Cinderella "

Data de inscriere : 21/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gicu la data de 23/11/10, 08:40 pm

Enoalo...vezi ca intre vizitatori ai si-un japonez, jur !!

Gicu
"Boss"

Data de inscriere : 18/02/2010
Varsta : 40
Localizare : unde nu te astepti

http://forum-family.forumfamilly.com/profile.forum?mode=editprof

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 23/11/10, 08:54 pm

Gheisele...

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 23/11/10, 08:55 pm

mancarea japoneza...sushy,sashimy...

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 23/11/10, 11:04 pm

După care să bem un păhărel de sake.
Sunt tare curioasă ce gust are. Nu am băut niciodată.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 01/12/10, 07:59 am

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 01/12/10, 12:14 pm

Nicio mama nu este fericita atunci cand copilul plange de mama focului dar, la Festivalul copiilor plangaciosi din Japonia, festival care are loc de peste 400 de ani la Templul Sensoji din Tokyo, mamele isi incurajeaza, practic, copiii sa planga cat mai tare.
Luptatori amatori de sumo, impreuna cu arbitrii competitiilor de acest gen, se straduiesc din rasputeri sa sperie micutii si sa ii determine sa planga cat mai mult.
Castigator este copilul care scoate cele mai lungi si mai puternice tipete. Parintii isi aduc copiii de buna-voie, traditia spunand ca plansul unul copil alunga spiritele rele si ii asigura micutului o sanatate de fier.
Anul acesta, peste 80 de copiii cu varsta mai mica de un an au participat le ineditul festival.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 01/12/10, 11:15 pm

Kimono-ul japonez

Kimono-ul isi are locul sau aparte in istoria modei, iar modul in care forma acestuia a evoluat de-a lungul timpului reflecta in mod clar schimbarile petrecute la nivel cultural si social.

In perioada ramasa in istoria japoneza sub denumirea Heian (794-1185), kimonourile erau realizate din mai multe fasii de material si incepusera sa devina populare in randul femeilor. Nobilii obisnuiau sa poarte pana la 16 straturi de material, fiecare strat in parte fiind extrem de elaborat.

De la 1185 incolo, odata cu influenta crescanda a clasei militare, kimonourile au suferit schimbari majore. Oamenii nu mai aveau rabdarea necesara pentru a petrece atat de mult timp imbracand un kimono cu mai multe straturi, asadar l-au simplificat. Maneca scurta a fost introdusa iar cantitatea de material injumatatita.

In 1615 liderul militar Tokugawa muta capitala Japoniei, confucianismul este adoptat, iar ierahia impusa de acesta se manifesta si in ceea ce priveste imbracamintea. Oamenii incep sa fie priviti in societate in functie de pozitia in ierarhie si prin urmare kimonourile devin un fel de indicator de status, diferentiindu-se atat prin culoare cat si prin motive.

In perioada Meiji, Japonia incepe sa dezvolte noi tehnici de fabricare a kimonourilor iar in perioada celui de-al doilea Razboi Mondial, matasea si brocartul fin din care erau realizate kimonourile sunt conservate din lipsa de resurse financiare.

Un kimono standard masoara putin peste un metru si jumatate in lungime, iar manecile aproximativ 63 de centimetri. O bucata de material de 9 metri lungime si 30 de centimetri latime este suficienta pentru confectionarea unui kimono, indiferent daca acesta este pentru femei sau barbati.

Femeile din Japonia aleg kimonourile si in functie de anotimp. Astfel, primavara poarta kimonouri in culorii vii cu broderii florale (sunt denumite yukata) din bumbac, iar toamna kimonouri in nuante ceva mai inchise si cu imprimeuri specifice sezonului. Iarna, in special in perioada sarbatorilor, cele mai cautate sunt kimonourile imprimate cu frunze de bambus, muguri de pin sau trandafiri infloriti. Se spune ca aceste motive aduc noroc si prosperitate celui care le poarta.

Kimono-urile nu sunt toate la fel in Japonia. In functie de procesul de fabricatie, ocazia in care sunt purtate si nu in ultimul rand materialele din care sunt confectionate, kimonourile pot fi clasificate in cateva categorii principale:
Kuro tomesode, sunt denumite kimonourile formale purtate de femeile casatorite. Kuro inseamna negru in limba japoneza, iar tomesode semnifica faptul ca manecile sunt scurte.
Iro tomesode este un alt tip de kimono formal purtat de femeile casatorite, diferenta fata de kuro tomesode constand in faptul ca acesta este un kimono colorat.
Shiromuku este un kimono tipic pentru mirese, de culoare alba.
Furisode este kimonoul purtat de femeile necasatorite. Manecile acestui kimono sunt foarte ample si cel mai adesea prezinta broderii elaborate in culori vii, contrastante.
Houmongi se poarta de obicei in vizitele formale, fiind o versiune usor modificata a furisode sau tomosode.
Mokufu este kimono-ul purtat in zilele de doliu, fiind foarte simplu si sobru.

Kimonourile informale, care se poarta zi de zi se diferentiaza prin imprimeuri si motive care se repeta.

Daca va gandeati ca portul traditional japonez este constituit doar dintr-o simpla roba, ei bine va inselati. Fiecare parte componenta a kimono-ului poarta o denumire specifica, fapt ce noua europenilor ni se poate parea putin exagerat. In Japonia insa toate aceste denumiri sunt uzuale, iar cand mergi la un magazin sa iti alegi un kimono detalii sunt cele care conteaza cel mai mult:
Eri este denumit gulerul kimono-ului
Erisaki reprezinta partea terminala a gulerului
Furi este portiunea manecii, de la jumatatea bratului in jos
Ushiro sode este maneca spate
Sodetake reprezinta largimea manecii
Mao migoro este denumita partea frontala a kimono-ului
Ushiro migoro este partea din spate a kimono-ului

Nici la partea cu imbracatul lucrurile nu stau mai simplu. Datorita multiplelor parti din care este constituit si procesului destul de dificil de drapare si prindere in jurul corpului, adeseori chiar si japonezii au nevoie de ajutor la imbracare.
Alaturi de kimono mai trebuie luate in calcul si accesoriile specifice pe care atat femeile cat si barbatii obisnuiesc sa le poarte. Vorbim aici despre “geta”, acele sandale din lemn cu talpa joasa, “tabi” sosetele pana la glezna, “nagajuban” lenjeria intima purtata de obicei pe sub kimonourile de matase pentru a le proteja sau “eri-sugata”, un guler special purtat de obicei in zilele calduroase. Nu trebuie omise nici “kanzashi”, ornamentele pentru par care completeaza tinuta si care pot lua forma unor ace din jad, flori naturale sau realizate din matase etc.
Sursa:net

Helene
"Purple Lady"

Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 02/12/10, 07:18 pm

Actul seppuku constă în inserarea tăişului sabiei în stomac, apoi persoana care înfăptuieşte această sinucidere, continuă prin tăierea de-a lungul abdomenului. Actul este dus la sfârşit după ce o persoană care asistă acest act, termină sinuciderea prin tăierea capului celui care se sinucide. Seppuku este o ceremonie sacră care îşi are rădăcinile în perioada antică a Japoniei şi care a rămas rezervată doar clasei privilegiate a samurailor. Când un conducător murea, subordonaţii acestuia îl urmau prin seppuku pentru a-şi dovedi loialitatea şi demnitatea. Seppuku mai era folosit şi ca mijloc de corectare a unei greşeli printr-o moarte onorabilă.În Japonia modernă, actul de sinucidere a căpătat noi forme şi înţelesuri. Actul seppuku din opera modernă a căpătat o trăsătură anti-modernă, evidenţiată de personajele literare ale lui Yukio Mishima şi de propria sa sinucidere.Seppuku în societatea japoneză a culminat la sfârşitul perioadei Meiji, când generalul Nogi Maresuke şi soţia sa s-au sinucis, după moartea împăratului Meiji, în 1912. Pentru generalul Nogi, seppuku nu a însemnat doar urmarea stăpânului în moarte, ci şi o cale de a-şi recăpăta onoarea, pe care el credea că o pierduse o dată cu pierderea războiului Seinan.
În 1970, sinuciderea dramatică a lui Mishima a imitat acest ritual antic. La fel ca personajul principal din romanul său “Patriotism”, Mishima foloseşte seppuku pentru a prezenta fără ezitare naţionalismul şi loialitatea sa faţă de sistemul imperial.
Actul său de seppuku a fost încărcat cu afecţiunea sa pentru reînvierea unui ideal romanticizat al samurailor. Prin această demonstraţie, Mishima spera ca Japonia să recunoască romanticismul martiriului său şi să se întoarcă la vechiile tradiţii. Deşi societatea japoneză a respins actul seppuku al lui Mishima considerându-l o ruşine, Occidentul a fost mai mult decât binevoitor în a-l accepta pe Mishima ca reprezentant al adevăratului spirit al societăţii japoneze.

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 03/12/10, 01:15 am

PICTURA JAPONEZA

Pictura japoneza este incarcata de farmecul asiatic atunci cand este privita dintr-o perspectiva pur decorativa. Diferite scoli si stiluri de pictura, nenumarate medii diferite, influentele puternice aduse de Buddhismul Zen si folosirea termenilor specifici in japoneza fac aceasta arta impresionanta greu de inteles si invatat de cineva din afara culturii Tarii Soarelui Rasare. Evolutia acesteia a fost puternic marcata deChina si Occident

Subiectele

Pictorii japonezi pot evoca peisajele si scenele naturale cu ajutorul catorva tuse potrivite. Subiectele alese sunt diverse, asa cum se poate vedea din numarul mare de stampe japoneze.

Subiecte populare
shiki-e - peisaje in timpul celor patru anotimpuri
meisho-e - imagini din locuri celebre
monogatari-e - scene din viata de la Curtea Imperiala din Kyoto
nanban-byobu - imagini ale occidentalilor din perioada sosirii primelor vase portugheze si olandeze in partea sudica a Japoniei
rakuchu-rakugai-zu - imagini din Kyoto.
kabuki-e - imagini din piesele de teatru kabuki
bijinga - portrete ale femeilor frumoase, cel mai adesea curtezane

Dictionar de pictura japoneza
byobu - paravane pliante, avand 4-6 panouri
e - caracterul inseamna pictura sau imagine
emakimono - suluri orizontale
fusuma - usi glisante japoneze
fuzokuga - imagini ale obiceiurilor si traditiilor
hakubyo - pictura in cerneala neagra
kano - numele unei scoli de pictura, infiintate de Kano Masanobu (1453-1490).
kara-e - pictura in stil chinez
kakemono - suluri verticale
meisho-e - picturi cu locuri celebre.
nanban-byobu - paravane cu imagini ale occidentalilor din secolele XVII-XVIII
nanga - scoala de pictura de la inceputul secolului XIX, dominata de stilul chinez
rakuchu-rakugai-zu - imagini din Kyoto
rin-pa - scoala de pictura caracterizata prin stilul decorativ si complex
sansuiga - pictura de peisaje
shijo-ha - scoala de pictura din Kyoto.
shira-e - imagine pictat cu cerneala neagra, cu foarte putine culori sau chiar fara
shoheiga - pictura murala
suibokuga - picturi in cerneala neagra, subiectul fiind peisaje tratate in maniera Zen uchiwa - evantaie japoneze cu forma rotunda
yamato-e - pictura in stil japonez
SURSA: net
Un fabulos pictor japonez – Utagawa Hiroshige 1797-1858
"L-a influentat pe Monet, pe Van Gogh. I-a invatat sa foloseasca lumina si culoarea, dupa parerea mea. Pictorii chinezi creau peisaje extraordinare prin secolul 10, desenau fascinant exteriorul, cand europenii inca foloseau lumina artificiala si culorile ei.
Are culori luminoase, contraste armonioase, picteaza exceptional, dupa mine, marea, iarna, pomii infloriti, scenele cu multimi, pestii.
Este celebru pentru scenele pictate in orasele pe traseul Tokaido, pentru scenele din orasele Edo si Omi, pentru piese de teatru pictate, ilustratii de carti…"
Iarna:

Ultima editare efectuata de catre Helene in 03/12/10, 11:14 pm, editata de 1 ori

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 03/12/10, 01:51 am

Bine cunoscutele temple Japoneze,unice in felul lor ca si arhitectura...

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 03/12/10, 01:55 am

Si frumusetea japonezelor...

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 03/12/10, 01:50 pm

Festivalul florilor de cires

Sakura este denumirea japoneza pentru cires si florile sale. Inca din Perioada Heian (794-1185), privitul infloritului ciresilor era rezervat numai clasei aristocrate insa odata cu perioada Momoyama (1568-1600) obiceiul s-a extins in randurile intregii populatii. Astazi, devenind un simbol binecunoscut al Japoniei, floarea de cires este o atractie turistica deosebita pe teritoriul intregii tari. In Japonia exista peste 400 de varietati de ciresi iar acestia sunt diferiti de cei din alte tari, in sensul ca nu sunt plantati pentru fructe, ci numai pentru florile lor. Perioada de inflorire difera oarecum, incepand cu luna ianuarie in Okinawa si culminand cu o adevarata "explozie" de flori spre sfarsitul lui martie, inceputul lui aprilie, in special in regiunea Honshu. In Hokkaido, sakura isi atinge maximul de frumusete in luna mai, in iunie fiind sfarsitul perioadei de inflorire. Inflorirea propriu zisa dureaza insa foarte putin (doua - trei zile) si acest fapt da un plus de intensitate trairilor si emotiilor din aceasta perioada. Perioada coincide in Japonia si cu inceperea anului scolar (luna aprilie) Hanami Sakura este un motiv de bucurie pentru toata lumea si este de obicei sarbatorita prin tot felul de petreceri, fiind create chiar adevarate festivaluri cu participare foarte numeroasa (in japoneza, acestea poarta numele de hanami). Astfel, in aceste zile, locurile publice faimoase pentru inflorirea ciresilor (cumar fi de exemplu parcul Ueno din Tokio) sunt intesate de lume si chiar se dau adevarate batalii pentru ocuparea celor mai bune pozitii. Oamenii merg sa priveasca sakura insotiti de familie, prieteni, cunoscuti, sau chiar colegi de serviciu. Nu este ceva neobisnuit sa vezi dimineata foarte devreme un tanar imbracat in costum rezervand locuri pe gazonul din parc pentru colegii din compania unde lucreaza (in general, acest "job" este acordat dupa traditie celor mai noi angajati ai firmei, care stau efectiv in parc pe durata intregii zile, tinand "ocupate" pozitii strategice pentru colegii sai).

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 03/12/10, 01:53 pm

Semnificatia numelor. Japonezii isi aleg cu mare grija numele copiilor lor, in functie de foarte multe criterii. Pe langa potrivirea cu numele de familie, caracterul kanji corespunzator si multe altele, numele trebuie sa mai aiba si o semnificatie aparte, care pentru un non-japonez poate parea uneori chiar stranie. M-am gandit sa va prezint mai jos doar cateva din numele copiilor japonezi, alaturi de semnificatia lor:

• Ai (F) = Iubire
• Aiko (F) = Mica Iubire
• Akako (F) = Rosu
• Akemi (M) = Zorii zilei frumosi
• Aki (F) = Toamna
• Akira (M) = Inteligent
• Anzu (F) = Caisa
• Asa (F) = Dimineata
• Ayame (F) = Iris
• Azami (F) = Floare de ciulin
• Chika (F) = Intelepciune
• Chikako (F) = Copilul intelepciunii
• Chiyoi (F) = O mie de generatii
• Chizu (F) = O mie de berze
• Cho (F) = Zorii zilei
• Etsu (F) = Incantare
• Etsuko (F) = Copilul incantarii
• Fuyu (F) = Iarna
• Gen (F) = Sursa primaverii
• Gin (F) = Argint
• Hama (F) = Plaja
• Hanako (F) = Copilul floare
• Haru (F) = Primavara
• Hatsu (F) = Primul nascut
• Haya (F) = Vioi (rapid, ager...)
• Hide (F) = Superior
• Hirohito (M) = Necunoscut
• Hiroko (M) = Generos

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 03/12/10, 02:55 pm

NUNTA TRADITIONALA JAPONEZA

Nuntile japoneze au foarte multe simboluri asemanatoare cu cele din Occident. Ceremonia are loc in rit shintoist, pe cand inmormantarea este facuta in rit budist.
Shinto se bazeaza pe elementele naturii, insemnand puritate si eternitate. De aceea nunta japoneza traditionala are loc la izvoare Shinto, unde sunt amenajate porti, numite “tori”, sub care are loc unirea simbolica a celor doi indragostiti. Aceste porti, asemanatoare cu portile de lemn din Maramures, adapostesc spirite numite “kami”, ce simbolizeaza casatoria, casnicia si fertilitatea.
Rochia de mireasa trebuie sa fie de un alb imaculat, ce simbolizeaza statutul pur al femeii in fata zeilor si daruirea sa totala catre viitorul ei sot. Rochia ia forma unui kimono cu linii definite, numit “uchikake”, uneori brodat cu modele ce reprezinta flori de “sakura” (cires), iar “voalul” este de fapt o palarie de dimendiuni mari, uneori ornata cu roadele anotimpului in care este oficiata nunta.
Mirele, imbracat intr-un kimono negru, va lua parte la un ritual inedit: trebuie sa bea, consecutiv, 9 pahare de sake. Acest obicei simbolizeaza “ametirea”, care il ajuta pe barbat sa intre mai usor in lumea casniciei.
Dupa ceremonie, are loc o receptie, numai cu persoane apropiate, unde mireasa se poate relaxa, intr-un kimono rosu, elegant.
Nunta japoneza traditionala si-a pierdut foarte mult din simboluri, de-a lungul istoriei. In perioada Heian, cand Imparatul inca mai avea putere, rochiile de mireasa aveau un design complicat si "pompos", fiind, uneori, foarte greu de defilat in acele vesminte. Cea mai mare influenta au avut-o razboinicii bushi, in secolul XIV, cand rochia de mireasa s-a simplificat, iar mirele a inceput sa poarte un costum asemanator cu cel al samurailor. Insa, in prezent, majoritatea tinerilor din Japonia aleg, incetul cu incetul, sa se casatoreasca in stil modern, dar fara sa se abata de la obiceiurile traditionale.
Sursa:net

Ultima editare efectuata de catre Helene in 03/12/10, 11:12 pm, editata de 2 ori

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 03/12/10, 05:21 pm

Este cineva care nu a auzit de temuta...Jacuza...
Membrii acestui grup de crima organizata se deosebesc de alte astfel de grupuri prin tatuajele lor extrem de laborioase.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 03/12/10, 10:57 pm

Sumo este considerat de către mulţi ca fiind sportul naţional al Japoniei, având multe elemente rituale care îşi au originea în religia shinto.Cu toate că are o vechime de peste 2000 de ani, a devenit sport profesionist abia în urmă cu vreo 400 ani.
Luptătorii, numiţi rikishi, nu poartă alt echipament decât o centură de mătase- numită mawashi, care este înfăşurată în mod repetat în jurul brâului, trecută printre picioare şi legată cu un nod la spate. Nu există reguli referitoare la felul în care trebuie să fie înfăşurată centura: unii rikishi preferă să o înfăşoare strâns de tot şi să o ude cu puţină apă, iar alţii, din contră, preferă să o lege mai liber. În turnee, dar nu şi la antrenamente, sub centură este prins un fel de şorţ- numit sagari- făcut din sfori (moi la luptătorii din categoriile inferioare, şi întărite prin scrobire la cei din cele două categorii superioare, juryō şi makuuchi). La antrenamente se folosesc centuri confecţionate din bumbac.Dacă i se întâmplă cumva unui rikishi să i se desfacă centura complet în timpul unui meci (şi astfel să rămână gol-puşcă)- lucru rar, dar care s-a întâmplat de exemplu lui Asanokiri în 2000- luptătorul este descalificat în mod automat.Luptătorii încep sportul ca profesionişti între vârsta de 15 ani (adică după terminarea învăţământului obligatoriu în Japonia) şi 23 de ani (vârsta maximă), când se alătură unui club, numit heya. În 2009 erau aproximativ 680 de rikishi. Cluburile mari au cam 30 de rikishi, iar cele mai mici doar câte unu. [1]Există înălţime şi greutate minimă pentru cei care doresc să devină luptători profesionişti. În 2010, înălţimea minimă era de 173 cm, iar greutatea minimă de 75 kg. Ca o excepţie, cei care au peste 167 cm şi peste 67 de kg pot fi şi ei acceptaţi dacă trec un test fizic.[2] Au existat cel puţin un caz când pentru a atinge înălţimea minimă, o persoană a avut o operaţie prin care şi-a implantat silicon sub peilea din creştetul capului (este vorba de rikishi-ul Mainoumi). Viaţa de rikishi este foarte regimentată, cu reguli stricte (decise de asociaţia de sumo) referitoare la antrenamente, comportament etc. De exemplu, nu au voie să-şi taie părul, iar începând cu 1985 (când rikishi-ul Mitoizumi a cauzat un accident de circulaţie) nu au voie să conducă maşină.
Nu există categorii de greutate, deci încercarea de a se îngrăşa este una din "obligaţiile" luptătorului. Mâncarea tipică este aşa-numita chankonabe, un fel de supă cu tot felul de zarzavaturi şi carne. Rikishi mănâncă doar de două ori pe zi, dar în cantităţi imense. După masa de prânz, somnul este obligatoriu.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum