Ultimele subiecte
» Topicul de barfe fara frontiere
Scris de TAVI 13/07/17, 11:23 am

» Sarbatori Religioase si Nationale
Scris de Casiana 21/05/17, 04:22 pm

» Blue Caffee!!...
Scris de elenita 14/05/17, 03:46 pm

» Omul din oglinda
Scris de elenita 11/05/17, 06:22 am

» Ton-Tu
Scris de elenita 04/05/17, 08:52 am

» Poezia , hrana pentru suflet
Scris de Quanchi 03/05/17, 01:45 am

» Ce palaria mea !?
Scris de Quanchi 02/05/17, 01:17 am

» Memories ....
Scris de Enola 01/05/17, 01:19 pm

» Papusi...papusi...
Scris de elenita 30/04/17, 07:04 am

» Ciocolata pentru Vlavi !
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:24 am

» Look into my eyes
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:10 am

» cum rezistati fara masina(autoturism)
Scris de Vlavi 29/04/17, 06:08 pm

» De ce NU m-am lasat de fumat?!
Scris de Vlavi 29/04/17, 07:42 am

» Fereastra deschisa spre lume...
Scris de elenita 24/04/17, 06:27 am

» Pe aripile vantului ....
Scris de Enola 19/04/17, 07:13 pm

» Bancuri misto
Scris de Geta 11/04/17, 04:17 pm

» Arta de sub foarfeca
Scris de elenita 09/04/17, 08:37 am

» Love and Pearls
Scris de Vlavi 07/04/17, 06:31 am

» Scrisori pentru un necunoscut
Scris de Quanchi 31/03/17, 07:23 pm

» Raze de luna...
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:37 pm

» Unde eşti, primăvara mea?
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:05 pm

» Nu tranti usa cand pleci !
Scris de Enola 31/03/17, 01:35 pm

» Despre prietenie
Scris de Quanchi 30/03/17, 02:48 am

» Sunt în vârstă şi nu mi-e ruşine de asta
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:59 am

» Ce ganduri ne colindă...
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:42 am

» Creatii proprii ..proza, poezie,eseuri.....
Scris de Enola 29/03/17, 12:26 pm

» Si eu vreau sa slabesc!
Scris de elenita 27/03/17, 07:35 am

» Tatici pentru copii
Scris de elenita 27/03/17, 06:08 am

» Anotimpul povestilor
Scris de elenita 27/03/17, 06:04 am

» Do you need a hug ?
Scris de elenita 25/03/17, 02:12 pm

» Dedicatii muzicale !!
Scris de Quanchi 25/03/17, 04:24 am

» Joacă-te cu mine, rază de soare!
Scris de elenita 21/03/17, 06:36 am

» Viata, pur si simplu !
Scris de TAVI 20/03/17, 10:28 pm

» Politica ???....O curva !
Scris de Geta 19/03/17, 11:21 pm

» Zambetul ...acest Super Glue al sufletelor ....
Scris de Quanchi 15/03/17, 01:22 am

Curs Valutar

Japan , mon amour !

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Japan , mon amour !

Mesaj Scris de Helene la data de 03/12/10, 11:08 pm

Artizanatul în Japonia medievală

În Japonia medievală, artizanii erau clasificaţi în trei mari categorii, care erau apoi subclasificate: cei care aveau propriul lor atelier, cei care lucrau în ateliere şi artizani hoinari (care aveau grade individuale). În categoria artizanilor sau a meseriaşilor (shokumin), făuritorii de săbii se ridicau adesea, datorită talentului şi îndemânării lor, la o demnitate socială deasupra stării lor. Din secolul al XVII-lea s-au încetăţenit „cinci meserii principale”: cei care făceau acoperişuri, tăietorii de lemne, zidarii, cei care tencuiau clădiri şi dulgherii.
În cei 250 de ani de pace Tokugawa (1603-1868), în care nu au mai existat războaie civile, micile ateliere artizanale de tot felul au înflorit, mai ales la oraşe. Atelierele artizanale şi meşteşugăreşti au creat, în acest interval, o tradiţie familială în diferite meserii. Artizanii japonezi se situau undeva între producători de bunuri de consum şi creatori de frumos, dobândind de-a lungul timpului abilităţi deosebite pe care le-au transmis generaţiilor următoare.
Unii fierari au obţinut titlul de “kami”, scris cu aceleaşi ideograme (kanji) ca pentru cuvântul „daimyo” - nobilul feudal. Se afirmă că însuşi unul din împăraţii Japoniei, Go-Toba (1183-1198), ar fi făcut săbii; era meşteşugul cel mai îndrăgit, dar şi deosebit de complicat. O sabie japoneză are un proces tehnologic de prelucrare a oţelului compus din multe operaţii, într-o ordine anume, care se ţine minte şi se transmite din generaţie în generaţie, până în zilele noastre.
Meşteşugarii metalurgişti, pe lângă fabricarea săbiilor, turnau şi gigantice statui de bronz, precum cea din Nara care datează din secolul al VIII-lea şi este cea mai mare statuie de bronz existentă în lume. A fost turnată în anul 739, primind denumirea de “Marele Buddha” (Daibutsu). Înălţimea statuii, inclusiv nimbul, fără piedestal, este de 16 m, cântărind aproape 500 de tone. În compoziţia aliajului au intrat zinc, mercur, cupru şi 200-300 kg de aur.
Meşteşugurile, care se transmiteau din tată în fiu, erau practicate ca apanaj al unei familii, şi nu neapărat în cadrul unei corporaţii. Cum în Japonia materia primă cea mai mult folosită era lemnul, un loc important îl deţineau tăietorii de lemne, dulgherii, tâmplarii şi cei care se dedicau producţiei casnice a hârtiei. Tradiţia atribuie importarea hârtiei, pentru prima dată în Japonia, unui călugăr coreean, în anul 610, dar este posibil ca hârtia să fi fost produsă în Japonia dinainte. Fiecare regiune şi-a dezvoltat tehnica sa proprie de prelucrare a hârtiei, de unde şi multele întrebuinţări pe care le avea hârtia în arhipelagul nipon: din hârtie se confecţionau paravane, pereţi despărţitori glisanţi, lanterne, batiste, evantaie. Prelucrată pentru a deveni translucidă, hârtia ţinea loc de geam, garderobe, umbrele, mantale impermeabile, perne, tapete, ambalaje rezistente şi frânghii. Deci, hârtia a fost rapid integrată în cultura japoneză, devenind un material indispensabil vieţii de zi cu zi. Tehnica de fabricare a hârtiei a produs schimbări majore în producţia manufacturieră japoneză, dând naştere unui nou gen de hârtie, numită washi, care a fost folosită şi în origami - arta plierii hârtiei.
Una dintre cele mai vechi corporaţii era cea a artizanilor de lacuri, a căror tehnică extrem de complicată a realizat opere de artă, în concurenţă cu cele chinezeşti. Alte meşteşuguri caracteristice civilizaţiei japoneze sunt cel al ţesutului mătăsii, cel al broderiilor fine, cel al confecţionării evantaielor şi al prelucrării diverselor specii de bambus. Evantaiul este menţionat în cele mai vechi anale ale Japoniei, adică în jurul secolului al VIII-lea. Japonezii sunt cei care au inventat evantaiul pliant, pe care apoi l-au adoptat şi chinezii în epoca Ming (1368-1644). Din bambus se făceau şarpante uşoare la case, scaune, mese, scări, garduri, parchete, site, obloane, conducte de apă, năvoade, lăzi, cutii, colivii pentru păsări, cercuri de butoaie, cuie, cabluri pentru bacuri, poduri peste pâraie, bastoane, pălării, flaute, trompete, evantaie, vaze de flori, piepteni, jucării, sandale, arcuri, săgeţi, polonice şi beţe servind drept furculiţe.
Cei care aparţineau aceleiaşi meserii locuiau împreună în anumite zone ale oraşului, şi plăteau taxe atât în bunuri şi servicii cât şi numerar. Aşadar, când au venit anii 1850 şi Japonia medievală s-a confruntat cu realitatea revoluţiei industriale occidentale, în Japonia exista un nivel al meşteşugurilor cum nu s-a mai auzit în afara Asiei.
Unele elemente ale industriei moderne, cu consecinţe importante pe plan economic şi militar, au apărut în jurul anului 1850. Astfel, în provincia Hizen (azi prefecturile Saga şi Nagasaki) a fost creată, în anul 1842, cu ajutorul olandezilor, o oţelărie destinată fabricării tunurilor şi navelor. În anul 1850, în Satsuma (azi prefectura Kagoshima) a fost ridicată o altă oţelărie, iar în 1852 s-au pus bazele unei fabrici pentru producerea tunurilor destinate apărării coastelor maritime ale Japoniei.
Sursa: Wikipedia

Helene
"Purple Lady"

Data de inscriere : 01/03/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 04/12/10, 12:13 am

IKEBANA - arta de a da viata florilor

Cuvintul ikebana se poate traduce literar si "arta de a da viata florilor".
Se mai numeste si KADO, sau calea florilor. Arta aranjamentelor florale japoneze are originea in ofrandele florale aduse lui Budha, la inceputul secolului XV, devenind pe parcursul timpului o arta distincta, cu multe stiluri si scoli. Astazi sunt peste 3000 de scoli de IKEBANA, cu 15-20 de milioane de studenti. In Japonia, IKEBANA este considerata materie de scoala pentru copii, atit fete cit si baieti. Desi IKEBANA a devenit o obligatie de neocolit pentru fetele si femeile japoneze, aceasta arta nu a fost rezervata numai lor. Cei mai mari samurai au fost adesea maestri ai florilor, traditie continuata si astazi decatre barbati, dintre care se desprind chiar unii din cei mai mari artisti in toata lumea. Ikebana s-a socializat… exista atat scoli cat si filme, carti, expozitii, si artistii ikebana sunt printre cei mai solicitati in decoratiunile interioare.
Ikebana nu este o simpla decoratiune, este o arta. Ikebana nu este doar pentru Japonia, este pentru toata lumea.” (Sofu Teshigahara)
Ikebana este o arta straveche ce vizeaza aranjamentele florale, propunandu-si sa creeze o armonie intre flori si mediul inconjurator.
Ikebana s-a dezvoltat in Japonia de-a lungul a sapte secole si a fost dintotdeauna un domeniu rezervat barbatilor, femeile incepand sa practice aceasta arta doar de curand.
Termenul de Ikebana provine din japonezul “ikeru”, ce inseamna a aranja, si “hana”, ce inseamna floare. Ikebana este o forma de arta, foarte sofisticata si frumoasa, ce pune accentul pe forma si echilibru, generand o stare meditativa si pasnica atat celui ce realizeaza aranjamentul cat si celui ce il contempla.
Ikebana inseamna un aranjament viu de plante. In mod general, termenul de Ikebana este folosit pentru orice tip de aranjament floral japonez. Totusi, Ikebana este arta aranjamentelor florale ce se ghideaza dupa foarte multe reguli. Nu are doar efecte artistice ci si o semnificatie puternic filosofica.
Cu ce se diferentiaza Ikebana fata de aranjamentele occidentale?
Interesul pentru linie, atat de caracteristic tuturor artelor orientale, in schimbul aprecierii formei si culorii, este probabil cea mai frapanta trasatura ce diferentiaza aranjamentele florale japoneze de toate celelalte.
In timp ce aranjamentele occidentale cauta sa utilizeze cat mai multe flori, Ikebana recurge la foarte putine, cateodata un aranjament putand fi alcatuit chiar dintr-o singura planta.
Aranjamentele occidentale presupun multe straturi de flori, in timp ce ikebana cauta un echilibru intre materialul folosit in aranjament si elementele inconjuratoare.
Principii Ikebana
Principiile fundamentale Ikebana au la baza deviza “mai putin inseamna mai mult”. Consideratia cheie este folosirea a cat mai putine elemente cu scopul de a creea contururi elegante, ce scot in evidenta frumusetea aranjamentului.
Principiile de baza Ikebana indica trei linii principale: primara, secundara si de gradul al treilea. Linia primara este amplasata vertical in centru, grupul secundar este inclinat in raport cu cel primar, iar cel de al treilea este inclinat fata de centru, in directia opusa. Aceste directii simbolizeaza Cerul, Omenirea si Pamantul.
Inaltimea “Omului” reprezinta ¾ din “Cer” (elementul cel mai inalt), iar “Pamantul” este ¾ din lungimea “Omului”. In functie de materialele folosite dimensiunile acestea se pot modifica. Dupa ce s-au fixat cele trei elemente de baza, se adauga tulpini de flori si crengi pentru a intregi aranjamentul. Muschi, radacini, ramuri desfrunzite, frunze cu un contur deosebit si flori, toate pot fi folosite in aranjamentele Ikebana.
Aranjamentul floral este intotdeauna in contrast cu fundalul, cu scopul de a creea un echilibru intre cele doua.
Aranjamentul trebuie sa fie admirat din toate unghiurile, asadar, acesta trebuie sa fie tridimensional.
La fel de importanta, precum interesul manifestat fata de perfectiunea liniara, este si doctrina naturalismului, accentul fiind pus pe intelegerea cresterii naturale a materialului folosit, si iubirea fata de natura, in toate etapele ei.
La fel ca si natura, ikebana este asimetric dar in echilibru. Principiul Yin/Yang este cel care domina; juxtapunerea constanta a puternicului si a celui slab, luminii si intunericului.
Forma imperfecta, neregularitatea si infatisarea simpla sunt regulile specifice acestui tip de aranjament.
Ikebana presupune o selectie a florilor in asa fel incat sa transimta semnificatii filosofie. De exemplu, o planta inflorita complet semnifica trecutul, una inflorita doar pe jumatate evoca prezentul, iar bobocul se refera la viitor.
Plantele specifice aranjamentelor Ikebana
In aranjamentele de tip Ikebana se potrivesc foarte multe flori, precum trandafiri, crizanteme, irisi, lalele, floarea-soarelui, gladiole, margarete, crini si flori de pai.
Se pot fixa si frunze de feriga sau ramuri de stejar, salcie, liliac si alun.
Un efect deosebit vor avea ramurile inflorite de mar sau alti pomi fructiferi.
Pot fi folosite si plante exotice precum orhidee, croton, ficus, frunze de palmier sau gerbera.
Manevrarea plantelor
Exista unele principii elementare ce se refera la manevrarea materialului in asa fel incat sa asigure o viata mai indelungata aranjamentului.
Florile ar trebui taiate dimineata devreme sau odata cu lasarea serii, atunci cand tulpina contine cantitatea maxima de apa. Imediat dupa taiere plantele trebuie scufundate in apa.
Inainte de fixarea plantelor in suport, tulpinile acestora trebuie taiate pe diagonala, sub un jet de apa, Totusi, florile cu o tulpina foarte subtire pot fi taiate drept.
Vasele
In ceea ce priveste vasele, acestea pot fi de orice tip, insa trebuie sa fie adanci de cel putin 10 cm. Suporturile trebuie pastrate foarte curate, deoarece apa murdara reduce durata de viata a florilor.
Maestrii Ikebana considera ca vasul este elementul central al creatiei. Trebuie sa consideri vasul drept un element sculptural suplimentar.
In fuctie de dimensiunile plantelor, vasele folosite in aranjamentele Ikebana pot fi inalte si subtiri, scurte, cu gura larga si ingusta, ori largi si joase. Materialele folosite pentru aceste vase pot fi sticla, ceramica, metalul, lemnul sau piatra.
In stilul Ikebana, vasele se schimba in functie de anotimp. Astfel, vara sunt indicate cosurile, toamna si primavara vasele de lut, in timp ce iarna se folosesc cele de metal.
Aranjamentul floral japonez, Ikebana, este la fel de simplu ca si interiorul specific acestei civilizatii. Chiar si o singura floare poate fi considerata simbol al adevarului universal, fiind un mijlocitor prin care oamenii se pot uni cu natura.
Pentru a ajunge un maestru al acestei arte, se considera ca trebuie sa o studiezi timp de cel putin 5 ani.
Un articol de Reka Rozsnyai
Sursa:Kudika

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 04/12/10, 12:18 am

Vesela japoneza
Vesela traditionala japoneza : o mare varietate de mici obiecte colorate si rafinate
Foarte diferita de gastronomia occidentala, bucataria japoneza necesita o vesela speciala. Atasati de traditii, japonezii folosesc in marea lor majoritate aceasta vesela traditionala in culori, motive si forme variate.
Pentru a intelege ce tip de vesela folosesc in mod traditional japonezii, trebuie sa cunoastem putin bucataria japoneza. Felurile de mancare sunt in general servite toate odata (exceptie fac marile restaurante). Se serveste in mod traditional un bol cu orez si supa (de cele mai multe ori supa Miso), acompaniate de legume, peste crud sau la gratar, carne de vita si condimente. De regula, bucataria japoneza nu include si desertul. Astfel, masa japoneza este decorata in general cu mici obiecte de diferitre forme si de diferite culori.
Vesela traditionala cuprinde doua tipuri de obiecte : cele folosite in mod obisnuit si cele folosite la ocazii speciale, precum nuntile sau sarbatorile
Vesela pentru ocazii speciale este confectionata din lemn lacuit, iar culorile pe care le regasim sunt in general negrul si rosul. Aceasta vesela nu poate fi spalata in masina de spalat pentru ca este foarte fragila. Este transmisa ca mostenire din generatie in generatie.
Vesela folosita in mod obisnuit este realizata din teracota. Japonia este o tara cu o lunga traditie in olarit si fiecare regiune isi are specificul sau. De exemplu, regiunea Bizen, celebra pentru vasele sale in nuante rustice.
Spre deosebire de vesela occidentala pe care o cumparam in seturi, cea nipona este in general desperecheata, ceea ce permite o mare varietate de forme si culori in cadrul aceluiasi set. Un exemplu este setul pentru saké care cuprinde cescute adesea unicat.
In ceea ce priveste culorile, combinatia traditionala este alb-albastru si rosu. Dar culorile si motivele variaza mult in functie de anotimp. Pentru vara se prefera albastrul si verdele care ofera prospetime, pentru primavara, roz si motive florale, pentru toamna, rosu si maro, care amintesc de frunzele de artar, iar pentru iarna, albul si culorile naturale.
Formele sunt si ele variate. Farfuriile pot fi patrate, dreptunghiulare sau rotunde in functie de preparatele culinare, dar sunt intotdeauna mai mici decat farfuriile folosite in Occident.
In sfarsit, sa nu uitam de bento, acel platou compartimentat cu care este obisnuit fiecare japonez inca din copilarie. De fapt, scolile din Japonia nu dispun de cantine, iar micii japonezi pleaca dimineata la scoala cu pranzul in bento, o cutie compartimentata in care sunt asezate toate preparatele. Acesta este confectionata in general din lemn lacuit.
Vesela japoneza contemporana: un stil simplu si aerian
Aerisita si creativa, vesela japoneza contemporana se reinnoieste datorita designerilor japonezi. Va invitam la descoperirea unei vesele care se inspira din radacinile sale, dar si din Occident pentru a se reinventa.
In mod traditional, vesela japoneza este alcatuita dintr-o multime de obiecte unicat. Unitatea setului, o caracteristica a veselei occidentale este prea putin intalnita in Japonia. Astazi, insa, unii designeri japonezi se inspira din obiceiul occidental si creeaza seturi unitare. Altii raman fideli traditiei creand obiecte unicat. Materialele folosite de creatorii japonezi sunt aceleasi cu cele folosite de predecesorii lor : lemnul care era folosit in mod traditional pentru confectionarea veselei rafinate destinata ocaziilor speciale, este folosit si in creatiile contemporane, in special lemnul de bambus. Astazi este lacuit, in stilul veselei traditionale, dar este folosit si in forma bruta.
Ceramica este si ea folosita foarte mult pentru confectionarea de obiecte mici, farfurii, platouri etc.
Motivele si culorile pe care le regasim in vesela traditionala japoneza sunt inspirate in general din cele traditionale. Vesela japoneza este colorata si decorata in mod traditional cu motive care evoca natura. Desi combinatia albastru/alb si rosu este foarte prezenta in cazul veselei, toate culorile pot coexista. Astazi, designerii reiau bogatia de culori si de motive pe care le simplifica. Unii renunta definitiv la trecut si propun obiecte in culori naturale fara decoratiuni, cu un minimalism extrem al formelor.
Printre creatorii contemporani, restauratorul japonez Schinishiro Ogata a propus in 2009 colectia Wasara. Originala si ecologica, acesta este alcatuita din fibre de trestie si din reziduuri recuperate din presarea trestiei de zahar, cunoscute sub denumirea de bagasse. Designul este simplu si aerisit, aproape aerian...
Articol realizat de Gabriela Badescu

Sile
" Latin lover ! "

Data de inscriere : 16/10/2010
Varsta : 49

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 04/12/10, 12:45 am

daca tot am vorbit de vesela...sa avem si ce pune in ea!

Mancarurile japoneze, un deliciu si un secret al longevitatii

Unul din motivele principale pentru care japonezii detin recordul mondial la longevitate este regimul lor de viata sanatos, aceasta incluzand un regim alimentar armonios bazat pe produse naturale. Mancarurile japoneze traditionale contin in general peste si fructe de mare, Japonia fiind o tara insulara, dar si orez, care nu lipseste de la nicio masa.

Sushi de somon afumat cu sos de soia si pasta wasabi – incercati reteta acasa
Sushi de somon afumat este o delicatesa deloc greu de preparat. Este o reteta sanatoasa pentru realizarea careia aveti nevoie de orez cu bobul lung, otet de orez, sare, foi de sushi nori (alga pentru impachetare), somon afumat, castraveti proaspeti. Orezul fiert se aseaza pe foaia de sushi nori, se adauga somonul si castravetii taiati feliute subtiri, dupa care totul se ruleaza cu ajutorul unui instrument special din bambus, invelindu-se tot continutul in alga. Ruloul obtinut se taie cu un cutit inmuiat in apa. Bucatile de sushi se servesc cu pasta wasabi, sos de soia si ghimbir murat.
Sosul de soia este una din aromele cheie care dau gustul specific mancarurilor japoneze. Boabele de soia se amesteca cu grau si sare, apoi totul se lasa sa fermenteze timp de un an si se storce pentru a produce lichidul sarat, intepator si inchis la culoare.
Pasta wasabi este un condiment facut din radacina si partea de jos a tulpinii unei plante foarte greu de cultivat, considerata o delicatesa. Gustul sau este foarte intens, iute, de aceea se foloseste in cantitati mici.
Supa miso, tempura si alte delicii ale bucatariei japoneze
O alta delicatesa a niponilor este supa miso. Aceasta contine apa, miso alb sau rosu (pasta de fasole), tofu uscat (preparat din extract de soia), alge pentru supa, ceapa tocata. O alta mancare japoneza delicioasa este tempura, o mancare adusa in Japonia de catre navigatorii portughezi care s-au aventurat pe meleagurile nipone. Contine ceapa, morcov, vinete, ardei gras, cartofi. Taiate in felii subtiri, legumele se dau prin ou si se prajesc, servindu-se alaturi de snitel sau pui prajit.
Sfaturi Info-ghid:
Daca va place sa incercati lucruri noi si sunteti in cautarea unui fel de mancare usor, fara grasimi, fara paine, cu putine calorii dar extrem de gustos, trebuie sa incercati mancarurile japoneze. Fie ca serviti sushi de somon afumat, supa miso sau tempura, nu uitati sa consumati si o cana de ceai verde japonez care va intregi farmecul unei mese traditionale japoneze.
Sursa:Info-ghid

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 04/12/10, 06:54 am

ORIGAMI
Origami este arta de a impaturi o foaie si ai reda o forma...
japonezii sunt recunoscuti pntru origami pe care le impaturesc cu o deosebita indemanare.
Mie nu prea imi ies , sa fiu sincera.
Origami vine de la ori care inseamna a indoi si gami care, printre o multime de intelsuri (par, zeu etc) inseamna si foaie. deci origami sar traduce ca foaie indoita.
Numele de origami a fost adoptat în anul 1880, până atunci arta plierii hârtiei fiind denumită orikata. Formele care pot fi realizate prin această artă sunt legate de imaginaţia celui care pliază hârtia, dar există şi categorii de forme tradiţionale care includ flora şi fauna. Arta origami din zilele noastre acoperă o zonă largă de forme, de la ceasuri cu cuc şi dragoni, până la forme simple care exprimă mai degrabă spiritul decât forma unei imagini.
Origami se poate incadra de la figurine simple pana la cele mai complicate formate din mai multe origami sau mai multe foi indoite.
Arta origami a fost creată în baza aceleaşi estetici care a stat la baza ceremoniei ceaiului (cha no yu). O particularitate a modelelor origami vine în contradicţie, totuşi, cu principiile estetice nipone: simetria. Deşi japonezul îndrăgeşte asimetria, arta origami, prin forţa lucrurilor, produce simetrie. Cu toate acestea, excepţia nu face din modelele artei plierii hârtiei un produs mai puţin valoros şi apreciat de către japonezi.
Pe lângă valoarea estetică, arta origami mai are, în viaţa cotidiană, şi una utilitară în vestimentaţie (broşe, ornamente de păr) şi decorarea interioarelor (lămpi, bibelouri, abajururi). Uneori îndemânarea meşteşugului origami produce cupe, farfurii, cutii de diferite forme, şerveţele ornamentale. Dar, nu trebuie să uităm că formele tradiţionale ale acestei arte sunt modelele de cocori, broaşte, berze, baloane şi corăbii.
Se zice că, dacă reuşeşti să îndoi modelezi 1000 de cocori, ţi se îndeplineşte o dorinţă. Spre ruşinea mea eu... cocor n-am reuşit să fac. Încercaţi voi, poate sunteţi mai norocoşi.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 04/12/10, 09:45 pm

sa continuam cu...masa in stil nipon!!! :cv:

Sake, in cinstea traditiei nipone!

Sursa:LifeStyle

Japonezii ne-au uimit dintotdeauna prin cultura si civilizatia lor atat de diferita de cea a altor popoare. Arta culinara asiatica nu se aseamana cu nimic din ceea ce cunosc locuitorii altor continente. Si pentru ca era firesc ca niponii sa aibe si o bautura traditionala, aceasta exista si se numeste Sake.
Sake este bautura traditionala japoneza, numita impropriu de foarta multa lume “vin de orez”. Termenul corespunde catusi de putin realitatii, deoarece procesul de fabricatie al vinului difera complet de cel utilizat pentru Sake. Mult mai apropiat de acesta ar fi procesul de fabricare al berii.
Exista cel putin trei legende care vorbesc despre originile acestei bauturi, insa niciuna nu poate fi 100% infirmata sau confirmata. Una din teorii sustine ca Sake a fost initial produsa in China, pentru ca apoi sa fie adusa si in Japonia. O alta teorie sustine ca aceasta a aparut in Japonia in jurul secolului al III-lea, total intamplator, ca urmare a faptului ca cineva lasase orez in apa la fermentat.
Prima forma “atestata” de preparare a bauturii se constituia intr-un procedeu foarte interesant. Oamenii mestecau orez impreuna cu alte plante si scuipau pasta obtinuta. Saliva devenea zahar, iar adaugarea unui strop de grau ajuta la fermentare. Cateva secole mai tarziu, varianta mestecarii orezului a fost inlaturata din metodologia de preparare a bauturii. In secolul al VII-lea se infiinta prima organizatie a producatorilor de Sake din China.

Ce este de fapt Sake?
O bautura alcoolica obtinuta prin fermenatrea orezului. Desi se aseamana mai mult cu berea decat cu vinul in ceea ce priveste procesul de preparare, Sake nu este acidulat. Seamana foarte putin la gust cu vinul, avand “ceva” si din aroma ginului. Continutul de alcool este de obicei intre 15% si 17%.
Prepararea bauturii dureaza aproximativ o luna. In acest timp procesul fermentarii devine complet, iar un Sake de calitate este “imbatranit” ulterior pentru cel putin 6 luni. In foarte putine cazuri “imbatranirea” dureaza mai mult. De obicei, dupa ce se imbuteliaza pentru a fi comercializat, Sake este vandut si se recomanda sa fie consumat cat mai repede.
Depozitata la rece, intr-un spatiu intunecos, Sake isi pastreaza calitatile pentru inca 6 luni. De aceea este foarte important sa verificati data expirarii inainte de a cumpara o sticla cu Sake. Spre deosebire de vinuri, in cazul acestei bauturi nu se tine cont de varsta, tocmai din pricina “sensibilitatii” ei. Cea mai buna metoda de pastrare a unei sticle cu Sake este congelarea, care nu se recomanda neaparat daca produsul este pasteurizat.
Articol de Andrei Dutulescu

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 09/12/10, 02:52 pm

Religia in Japonia
Religia in Japonia este altfel inteleasa decat in alte zone ale globului, cel putin altfel decat in tarile crestine. Aici convietuiesc intr-o ciudata interconexiune trei mari categorii de religii: shintoismul - religia autohtona nipona; budismul - religie de origine indiana care si-a facut intrarea in Japonia sub forma influentelor chineze; precum si crestinismul un reprezentant minor, dar totusi prezent aici in Japonia. Cu toate aceste, daca intrebi un japonez oarecare care este religia sa, exista o probabilitate mare ca acesta sa iti raspunda ca nu are nici o religie.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 10/12/10, 03:35 pm

Este binecunoscut faptul ca nu multi japonezi se confrunta cu probleme de greutate, lucru datorat in primul rand regimului alimentar sanatos, scazut in grasimi, in care se pune pret atat pe calitate cat si pe cantitate.

Dieta japoneza se bazeaza pe un consum ridicat de preparate pe baza de orez, peste, legume, soia, precum si consum regulat de ceai verde. Combinata si cu putina miscare (mers pe jos sau pe bicicleta), te va ajuta sa scapi in cel mai scurt timp de kilogramele in plus.

Portii mici, alimente satioase si sanatoase

In Japonia, mancarea este servita pe farfurii si castronase mici, astfel ca cei care stau la masa gusta din fiecare fel, insa in cantitati mai mici, mancand totodata mai incet. In acest fel creierul realizeaza ca stomacul este plin (lucru ce necesita cam un sfert de ora) si se mananca mai putin.

Daca vrei sa scapi de kilogramele in plus, mentinandu-ti sanatatea in acelasi timp, incepe prin a micsora portiile, mananca incet si alege alimente cu putine calorii, precum legumele, fructele si pestele, dar si pe cele satioase si in acelasi timp sanatoase, ca orezul sau tofu.

Fructe, legume, peste, soia, orez si ceai verde

Acestea constituie baza dietei japoneze, datorita carora in Japonia se intalnesc cei mai putini supraponderali din lume.

Orezul nu trebuie sa lipseasca din meniul zilnic, insa, pentru a te ajuta sa slabesti, trebuie gatit fara ulei sau unt. Este de preferat sa alegeti orezul brun in locul celui alb, pentru ca acesta nu contine gluten, este mai bogat in vitamine si minerale, precum si fibre alimentare, care ajuta digestia si mentin pentru mai mult timp senzatia de satietate.

Legumele stau la baza mancarurilor japoneze, fiind preparate fierte in sos, fripte sau in aburi, pastrand astfel proprietatile nutritive ale acestora. Cele mai importante legume incluse in dieta japoneza sunt: zucchini, mazarea, laptucile, salata, morcovul, napi, ridichile, ciupercile, sfecla, ceapa, rosiile, ardeii grasi sau iuti, spanacul si radacinile de lotus.

Japonezii consuma si foarte mult peste, bogat in acizi grasi esentiali, fiind astfel feriti de afectiuni circulatorii si boli de inima. Desi ideal ar fi sa mancam in fiecare zi putin peste, este de ajuns sa consumam macar de 2 -3 ori pe saptamana 200 g peste gras oceanic.

Soia (tofu, boabe sau uscata) este bogata in proteine, vitamine si minerale (calciu, magneziu, fier, B1, E) si nu contine colesterol, inlocuind cu succes carnea din alimentatie.

Salata de fructe este desertul tipic japonez iar ceaiul verde (antioxidant, stimulator cerebral si al proceselor de ardere a grasimilor, diuretic si anticancerigen) este nelipsit, niponii avand si un ceremonial al ceaiului.

Enola
"Cio-Cio San"

Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 55
Localizare : somewhere in time

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 10/12/10, 03:43 pm

Ososumewa nandesuka? Sushi. Oishi. Arigato!

Ceea ce in traducere ar insemna cam asa :
- Ce ne recomandati?- Sushi. Delicios. Multumesc.

Sushi , mancarea traditionala japoneza are anumite ritualuri pe care trebuie sa le indeplinisti , in cazul in care ajungi sa mananci aceasta mancare , la ea , acasa ....
• sushi se poate apuca cu degetele, sashimi – doar cu beţigaşele
• nu ţine beţigaşele la jumătate, încearcă să le apuci întotdeauna de extremitate
• nu folosi beţigaşele pentru a trage bolurile înspre tine
• nu muşca o parte din măncare pentru a pune restul înapoi în farfurie; dacă ai ridicat o bucată trebuie s-o mănânci în întregime
• nu cere să ţi se aducă un cuţit
• după mâncare lasă beţigaşele rezemate de hashi oki, de preferinţă paralel cu tejgheaua sushi barului; nu lăsa niciodată beţigaşele direct pe masă;
• nu pune niciodată beţigaşele înapoi în vas (şi aceasta le-ar aduce japonezilor aminte de ritualuri de înmormântare)
• încearcă să mănânci tot orezul; a lăsa chiar şi o mică parte din mâncare pe farfurie este o lipsă de tact, a lăsa orez nemâncat este chiar o grosolănie (această regulă se respectă doar în Japonia)

Mod de preparare :
Orezul se fierbe circa 15 minute, dupa care se scurge de apa, i se da cu un praf de sare si o lingurita de zahar, se pune otetul de orez (2 linguri), se amesteca totul si se lasa la racit. Se aseaza pe nori (alga de mare) si se lasa cam 1 cm de la margine.

Cantitati: la 125 grame orez / 2 linguri de otet / 1 praf de sare / 1 lingurita de zahar

S-a acoperit nori cu un strat de orez, nu foarte gros pentru ca va obstructiona rularea. Pe mijloc s-au pus doua felii de somon si 3 betisoare de castravete. S-a rulat, apoi s-a taiat cam la 2 cm.

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 10/12/10, 03:58 pm

Am gasit arta sexului oral, practicat de gheise ...va intereseaza ???

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 10/12/10, 04:02 pm

daaaaaaaaa
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 10/12/10, 04:06 pm

Ok .....

Pentru a realiza cartea „The Japanese Art of Sex: How to Tease, Seduce & Pleasure the Samurai in Your Bedroom”, autoarea acesteia - Jina Bacarr a studiat arta gheiselor (legendarele curtezane din secolul all XIX-lea, a caror simpla prezenta ii facea pe barbati sa cada in genunchi). Iata cateva dintre secretele sexului oral ale gheiselor:
1. Termenul japonez pentru limba este 'shita'. Partenera ta trebuie sa-si treaca limba peste fiecare parte a corpului tau - incepand cu spatele si cu fesele, continuand cu pieptul, pentru ca apoi sa coboare usor spre penis, pana cand e gata de „actiune”. Te poate incita si mai mult, repetand miscarile, cu lovituri usoare, delicate ale vulvei ei.

2. Caldura verii este adesea innabusitoare. O gheisa isi racoreste iubitul, suflandu-i aer rece; este extrem de placut dupa o „baie” cu limba. Pentru mai multa umezeala, folositi apa sau lotiuni racoroase (mentolate). Aerul suflat cu buzele ori provenind de la un uscator de par sau ventilator deasupra partilor sensibile, ale umerilor, incheieturilor, genunchilor si in zona genitala, creeaza un contrast de caldura si racoare care va va excita pe amandoi.

3. Unele zone erogene mai putin cunoscute ale corpului tau sunt acelea in care te gadili cel mai tare (incat uneori nu suporti nici atingerea). Gheisele obisnuiesc sa muste bucati cat mai mici din ceea ce mananca. Partenera ta le-ar putea urma exemplul in pat, muscandu-ti usor penisul, degetele si urechile. Iti poate stimula corpul cu miscari circulare pe piept, in jurul sfarcurilor sau prin masarea prostatei cu un deget introdus in anus.

4. O tehnica a sexului oral, preferata de curtezane, era aceea in care se foloseau miscari circulare, sus-jos. In timp ce urca si coboara de-a lungul penisului, cu buzele in forma de „O”, ea trebuie sa miste usor capul dintr-o parte in alta, pentru ca limba sa acopere o zona cat mai mare. Mai exact, este vorba de frenulum, care, odata stimulat, va 'indica' usor drumul spre orgasm.

5. In timp ce tine in gura penisul tau aflat in erectie, partenera ta ar putea incerca sa scoata un zgomot usor din gat - vibratiile sunt un stimul suplimentar. Intre timp, iti va mangaia zona dintre penis si testicole.

(yuppy .ro )

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 10/12/10, 09:41 pm

Despre Hinamatsuri
Hinamatsuri sau Festivalul Papusilor se sarbatoreste in fiecare an pe data de 3 martie pentru a ura fetelor sanatate si noroc in viata. Este numit de asemenea si Festivalul piersicului / piersicii pentru ca in calendarul vechi data se suprapune cu inflorirea piersicului.
Hinamatsuri nu este o sarbatoare nationala, dar este sarbatorita in fiecare an de catre familiile care au fete, prin amenajarea unei platforme cu 5 sau 7 trepte pe care sunt asezate papusi numite „hinaningyo”, ce reprezinta, in miniatura, Curtea Imperiala. Pe cea mai inalta treapta stau „imparatul” si „imparateasa”, pe cea de a doua, "curtenii", pe cea de a treia, „muzicantii”, iar pe urma toarele, „multimea”, supusii.
Se spune ca papusile protejeaza casa de spiritele malefice si aduc noroc. Fetele se imbraca in chimonouri noi si toata familia se aduna in jurul mesei de pe care nu poate lipsi „ararare”, o mancare cu sos de soia si „amazake”, o bautura nealcoolica din orez fermentat.

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 11/12/10, 12:10 am

Interesanta ultima postare a Enolei,chiar foarte. :fds:

Este arhicunoscut gradul de civilizatie al niponilor. Am gasit un exemplu graitor...
In fotografie tanara isi cere scuze, printr-un gest specific, pentru ca in Japonia se fac burrito fara gust...(ceea ce clar nu depinde de ea, este o scuza ce exprima parerea de rau pentru ca stie ca fotografului ii place acest fel de mancare)

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 11/12/10, 12:25 am

Uite ca eu nu am mancat in viata mea burrito si habar nu am ce gust au! Si nici nu sunt curioasa sa vad ce gust au toate tampeniile! Si asta inseamna ca am atins gradul de civilizatie al japonezilor?! Nicidecum, este instinctul de conservare!

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 11/12/10, 12:44 am

Introducere in Teatrul Japonez
Articol de Ion Lucian

De cîte ori se vorbeşte despre teatrul nipon se aduc în discuţie, în mod invariabil, stilurile NÔ, KABUKI şi BUHRAKU şi uneori – în funcţie de gradul de informare – şi de KIOGEN. E normal, ele reprezentînd cele trei-patru stiluri mai cunoscute de europeni, cele care s-au impus prin specificitate. Mi se pare totuşi o imagine incompletă, pentru ca se ignoră genurile GIGAKU şi BUGAKU, DENGAKU şi SANGAKU, NINGYO–JORURI, care au dominat cultura japoneză multe secole şi din care au derivat cele patru stiluri citate frecvent. Şi se omite, ciudat, să se vorbească despre SHINGEKI... adică teatrul modern japonez!
Deoarece teatrul, în general, cel japonez în special, este o artă a sunetului şi imaginii, imposibil de „oglindit“ în cuvinte scrise, vă propun o incursiune în istoria teatrului japonez, cu speranţa de a vă stîrni curiozitatea de a-l „vedea“ şi studia.

„BĂTRÎNUL“ ŞI VEŞNICUL NÔ

Să începem cu NÔGAKU, stilul cel mai complex, mai fastuos şi – după unii – cel mai reprezentativ. La conturarea NÔGAKU-ului au contribuit, în timp şi în funcţie de evenimente politico-sociale, o serie de elemente, de manifestări culturale populare şi de curte. Se poate afirma că NÔ şi-a format structura din şase modalităţi diferite, şase rîuri care şi-au adunat apele într-o matcă generoasă.
Un drum, ce poate fi considerat foarte important, ar fi cel ce porneşte de la KAGURA, dansul cel mai vechi, cu origini preistorice, de caracter sacru, care prin evoluţie s-a transformat în SARUGAKU, stil în care KAGURA era întrerupt de intermezzo-uri comice, de caracter popular, importate din China. Odată cu stabilirea capitalei la Kyoto şi cu preluarea puterii de familia ASHIKAGA, stilul Sarugaku se rafinează. Fericita întîlnire a trei personalităţi (şogunul YOSHIMITZU ASHIKAGA un mecena de o cultură remarcabilă şi actorii KANAMI şi fiul său ZEAMI) a făcut ca această forma de artă să îmbine vigoarea artei populare cu rafinamentul artei de curte şi astfel se ajunge la noul stil SARUGAKU-NÔ, premergător NÔ-ului.
Un alt drum ar fi DENGAKU, explicat de NOBUO WATANABE ca fiind „reprezentaţii cîmpeneşti, comice şi acrobatice“. La origine DENGAKU a fost o ceremonie agricolă menită să înduplece zeităţile pentru o recoltă bogată, în special de orez. Se cunoşteau două forme: TAUE-NO-DENGAKU, practicată la răsăditul orezului şi SAIRE-I-NO-DENGAKU, un fel de sărbătoare a culesului recoltei. Cu timpul aceste sărbători încep să-i intereseze şi pe locuitorii oraşelor şi chiar clasele conducătoare. Acest ritual de invocare devine progresiv o artă, menită să încînte pături sociale tot mai diferite şi – pierzînd caracterul strict popular – se transformă în DENGAKU-ODORI ataşat marilor sărbători şintoiste. Elementele lui constituie o componentă a NÔ-ului.
Paralel cu DENGAKU, dar pe alte coordonate, şi provenind din timpuri mult mai vechi, un alt element a contribuit la structurare a NÔ-ului, străvechiul dans de curte do origine chineză BUGAKU. Spre deosebire de dansurile vechi japoneze, BUGAKU cere frecvent folosirea măştilor. Desigur japonezii cunoşteau masca încă din antichitate, dar ei foloseau măşti figurative, care nu ţinteau neapărat scopuri artistice. Ceea ce este important e faptul că odată cu apariţia BUGAKU-ului se construieşte şi prim scenă, un spaţiu special, necesar reprezentaţiei. Ea va suferi cîteva transformări şi adaosuri pentru a ajunge la organizarea riguroasă a scenei NÔ de azi.
Alte trei componente ale configurării NÔ-ului ar putea fi considerate: KUSEMAI (o suită de cîntece şi dansuri antice, reunite), KOWAKA (recitări acompaniate de fluturarea ritmică a evantaielor) şi KOUTA (balade populare, întovărăşite adesea de dansuri).
NÔ cuprinde trei elemente esenţiale: naraţiunea, muzica şi dansul. Naratorii sau cîntăreţii povestesc o acţiune în acompaniamentul muzicanţilor cu scopul de prezenta un fragment din viaţa personajului principal . NÔ se diferenţiază de KABUKI şi de SHINGEKI prin faptul că tinde către o „reprezentare“ a omului, o imitaţie a comportării lui, împinsă pînă la esenţă. SHITE nu trăieşte sentimentele personajului, ci înfăţişează numai fizionomia şi atitudinile. Recitarea se substituie vieţii şi scopul final al acestui spectacol compus din dans, cîntec, recitare şi imitaţie a „faptului de viaţă“, este de a concentra atenţia asupra conceptului de frumos, care se răspîndeşte învăluitor asupra întregului. NÔ nu-şi propune să emoţioneze publicul, ci să-l încînte, nu transmite o idee, ci vrea să comunice „frumosul“ poetic.
La început NÔ se putea exprima într-un singur act . Cu timpul SHITE este purtat în mai multe planuri, necesitînd schimbări de mască şi costume. Aceste pauze necesare transformării nu s-au rezolvat ca în KABUKI cu ajutorul cortinei, ci cu intermezzo-uri sau interludii . Şi astfel se naşte un nou gen, KYOGEN, care deşi face parte din spectacolul NÔ, se desprinde de el prin caracteristici particulare. În timp ce primul trebuie să fie serios, bazat pe dans şi cîntec, şi să pună în valoare gravitatea, nobleţea şi religiozitatea, cel de al doilea e mai uşor, sprinţar, se sprijină pe text, pe dialog, insistîndu-se pe aspectele comice şi populare. Dacă în majoritatea textelor comedia şi satira sînt bine valorificate nu trebuie făcută greşeala de a considera KYOGEN-ul un gen de simplu divertisment, el cuprinzînd şi drame şi chiar tragi-comedii, e drept în număr limitat.
KYOGEN-ul nu foloseşte măşti, element care îl diferenţiază de NÔ. În schimb machiajul este acuzat, cu trăsături marcate, exagerate, şi au un caracter caricatural.
O altă diferenţă faţă de NÔ este dialogul. KYOGEN-ul este strict legat de probleme sociale şi umane şi spre deosebire de „viaţa elaborată în imagini“ a NÔ-ului, arta KYOGEN se inspiră din realitate. Actorul de KYOGEN , chiar cînd făcea numai oficiul de interpret al interludiilor NÔ, nu făcea parte din lumea operei ci era contemporan cu spectatorii, „traducînd“ în termeni simpli evenimentele reprezentative ale operei.

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 11/12/10, 12:49 am

Helene a scris:Uite ca eu nu am mancat in viata mea burrito si habar nu am ce gust au! Si nici nu sunt curioasa sa vad ce gust au toate tampeniile! Si asta inseamna ca am atins gradul de civilizatie al japonezilor?! Nicidecum, este instinctul de conservare!
Nu ai inteles. Pai ce treaba avea japoneza cu acel burito? Il facuse ea?NU! Fotograful era chiar doamna care a scris articolul. Ea s-a plans ca nu are gust de burito(este specific mexican si este ceva ce seamana cu hamburgerul american,doar ca este mult mai picant),la care japoneza a tinut sa-i ceara scuze. Cine ar fi facut asa ceva la noi,cand tu nici macar nu intelegi ce si de ce isi cere scuze? :green6:

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 11/12/10, 12:51 am

am inteles...pai stii de ce nu are gust porcaria aia la ei? ca sa nu o consume, asa ca la noi! Si saraca, isi cerea scuze...normal...ca la ei nu se prea gasesc tampenii comestibile...

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 11/12/10, 12:54 am

Eu numesc asta civilizatie adevarata,Elena. Era vorba de o persoana straina venita in tara lor. Pentru fiecare scuza au cate un gest aparte. Asta o stiu de la o nepoata a carui mama traieste in Japonia de vreo 12-13 ani.

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Helene la data de 11/12/10, 01:11 am

Si eu! Numai ca, ce ne-am face noi acolo?! Niste salbatici...Mai bine, la noi, in jungla...
am gasit ceva interesant...

6 lectii din cultura japoneza

Japonia traditionala este de multe ori tot atit de departe de imaginatia noastra ca si distanta care ne separa fizic de Tara Soarelui Rasare. Multi dintre turistii sau oamenii de afaceri care au vizitat Japonia s-au intors cu povesti referitoare la socul cultural si uimirea produsa de acesta.

Pentru noi, europenii, cultura japoneza ramane un mister invaluit intr-o enigma si descoperit putin cate putin prin filme, carti sau arta. Si poate asta ne atrage atat de mult la Japonia si la japonezi.

Sarbatorile, ceremomiile, vestimentatia, bucataria specifica, transpun si transfigureaza viata de zi cu zi in Japonia intr-o lume a simbolurilor, cunoscuta, inteleasa si traita doar de japonezi.
Japonia contemporana are un aspect modern, datorita inevitabilelor schimbari produse incepind cu perioada Meiji (1868-1912), care a marcat ruptura definitiva de Japonia feudala. Daca Japonia de ieri era Japonia samurailor, cea de astazi este Japonia tehnologiei.

Asadar in spatele fatadei uimitoare, a culturii unice si a traditiilor specifice se afla o societate extrem de productiva si eficenta, pusa in evidenta de rezultatele economice japoneze si de cultura lor de business. Cu toate acestea, japonezii sunt deosebit de rigizi in ceea ce priveste incheierea tranzactilor. Pentru straini sau "gaijin", cum sunt numiti de localnici, obiceiurile legate de afacerile japoneze par puternic ancorate in cultura si traditiile lor specifice.

Daca veti ajunge in Japonia cu treaba, daca veti calatorii in interese de afaceri sau veti lucra o perioada acolo este extrem de util sa intelegeti stilul japonez de a lucra si de a face afaceri.

Dupa ce treceti de ritualuri si de aparente, veti descoperi concepte ce merita a fi adoptate, cum ar fi respectful pentru varstnici, atentia la detaliu si un obicei aproape religios de a te distra dupa munca.

Iata o suita de reguli pe care le puteti invata de la fratii nostri din indepartatul est. Acestea va vor fi extrem de utile in relatiile de afaceri si nu doar de afaceri cu Japonia si japonezi si, mai mult decat atat, va vor putea schimba modul in care va comportati chiar si acasa...

1. Venerati cartea de vizita
O intalnire in Japonia incepe cu un schimb formal si extrem de ceremonios a cartilor de vizita, ritual cunoscut sub numele de "meishi kokan". Schimbul de carti de vizita se obisnuieste chiar si in intalnirile mai putin formale. Cand primeste o carte de vizita, un om de afaceri o ia cu ambele maini, o citeste cu atentie , repeta informatia tiparita cu voce tare, si apoi o plaseaza inrtr-un dosar de carti de vizita sau pe masa in fata lui , referinduse la ea in conversatie cand este nevoie. Niciodata nu o baga in buzunar. Aceasta este considerata o lipsa de respect.

Ce invatam din asta:
Schimbul de carti de vizita este o cale de a exprima importanta pe care cineva o acorda unei intalniri. Dovedeste ca pretuiesti intalnirea, la fel cum le pretuiesti pe cele care vor urma.

Cum putem sa ne adaptam:
Veti parea ciudati sau chiar "botjocoritori" daca veti face intreaga rutina meishi intrun birou european. Cu toate acestea, cand primiti o carte de vizita faceti-va timp sa "absorbiti" informatia de pe aceasta. Nu va poate dauna sa retineti un valoros potential contact, si veti parea neinteresati daca va indesati cartea de vizita in cel mai apropiat buzunar.

2. Fiti respectuosi cu cei mai in varsta
Este obisnuit ca intr-o intalnire in japonia sa directionezi intotdeaua comentarile persoanei prezente care este mai in varsta sau mai inalta in functie. Niciodata nu il contrazici si intotdeauna ii acorzi toata atentia. Cand se face pleciunea, - salutul standard al japonezilor- japonezii sa vor apleca mai jos in fata persoanei mai in varsta sau mai inalte in ierarhie.

Ce invatam din asta:
Cultura japoneza de business si nu numai ii pretuieste pe cei mai in varsta pentru intelepciunea si experienta de care dau dovada in companie. Atunci cand nu exista o structura organizationala clara si nu numai atunci, varsta desemneaza pozitia in societate sau "gradul" in japonia, asa ca cu cat este mai in varsta o persoana, cu atat este mai importanta.

Cum putem sa ne adaptam:
Fiti respectuoasi si politicosi cu cei mai in varsta, sau cu cei aflati mai sus in ierarhia companiei. Daca nu sunteti de acord cu un manager, plangeti-va sau discutati cu acesta in privat, si nu-i puneti niciodata sub semnul intrebarii autoritatea in fata grupului. Nu uitati ca in Japonia oamenii sunt promovati datorita calitatiilor lor si a experientei (nu se accepta favorurile pe motive de simpatie sau rudenie in companiile japoneze)

3. Gasiti motivatia, mandria si sentimentul de apartanenta
Multe companii japoneze isi incep ziua prin sedinte speciale in care angajatii se aduna si repeta impreuna sloganuri, mottouri-le companiei, misiunea sau scopurile acesteia. Fac asta pentru a-si aminti zi de zi ce ii uneste si pentru ce anume muncesc impreuna.

Ce invatam din asta:
La prima vedere aceste ritualuri pot parea fie copilaresti fie sectante. Insa sunt de fapt modelul traditional japonez de automotivare. Aceste sedinte readuc si improspateaza in mintea tuturor viznea companiei si scopurile ei pe termen lung. Nu de putine ori problemele de zi cu zi ne fac sa uitam ceea ce ne-am propus initial.

Cum putem sa ne adaptam:
In fiecare moment ar trebui sa fim constienti de ce si pentru ce muncim. Sa incepem mereu si as continuam cu scopul final in minte. Aminteste-ti ce anume te motiveaza, care sunt lucrurile care te fac sa mergi mai departe si amintesteti-le atunci cand ti-e cel mai greu.

4. Nu va afisati intotdeauna emotiile
E foarte probabil ca japonezii sa fie adverasri redutabil de poker. De multe ori fetele lor nu exprima nimic. Cu exceptiile in care rad cu pofta, japonezii lucreaza fara a-si exprima expresiile si sentimentele in exterior. In special in negocieri sau intalniri de afaceri, fetele lor nu exprima si nu tradeaza nici o emotie. Tonul lor ese masurat si jos si nu de putine ori obisnuiesc sa inchida ochii cand sunt foarte atenti la ceea ce se discuta.

Ce invatam din asta:
Japonezii au un respect aproape religios pentru locul de munca. Umorul este folosit rareori si mai ales in pauze sau in sedinte speciale de relaxare si motivare. Atingerile directe intre colegi sunt evitate asadar termenul de "bataie pe umar" sau imbratisarile colegiale ies din discutie in Japonia.

Cum ne putem adapta:
Pentru multi dintre noi, un loc de munca si un mediu formal si strict este neplacut. Asadar, in relatiile profesionale cu japonezi nu e neaparat necesar sa iti tratezi biroul ca pe o locatie sfanta insa e important sa nu exagerezi cu glumele si atitudinea jucausa. Profesionalismul iti vor sustine imaginea in relatia cu japonezii si va duce si la cresterea productivitatii.

5. Munciti din greu, dar si distrati-va pe masura
Dupa o zi grea, dupa negocieri dure si sarcini imposibile, japonezii sunt mereu gata sa se distreze. Dupa terminarea programului, japonezii pleaca impreuna in baruri si cluburi. Aici, profesionistii rigizi din timpul zilei lasa loc bestiei din interoior sa isi faca de cap. Printre destinatiile favorite dupa o zi de munca in Japonia regasim barul cu karaoke. aici toata lumea canta, mai ales daca nu au voce sau ureche muzicala. Pe langa faptul ca aici lasi problemele deoparte si te simti bine, in localurile de noapte colegii de birou au ocazia sa se cunoasca mai bine si sa se simta o adevarata echipa.

Ce invatam din asta:
Este extrem de important sa nu lasam problemele si munca sa ne domine viata. Relaxarea este o parte din activitatea de zi cu zi la fel de importanta ca munca. Numai asa poti scapa de tensiuni, frustrari si anxietati. Si atunci cand te distrezi impreuna cu colegii de birou, aceasta ramane o alta dovata a apartenentei si implicarii tale in echipa.

Cum ne putem adapta:
Este bine sa uitam din cand in cand de probleme chiar daca ramanem impreuna cu colegii. Incercati sa va bucurati de momentele de team building, de petrecerile alaturi de colegi si de happy hours. Socializarea intareste relatiile intr-un grup si daca va veti distra alaturi de colegi veti avea ocazia sa ii cunoasteti mai bine si chiar sa lasati propria garda jos si sa le permiteti lor sa va cunoasca asa cum sunteti de fapt.

6. Folositi-va relatiile si cunoscutii ca pe niste recomandari
Dincolo de termenul usor peiorativ din limba romana, "relatiile" si "cunostintele" nu au sens de pile aici. Relatiile pe care le ai cu anumiti oameni sunt foarte importante in mediul de afaceri japonez. Ele sunt o adevarata carte de vizita a ta si te pot recomanda sau nu. Pe modelul spune-mi ce prieteni ai ca sa iti spun cine esti, daca eti in relatii bune cu oameni importanti si influenti oamenii te vor aprecia ca atare in Japonia. Este un obicei comun ca oameni de afaceri sa isi aranjeze intalniri cu directori si antreprenori de succes numai si numai pentru a le cere sfaturi si sustinere. De multe ori daca ai sustinerea unei persoane succes sau de pe o pozitie inalta, ai usile deschise la alte persoane de pe pozitii asemanatoare cu cea a celui care te sustine si recomanda.

Ce invatam din asta:
Daca ai sustinerea unui om de succes sau de pe o pozitie inalta aceasta dovedeste ca esti demn de incredere si competent. Japonezii se simt obligati sa fie loiali unei recomandari din partea unei persoane pe care o respecta si admira.

Cum ne putem adapta:
Ceea ce noi numim "pile" si "nepotism" sunt practici de evitat si nu foarte apreciate. Insa in secolul 21 si in era internetului, importanta networking-ului, a socializarii este de necombatut. INcearca sa construiesti relatii bune oriunde esti si cauta sa faci mereu o impresie buna. Castiga increderea, respectul si recomandarea oamenilor pe care ii respecti si vei avea de castigat acelasi lucru. Recomandarile te pot duce mai departe decat crezi si pot deschide aproape orice usa, daca vin din partea persoanei potrivite.

Culturile diferite ne provoaca curiozitatea si ne pot invata intotdeauna cate ceva nou despre viata si succes. Asa cum folosim cu totii condimente si arome noi si speciale -pentru a ne imbunatati mancarea, la fel putem folosi elemente dintr-o cultura diferita pentru a ne inbunatatii rezultatele, viata profesionala si personala. Intelegand modelul japonez veti avea ocazia sa iesiti in evidenta oriunde in lume si mai ales, veti putea sa faceti afaceri cu japonezi, sau sa vizitati Japonia privind-o cu alti ochi: ca un admirator care intelege si aplica ceea ce invata nou.

Helene
"Purple Lady"

Sus In jos

Mesaj Scris de Sile la data de 11/12/10, 01:16 am

Dupa toate cele citite,mi-e greu sa cred ca ne-am putea acomoda acolo foarte usor.Din păcate...

Sile
" Latin lover ! "

Sus In jos

Mesaj Scris de Gicu la data de 11/12/10, 12:41 pm

Cuplul familial Japonez

Cu mult timp in urma aproximativ 20 – 30 de ani cind se intemeia o casatorie , se facea intre familii adica parintii tinerilor hotarau daca aceasta casatorie va avea loc s-au nu ,totul depindea din mai multe motive partea financiara , functii si acel caracter de japonez etc.
Dar daca acel tinar s-au tinara nu isi respectau hotaririle parintilor era indepartat din acea familie si nu avea voie sa pastreze legatura cu familia .
Totusi acum realitatea este cu totul si cu totul alta , nu asi putea sti exact daca in momentul actual exista cineva sa mai pastreze si acum acele obiceiuri traditionale invechite .
Relatia dintre un barbat japonez si o femeie japoneza este foarte interesanta privita de noi europeni si in acelasi timp cu multe semne de intrebare , sa nu credeti ca este chiar atit de roz cum ni se pare .
Pentru un barbat japonez sotia , femeia japoneza ocupa locul doi , ei considera

Ca nu sunt la acelasi nivel s-au fie vorba de drepturi egale .
Totusi le compatimesc si voi face o exceptie macar acum in pagina mea sa ocupe acel loc care il merita .
Despre femeia ( sotia ) japoneza voi putea spune ca sunt foarte intelegatoare ,linistite si cu o rabdare de ne imaginat nu va avea acel cuvint inaintea barbatului japonez .
Nici o sotie japoneza nu isi va intreba sotul ** unde ai fost ? ce ai facut ? s-au foarte grav * de ce ai intirziat ? aceste intrebari sunt excluse intr-o familie.
Sotia japoneza are datoria de asi vedea de activitatea casnica si copii ,si fara a pune prea multe intrebari sotului japonez .
Pentru ele este foarte limpede si clar cuvintele ce le sunt adresate zi de zi
** Gambate Kudasai s-au Gaman Suru **
( Rezista te rog ) & ( Rabdare multa )
De la virste minore sunt educate in asa fel sa nu sufere cind sunt majore .
Sotia japoneza ptr. un barbat japonez trebuie sa fie * Otonashi * adica linistita
si foarte inteleapta .
Cit despre iubire ce sa mai vorbim , nu vei auzi un barbat japonez sa-i spuna unei femei japoneze < Te iubesc > s-au altceva de gen iubire , tine totul in inima ca si cum acel cuvint te iubesc este ascuns si bine pus la locul lui ca nu cumva cineva sa-l gaseasca ,
folosindul cu intirziere odata la un an .
Cuvintul < Te iubesc > ptr. ei inseamna vorbe goale important este ce poate oferi familiei ,
In general japonezi nu isi abandoneaza familia , decit in cazul cind intervine cineva in relatia lor cu rele maniere , intr-o relatie pun foarte mult suflet .
Barbatul japonez nu accepta ca femeia japoneza a avea un servici ptr.ei este o rusine .
Dar cu timpul sistemul s-a scimbat si a loat o alta amploare
Cit despre generatia japoneza tinara cu virste cuprinse intre 18 ----30 de ani , in momentul actual femeile japoneze refuza a se casatori si nu prea mai cred in idealul romantic al iubiri dezinteresate . Prefera sa fie libertine , si sunt bazate pe bugetul propriu ,o mare parte a tinerelor japoneze lucreaza la companile mari de marcheting ,prefera si vor ca partenerul ideal sa aiba un venit substantial si stabil ,sa lucreze la institute foarte renumite, sa arate bine si sa fie un gigolo sa raspunda nevoilor sexuale. Adora barbati europeni si englezi .
Tineri barbati japonezi care au o partea financiara foarte buna prefera femeile europene i-ar cei cu mai putin buget isi gasesc partenerele din asia , cum ar fi de exemplu china ,filipin , indonezia .copy paste

Gicu
"Boss"

Data de inscriere : 18/02/2010
Varsta : 39
Localizare : unde nu te astepti

http://forum-family.forumfamilly.com/profile.forum?mode=editprof

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de 11/12/10, 04:40 pm

Ştiţi ce este obiectul din imagine?
Un evantai.
Citiţi şi veţi afla care le era rostul.

Cu siguranta nu au modele florale si nu sunt din plastic. Unul dintre cele mai interesante evantaie japoneze este Tessen, evantaiul metalic, folosit de razboinici in perioada conflictelor feudale. Acesta era un soi de arma alba, care putea sa pacaleasca pe oricine cu intrebuintarea sa inofensiva. Tessen era un evantai cu spitele placate cu metal, samuraii putand sa se infiltreze cu ele acolo unde le erau interzise armele. In plus, la un moment dat in antrenamentele de pregatire a le samurailor era inclusa si aceasta asa-zisa arma, iar arta de a lupta cu Tessen se numeste tessenjutsu.

Tessen poate fi inclus in randul altor tipuri de evantaie folosite in razboi, precum Uchiwa (folosit doar de catre raboinicii cu grad inalt pentru a pune in miscare trupele), Gunsen (folosit de razboinici si pentru a se racori, dar si pentru a se apara daca erau dezarmati), Saihai (folosit de comandanti pentru a alerta trupele).

Evantaiele sunt folosite atata in scopuri ofensive sau inofensive si in artele martiale chineze sau japoneze. Ele sunt denumite ("tiě shān"-evantai de otel in chineza si "buchae" in coreana), iar in Japonia aceasta ramura a artelor martiale mai este inca practicata de cativa experti.

Autor:
Laura Dragulin.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 11/12/10, 04:48 pm

Evantaiul a fost de-a lungul timpului un accesoriu de nelipsit din viata femeilor. El reprezinta simbolul elegantei, luxului si rafinamentului. In trecut, posibilitatea de a folosi evantaiul era rezervata numai femeilor nobile, fiind un accesoriu confectionat din materiale pretioase: fildes, pietre pretioase, matase. Aceasta “pretiozitate” a evantaiului se transmite si celei care il foloseste. Astfel, dansul cu evantaiul dezvolta eleganta si rafinament interior. Evantaiul simbolizeaza in acelasi timp “misterul feminin”, caci unul dintre rolurile sale principale este acela de a acoperi fata celei ce il foloseste. Ilustrativa in acest sens este expresia “surasul Fetei Pretioase din spatele evantaiului”.
. Astfel, evantaiul reprezinta singurul accesoriu de dans care permite obtinerea unei polaritati yin-yang aproape perfecta.

(Raluca-whorkshop)

Enola
"Cio-Cio San"

Sus In jos

Mesaj Scris de Enola la data de 13/12/10, 08:12 pm

Ce frumos ....

(artisti:Hasui si Hiroshige)

Enola