Ultimele subiecte
» Topicul de barfe fara frontiere
Scris de TAVI 13/07/17, 11:23 am

» Sarbatori Religioase si Nationale
Scris de Casiana 21/05/17, 04:22 pm

» Blue Caffee!!...
Scris de elenita 14/05/17, 03:46 pm

» Omul din oglinda
Scris de elenita 11/05/17, 06:22 am

» Ton-Tu
Scris de elenita 04/05/17, 08:52 am

» Poezia , hrana pentru suflet
Scris de Quanchi 03/05/17, 01:45 am

» Ce palaria mea !?
Scris de Quanchi 02/05/17, 01:17 am

» Memories ....
Scris de Enola 01/05/17, 01:19 pm

» Papusi...papusi...
Scris de elenita 30/04/17, 07:04 am

» Ciocolata pentru Vlavi !
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:24 am

» Look into my eyes
Scris de Quanchi 30/04/17, 02:10 am

» cum rezistati fara masina(autoturism)
Scris de Vlavi 29/04/17, 06:08 pm

» De ce NU m-am lasat de fumat?!
Scris de Vlavi 29/04/17, 07:42 am

» Fereastra deschisa spre lume...
Scris de elenita 24/04/17, 06:27 am

» Pe aripile vantului ....
Scris de Enola 19/04/17, 07:13 pm

» Bancuri misto
Scris de Geta 11/04/17, 04:17 pm

» Arta de sub foarfeca
Scris de elenita 09/04/17, 08:37 am

» Love and Pearls
Scris de Vlavi 07/04/17, 06:31 am

» Scrisori pentru un necunoscut
Scris de Quanchi 31/03/17, 07:23 pm

» Raze de luna...
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:37 pm

» Unde eşti, primăvara mea?
Scris de Quanchi 31/03/17, 06:05 pm

» Nu tranti usa cand pleci !
Scris de Enola 31/03/17, 01:35 pm

» Despre prietenie
Scris de Quanchi 30/03/17, 02:48 am

» Sunt în vârstă şi nu mi-e ruşine de asta
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:59 am

» Ce ganduri ne colindă...
Scris de Quanchi 30/03/17, 01:42 am

» Creatii proprii ..proza, poezie,eseuri.....
Scris de Enola 29/03/17, 12:26 pm

» Si eu vreau sa slabesc!
Scris de elenita 27/03/17, 07:35 am

» Tatici pentru copii
Scris de elenita 27/03/17, 06:08 am

» Anotimpul povestilor
Scris de elenita 27/03/17, 06:04 am

» Do you need a hug ?
Scris de elenita 25/03/17, 02:12 pm

» Dedicatii muzicale !!
Scris de Quanchi 25/03/17, 04:24 am

» Joacă-te cu mine, rază de soare!
Scris de elenita 21/03/17, 06:36 am

» Viata, pur si simplu !
Scris de TAVI 20/03/17, 10:28 pm

» Politica ???....O curva !
Scris de Geta 19/03/17, 11:21 pm

» Zambetul ...acest Super Glue al sufletelor ....
Scris de Quanchi 15/03/17, 01:22 am

Curs Valutar

Anotimpul povestilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Anotimpul povestilor

Mesaj Scris de elenita la data de 16/05/14, 06:16 pm

Unora dintre noi poate ca ne este dor de povesti. Si asta chiar daca astazi am putea citi sau asculta o poveste dupa o zi obositoare. Poate unii dintre noi simt nevoia de povesti. Si poate povestile, citindu-le sau ascultandu-le, ar putea sa se asemene destul de mult cu viata de acum, sau cu un moment din viata in care ne-am simtit intr-un anumit fel. Si poate fi interesant sa-ti dai seama cum eroul iti ofera o solutie la o problema sau cum, dimpotriva, te indeamna sa nu faci un anumit lucru. Sau se poate intampla ca povestea sa reprezinte cateodata doar un moment de relaxare. Iar de astfel de momente avem toti nevoie.

“La orice varsta, omul este o fiinta care se hraneste cu povesti. De aceea, avutia povestirilor, pe care au strans-o oamenii de pe tot globul, din casa in casa, din secol in secol, fie in vorba, fie si in scris, a depasit celelalte avutii omenesti.” (Rabindranath Tagore)

elenita
Painea lui Dumnezeu
Painea lui Dumnezeu

Data de inscriere : 07/02/2012
Varsta : 58
Localizare : departe de lumea dezlantuita

Sus In jos

Re: Anotimpul povestilor

Mesaj Scris de elenita la data de 16/05/14, 06:18 pm

Ce vrea de fapt femeia?

Un împărat a prins un tânăr supus care vâna pe domeniul lui. L-a aruncat în temniță și i-a spus că-l va elibera dacă va răspunde la întrebarea: Ce vrea de fapt femeia?
Tânărul și-a chemat și a întrebat mama, soră, verișoara, vecina, dar nici una n-a putut să dea un răspuns corect. În fine a chemat și o vrăjitoare bătrână și urâtă. Aceasta i-a promis că-i spune răspunsul corect cu condiția ca după ce va fi eliberat să o ia de soție. Neavând altă soluție tânărul a acceptat.
Răspunsul dezvăluit de vrăjitoare a fost:
-€“ Femeia, de fapt, dorește să fie stăpâna propriei sale vieți!
Împăratul l-a eliberat imediat. A urmat nunta și noaptea nunții. Însă nu mică i-a fost mirarea când în pat a găsit o fată tânără și deosebit de frumoasă care i-a spus:
- Pentru că te-ai ținut de cuvânt jumătate de zi voi fi bătrână și urâtă iar cealaltă jumătate voi fi ca acum. Urmează ca tu să alegi în care jumătate de zi să fiu tânără și în care să fiu bătrână.
Tânărul căzu pe gânduri: să radă toți de el văzându-l cu o bătrână și urâtă iar noaptea să petreacă cele mai plăcute clipe alături de o tânără fermecătoare sau să se plimbe pe ziua cu cea mai frumoasă fată printre oameni iar noaptea…
În cele din urmă tânărul i-a spus să aleagă ea cum crede că e mai bine. Imediat a venit și răspunsul:
-€“ Voi fi tot timpul tânără și frumoasă pentru că am găsit bărbatul care mi-a dat libertatea de a fi stăpână pe propria viață.
*autor necunoscut

comunitatea Momente in viata.

elenita
Painea lui Dumnezeu
Painea lui Dumnezeu

Sus In jos

Mesaj Scris de elenita la data de 16/05/14, 06:38 pm

O inimă curată

Odată un câine-lup, pe care stăpânii îl goniseră de teamă să nu facă vreu rău copilului lor, s-a întors după un lung pelerinaj care a durat mai bine de şase ani. A parcurs trei sute de kilometri înainte de a găsi casa. Dragostea lui pentru stăpâni, chiar dacă îl părăsiseră, îl făcuse să depăşească greutăţi de orice fel. Se întorsese obosit şi flămând. A fost de ajuns să primească o mângâiere de la cei pe care îi iubise atât de mult pentru a-şi recăpăta forţele şi a alerga fericit în grădină.
Îmi amintesc şi de povestea unui copil care nu vorbea, cu toate că avea patru ani. Medicii făcuseră tot ce era posibil pentru a-l vindeca, supunându-l la tot felul de analize, fără a obţine însă rezultate. Tatăl a făcut ultima tentativă: a înfăşurat băiatul într-o cuvertură şi l-a dus la câinele pe care îl îndepărtase de acasă şi îl lăsase la nişte rude care locuiau la ţară.
Animalul a fugit către copil, i-a lins mâinile, i-a pus labele pe umeri şi nu se mai oprea din lătrat de bucurie. Copilul, emoţionat, a început să-şi mişte buzele şi a pronunţat de mai multe ori numele câinelui.
Aceste episoade ar trebui să ne pună pe gânduri în privinţa sentimentelor de dragoste care ne sunt adesea negate, chiar şi de către cei care ar putea de fapt să ni le dăruiască cu braţele deschise. Să dăruieşti puţin bine nu costă nimic. Poţi să te exprimi cu o mângâiere, cu un surâs, cu un cuvânt şi asta poate avea o valoare infinită. Darul dragostei pătrunde misterul.
Ar trebui să iubim într-atât încât să reuşim să transformăm în dragoste şi păcatele noastre.

Romano Battaglia – O inimă curată

elenita
Painea lui Dumnezeu
Painea lui Dumnezeu

Sus In jos

Mesaj Scris de Vlavi la data de 17/05/14, 06:42 am

"Poate că povestea este partea cea mai frumoasă a vieţii omeneşti... cu poveşti ne leagănă lumea, cu poveşti ne adoarme... Ne trezim şi murim cu ele."
Mihai Eminescu

Vlavi
" Buni de Irina "

Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 59
Localizare : Brăila

Sus In jos

Mesaj Scris de Vlavi la data de 17/05/14, 09:36 pm

Vlavi
" Buni de Irina "

Sus In jos

Mesaj Scris de elenita la data de 20/05/14, 08:23 pm

DUMNEZEU ITI DA DAR NU-TI BAGA SI-N STRAITA!

"Odata, nu mult timp in urma, un om cam nevolnic de felul lui, iesise la marginea marii si afla acolo un saculet plin cu pietricele negre si marunte. Culese saculetul aproape acoperit de nisip s-isi vazu linistit de plimbare. Deodata, se trezi din visare si se intreba :
_Ce sa fie cu aceste pietricele? Le pipai in mana, si cum mergea pe tarmul marii incepu a azvarli cu ele in pescarusii ce zburau pe deasupra apei.
Pe cand ajunse acasa mai avea o singura pietricica.
O arunca si pe aceasta , din curiozitate ,in foc, sa vada ce fel de materie ar putea fi. Cand colo, ce sa vezi, piatra era cel mai curat diamant. Nu-i venea a-si crede ochilor. Alerga repede la mare sa afle si pe celelalte pietre, aruncate dupa pescarusi Dar era prea tarziu.
Le aruncase in adancul marii...
Aveti grija deci: ce ganditi, ce vorbiti, ce faceti!
Vorbele sunt ca diamantele aruncate in mare !!!
Nu le mai putem aduce inapoi , oricat de mult ti-ai dori aceasta!"

Sursa necunoscuta

elenita
Painea lui Dumnezeu
Painea lui Dumnezeu

Sus In jos

Mesaj Scris de Gicu la data de 20/05/14, 08:28 pm

foarte frumoasa povestirea asta !

Gicu
"Boss"

Data de inscriere : 18/02/2010
Varsta : 39
Localizare : unde nu te astepti

http://forum-family.forumfamilly.com/profile.forum?mode=editprof

Sus In jos

Mesaj Scris de Vlavi la data de 21/05/14, 06:09 am

Un subiect asemănător pe forumul nostru se numeşte Morala din poveşti.
Să-l căutaţi, e la fel de frumos.

Vlavi
" Buni de Irina "

Sus In jos

Mesaj Scris de elenita la data de 27/03/17, 06:04 am

"DIN CAP PANA IN PICIOARE"
Acum, cand cei patru copii ai mei, au trecut de 25 de ani, trupul meu, a inceput sa arate semnele cumplite ale batranetii. Astfel ca, atunci cand am plecat sa petrecem vacanta intr-o statiune de pe coasta statului Washington -- eram recunosc invidioasa pe domnisoarele silfide care se balaceau in apa.
Cand copiii s-au dezbracat de haine, ramanand doar in costumele de baie, i-am aruncat sotului meu Andy, o privire imploratoare, spunandu-i:
Te rog, du-te sa inoti cu ei! Nu pot sa stau dezbracata in fata tinerilor acelora de douazeci de ani.
El m-a privit cu uimire, dar s-a dus sa inoate cu copiii, in timp ce eu am ramas pe mal, sa veghez pruncul abia nascut.
In seara aceea Andy a venit la mine, cu o geanta misterioasa, din care a scos o sticluta cu lac de unghii de culoare roz.
- Vreau sa-ti dau cu oja unghiile de la picioare, imi spuse el.
- Ce vrei sa faci?
- Sa-ti dau cu oja unghiile de la picioare, repeta el, scotandu-mi sosetele.
Este o prostie, mi-am spus in sinea mea. Nici eu nu-mi vopsesc unghiile de la picioare.
Dar sotul meu, era extrem de insistent.
- Dar, de ce vrei sa faci asta? l-am intrebat eu?
- Pentru ca, vreau sa stii ca esti frumoasa din cap pana in picioare.
L-am privit atunci cu uimire pe cel cu care impartisem atatia ani din viata. Nu dorea doar sa ma protejeze de situatii stanjenitoare, ci sa-mi daruiasca frumusete cu mainile lui. M-am gandit atunci la tinerele acelea statuare, fara sa mai simt invidia de mai devreme. Sufletul mi-era cuprins de o recunostiinta fara margini.

elenita
Painea lui Dumnezeu
Painea lui Dumnezeu

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus